Maži vaikai dažnai ko nors bijo. Juos gąsdina pabaisos, tamsa, jie bijo vieni būti namuose. Pasak psichologų, vaikai labiausiai baiminasi įsivaizduojamų būtybių, pavyzdžiui, tai gali būti vaiduokliai. Nepaisydami suaugusiųjų tvirtinimų, kad nėra nei pabaisų, nei vaiduoklių, vaikai vis dėlto jais tiki, kol nepaūgėja.
Patarimai, kaip padėti vaikams nugalėti baimę:
Leiskite vaikui susikurti tą kažką, ko jis bijo. Tada tegul jis įsivaizduoja, kaip susitinka su tuo kažkuo ir įsitikina, kad nieko baisaus neįvyksta.
Reikia padėti vaikui keletą kartų įsivaizduoti tą sceną (klausti, ką pamatė, kaip atrodo, ką šis darė, kai paglostė ir t.t.) iki tol, kol pranyks baimė.
Jeigu vaikas baiminasi gyvūnų, suaugusieji turėtų papasakoti apie tų gyvūnų
gyvenimo ypatumus, leisti vaikui stebėti juos iš tolo, o vėliau – leisti paglostyti.
Svarbus stimulas, padedantis išvengti baimės, yra informacijos pateikimas.
Jeigu vaikas bijo vorų, žaibo, galima paskaityti istorijų apie vabzdžių gyvenimą, parodyti piešinių, papasakoti apie žaibą.
Suaugusieji turi nuraminti besibaiminantį vaiką. Svarbu įtikinti, kad mažyliui negresia joks pavojus, kad šalia visada yra tėvai.
Vaikui drąsiau bus miegoti, jeigu į lovytę pasiims mėgstamą minkštą žaisliuką.
Reikia kontroliuoti, ką vaikas žiūri per televizorių. Televizija dabar rodo daugybę gąsdinančių dalykų, suaugusieji negali leisti, kad vaikas žiūrėtų laidas, kur rodomas kraujo praliejimas, prievarta.
Reikia tinkamai organizuoti vaiko dienos režimą ir palaikyti drausmę. Jeigu dieną niekas nekontroliuoja vaiko elgesio, jis gali pamanyti, kad naktimis kažkas turi saugoti jį nuo pabaisų. Kontroliuodami vaikų elgesį, galite padėti jiems nugalėti savo baimę.
Būtų puiku, jei prieš miegą vaikas girdėtų ramų pasakojimą ar lopšinę.