Nors apklausos Didžiojoje Britanijoje byloja, kad dauguma visuomenės narių palaikytų įstatymų pakeitimus, kurie leistų gydytojams taikyti nuolatinę visišką nejautrą ir taip padėtų skausmą kenčiantiems pacientams numirti (assisted dying arba assisted suicide), daugelis medikų tam priešinasi.
Kita vertus, yra įrodymų, kad kai kurie medikai ir taip gana dažnai taiko nuolatinę visišką nejautrą (continuous deep sedation arba CDS), kuri kartais vadinama „lėtąja eutanazija”. Tyrimai rodo, kad Didžiojoje Britanijoje ji taikoma maždaug vienam iš šešių mirštančiųjų.
Savo ruožtu Kristupo slaugos ligoninės Sydenhame, Pietų Londone, vadovas Dr. Nigelis Sykesas komentuodamas tyrimo duomenis tvirtino, kad visiška nejautra mirštantiems žmonėms yra taikoma labai retai.
Paskutinė galimybė
Dr. Sykesas sako, kad CDS gali būti taikoma pacientams, kurie būna sujaudinti ar labai sutrikę – tačiau tik tada, kai niekas kitas nepadeda palengvinti jų kančios.
Tačiau Clive‘as Seale‘as, Barto ir Londono medicinos bei dantų gydymo mokyklos medicininės sociologijos profesorius, laikosi nuomonės, kad Didžiojoje Britanijoje šis metodas taikomas toli gražu ne „retai”.
„Vienintelės šalys, kur buvo atlikti tyrimai dėl CDS paplitimo, tai Nyderlandai ir Belgija, – sako profesorius Seale’as. – Stebina tai, kad Didžiojoje Britanijoje CDS lygis buvo labai aukštas, apie 16.5% visų mirčių.” Tai dvigubai daugiau nei Belgijoje ar Nyderlanduose. Tačiau panašu, kad Nyderlanduose didėjant CDS skaičiui atitinkamai mažėja eutanazijos atvejų.
Vežiu sergantys pacientai
Dr. Judith Rietjens iš Medicininio centro Erazmo universitete, Roterdame, sako, kad toks pokytis pastebimas tarp vėžiu sergančių pacentų, kuriais rūpinasi apylinkės gydytojai.
„Atrodo, kad eutanazijos praktikai atsirado pakaitalas, tai CDS, – tvirtina ji. – Iš mūsų studijos matyti, kad tose grupėse, kuriose stebėjome CDS išaugimą – ir tik tose, – eutanazijos atvejų buvo mažiau.”
Profesorius Seale‘as mano, kad kažkas panašaus gali vykti ir Didžiojoje Britanijoje. „Įrodymai iš Nyderlandų ir Belgijos atskleidžia, jog gana daug gydytojų, kurie eutanazijos taikymą laiko emociškai labai kankinančiu ir etiškai kebliu dalyku, mano, kad CDS taikymas yra priimtinesnis, – teigė jis. – Tose šalyse eutanaziją galima pasirinkti, nes ji legali. Didžiojoje Britanijoje – ne.”
„Verta ištirti, ar gydytojai bei ligoninių personalas Didžiojoje Britanijoje galvoja taip pat kaip kolegos kitose Europos šalyse”, – sakė jis.
Tėvo mirtis
Dr. Philipas Harrisonas, apylinkės Naujojoje Zelandijoje gydytojas, pasidalijo savo nerimu su Britanijos medicinos žurnalu (British Medical Journal), kai Donkasterio karališkoje ligoninėje mirė jo tėvas. Jam buvo taikoma CDS deramai neįspėjus ir taip atimta galimybė atsisveikinti su savo šeima.
Dr. Harrisonas atvyko į ligoninę praėjus dviem valandoms po tėvo mirties. „Aš esu 100 proc. tikras, kad jį turėjo apimti siaubas žinant, jog jis mūsų niekada nepamatys, nors mes jau vykome pas jį, – sakė jis.– Negali būti jokios priežasties, kodėl jis būtų galėjęs norėti būti užmigdytas. Nebuvo jokio įrodymo, kad hospitalizacijos metu būtų jautęs skausmą.”
Dr. Harrisonas, gydytojas, turintis ilgą paliatyvinės slaugos patirtį, ieškinio nusprendė nekelti, tačiau jis stengėsi gauti patikinimą, kad tai niekada nepasikartos. Nepaisant atsiprašymo, jo nerimas vis dėlto nebuvo išklaidytas. „Nežinau, kaip tai reikėtų vertinti teisiškai, tačiau man tai atrodo beveik žmogžudystė. Mano medicininėje praktikoje to dar nebuvo. Kartą man teko stebėti eutanaziją, tačiau niekada neteko matyti, kad kas nors būtų numarintas be sutikimo”, – tvirtino gydytojas.
Dr. Harrisonas sakė, kad jam kelia rūpestį tai, kas vyksta Nacionalinėje sveikatos apsaugos tarnyboje dėl (NHS) nejautros taikymo slaugant ir prieš mirtį. Tiesą pasakius, niekas nežino.
Definicijos problemos
Dr. Nigelis Sykesas sako, kad viena iš problemų – tai CDS apibrėžimo problema. Be to, daug mirštančių pacientų prarada sąmonę ir nenaudojant medikamentų. N. Sykesas taip pat pabrėžia gydymo eigos aptarimo svarbą – svarbu tartis su pacientu, jeigu tai įmanoma, su paciento šeima ir su kolegomis.
„Nėra jokio pateisinimo gydytojui, kuris sąmoningai taiko CDS kaip alternatyvą eutanazijai, nesugalvodamas nieko kito. Skausmą ir kančią sumažinanti priežiūra šiuo metu yra prieinama visoje šalyje.” Dr. Sykesas taip pat pasisako už tolesnius tyrimus. Taip būtų išsiaiškinta, kiek plačiai paplitęs DS taikymas, kas tai daro ir kodėl.
Pagal BBC informaciją parengė Zigmas Vitkus