Hempo

NVSC: rotavirusinė infekcija dažniau registruojama šaltuoju metų laiku

rotavirusine infekcija

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, pastaraisiais metais rotavirusinė infekcija yra dažniausiai registruojama virusinės kilmės žarnyno liga, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendru organizmo apsinuodijimu. Dažniau užsikrečia ir serga 0–6 m. amžiaus vaikai, kurie sudaro 75 proc. visų sergančiųjų. Nors rotavirusinė infekcija registruojama visus metus, tačiau jai yra būdingas sezoniškumas, t. y. daugiau atvejų užregistruojama žiemos-pavasario mėnesiais. Kokių priemonių turėtume imtis, kad apsisaugotume nuo žarnyno virusinių ligų, skaitykite pranešime.

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo diagnozuoti 1373 rotavirusinės infekcijos atvejai, 2022 m. – daugiau (1569 susirgimai). 

Kaip užsikrečiama?

Rotavirusais užsikrečiama per burną. Dažniausiai virusai plinta per įvairius daiktus ir maistą, jei jis ruošiamas nešvariomis, virusų užkrėstomis rankomis.

„Vaikų kolektyvuose dažnai vaikai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji namie užsikrečia nuo sergančių vaikų. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų atsiradimo vidutiniškai yra dvi dienos. O užsikrėsti šia infekcija pakanka vos dešimt viruso dalelių, kad liga paplistų visuomenėje“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Bartulienė.

Kaip saugotis?

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo rotavirusinės infekcijos – skiepai, kurie turi būti atlikti kūdikiams ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus. Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos nuo 2018 m. rugsėjo mėn. yra įtraukti į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepų kalendorių. Kūdikiai skiepijami nemokamai. NVSC duomenimis, pastaraisiais metais nuo rotavirusinės infekcijos paskiepijama daugiau kūdikių: 2019 m. buvo paskiepyti 66,76 proc., 2022 m. – 68,43 proc.

Žarnyno infekcijų plitimą gali sumažinti ir kitos paprastos, tačiau gana veiksmingos priemonės, pirmiausia – kruopšti rankų higiena. „Labai svarbu nusiplauti rankas ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligoniu, jo išmatomis, bet grįžus iš parduotuvės ar kitos viešos vietos, po važiavimo visuomeniniu transportu, taip pat visada prieš valgant ir gaminant maistą. Taip pat labai svarbu laikytis higienos taisyklių prižiūrint ligonį: tualetą ir kambarį, kuriame būna ligonis, valyti atskirais įrankiais, šluostėmis, naudojant tinkamas dezinfekcines medžiagas“, – patarimais dalijasi NVSC atstovė.

Būtina saugiai šalinti sergančio kūdikio sauskelnes, atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio drabužius, rankšluosčius, žaislus. Labai svarbu suviduriavusio ar pradėjusio vemti vaiko neleisti į darželį ar kitas susibūrimo vietas ir visada konsultuotis su šeimos gydytoju.

TAIP PAT SKAITYKITE