Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (toliau vadinama – NDNT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuo 2008-tųjų lapkričio mėn. įgyvendina Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teikiamų paslaugų kokybės tobulinimas”, kuriuo siekiama patobulinti asmens darbingumo, neįgalumo ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo procedūras.
Projekto metu bus parengti darbingumo ir neįgalumo nustatymą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimo projektai. Taip pat bus sukurta NDNT darbuotojų (vertintojų) kvalifikacijos ir atestavimo sistemos ir paruoštos darbuotojų mokymų programos.
„Įgyvendindami šį projektą, siekiame užtikrinti tolygų asmens perėjimą iš neįgalumo lygio į darbingumo lygį, taip pat – garantuoti objektyvesnes neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo procedūras”, – pasakoja Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos vadovas Zdislavas Skvarciany.
Remdamiesi daugelio Europos šalių patirtimi, projekto iniciatoriai į specialiųjų poreikių nustatymo procesą ketina integruoti Tarptautinės funkcionavimo, neįgalumo ir sveikatos klasifikacijos (TFK) nuostatas. Tai garantuos objektyvesnes specialiųjų poreikių nustatymo procedūras, kurių metu bus įvertintas ne tik medicininis kriterijus, bet ir tokie veiksniai kaip asmens ligų ar traumų pasekmės ir tai, kaip liga paveikė individą, kaip pakito asmens socialiniai ryšiai.
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teikiamų paslaugų kokybės tobulinimui skirto projekto įgyvendinimo laikotarpiu taip pat ketinama sukurti vieningą kvalifikacijos kėlimo ir atestacijos sistemą. Šiame projekto etape bus atlikta NDNT darbuotojų pareigybių analizė, parengtos pareigybių charakteristikos, nustatyti kvalifikaciniai lygmenys, tobulinamas kvalifikacijos vertinimo procesas.
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos direktorius įsitikinęs, kad unikalių, šios srities darbuotojų mokymo programų sukūrimas suteiks galimybę nuosekliai kelti NDNT darbuotojų kvalifikaciją. Vadovas taip pat neabejoja, kad tarptautinė patirtis bei tarnybos darbuotojų profesionalumo didinimas turės įtakos kokybiniams neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo procedūrų pokyčiams.
Projektas „Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teikiamų paslaugų kokybės tobulinimas” finansuojamas pagal Lietuvos 2007-2013 metų bendrojo programavimo dokumento 2 prioriteto „Žmogiškųjų išteklių plėtra” 2.3 priemonę ,,Socialinės atskirties prevencija ir socialinė integracija”.