REXSAN

Negerk iš pėdelės, avinėliu pavirsi…

Negerk iš pėdelės, avinėliu pavirsi…

Be vandens mūsų planetoje nebūtų ir gyvybės. Vanduo yra visų pradų pradas. Juo mes gaivinamės, prausiamės, be jo tiesiog neišgyventume. Deja, dažnai net nesusimąstome, kokį vandenį geriame? Apie vandens svarbą žmogaus organizmui kalbamės su Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina Tamošiūnienė.

– Ar iš tiesų taip svarbu, kokį vandenį geriame?

Žinoma, kad labai svarbu. Vanduo gyvybiškai svarbus mūsų organizmui, todėl patys esame atsakingi už tai, kad vartotumėme švarų, neužterštą vandenį. Deja, situacija dėl vandens švaros iki šiol mūsų nedžiugino. 2007 m. Šiaulių apskrityje ištirti 1689 šuliniai. Net 1023 (60,6 proc.) šuliniuose rastas padidintas nitratų kiekis.

– Kokį pavojų žmogaus sveikatai gali kelti užteršto vandens vartojimas?

Itin atsargios turi būti besilaukiančios ir iki 3 mėnesių kūdikius auginančios moterys. Tik gimusių ir pirmus mėnesius besivystančių kūdikių organizmas ypatingai jautrus padidintam nitratų vandenyje kiekiui. Vartojant užterštą vandenį, nitratai virsta nitritais, hemoglobinas – methemoglobinu, sutrinka deguonies pernešimas į audinius.

Dėl minėtų priežasčių, vystosi hipoksija, liaudiškai dar vadinama „deguonies badu“, dėl kurios gali iškilti grėsmė kūdikio gyvybei. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat turėtų susirūpinti geriamo vandens kokybe, ypač sergantieji širdies ir širdies kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligomis. Nenoriu nuteikti negatyviai, tačiau yra hipotezių, kad užterštas vanduo gali sukelti vėžį.

– Kaip ir tame animaciniame filmuke: „Negerk iš šios balutės, avinėliu pavirsi“. Bet jeigu užterštą vandenį naudosime augalų, daržovių laistymui, galbūt jo neigiamas poveikis mūsų organizmui sumažės?

Anaiptol. Tokiu vandeniu negalima laistyti daržų ir šiltnamių. Nitratai į organizmą vis tiek pateks per daržoves ir vaisius. Vanduo, kuriame aptiktas nitratų perteklius, tinka tik prausimuisi ar skalbimui.

– Į ką turėtų kreiptis gyventojas, norėdamas sužinoti, ar jis naudoja švarų vandenį?

Kiekvienas, besirūpinantis savo ir artimųjų sveikata, turėtų kreiptis į artimiausią laboratoriją, teikiančią tokio pobūdžio paslaugas.

– Kaip dažnai rekomenduojama tirti šulinio vandens kokybę?

Šulinio vandens kokybę būtina tirti bent kartą per metus.

– Kada palankiausia susirūpinti vartojamo vandens kokybe?

Tinkamiausias laikas kreiptis į laboratoriją, teikiančią vandens tyrimo paslaugas, yra pavasaris, kai nutirpsta sniegas. Jokių būdu nepatariama vandens tirti po liūčių, nes atlikti tyrimai nebus tikslūs ir kokybiški. Reikia palaukti, kol vanduo „nusistovės“.

– O Jūs pati, esate atsargi, vartodama geriamąjį vandenį?

Džiaugiuosi, kad galiu kasdien naudoti kokybišką miesto vandentiekio vandenį, atitinkantį higienos normos reikalavimus. Džiaugiuosi ir tuo, kad vis daugiau žmonių rūpinasi geriamo vandens kokybe ir kreipiasi į laboratorijas. Tie kurie rūpinasi vandens kokybe, rūpinasi ir brangiausiu, neįkainuojamu savo turtu – sveikata.



TAIP PAT SKAITYKITE