Liepos pradžioje Alytaus poliklinikai pradėjo vadovauti naujas direktorius Vitalijus Kovaliovas. Jis sutiko atsakyti į keletą klausimų. Kalbėjosi Aušra Žvinakevičiūtė.
Įstaigai pradedantis vadovauti vadovas paprastai turi savo artimiausių tikslų ir ilgalaikę strategiją – kokie jie? Ar, Jūsų manymu, poliklinikos struktūros ir veiklos srityse reikia pokyčių?
Kalbant apie ilgalaikę strategiją, pagrindiniai įstaigos tikslai ir uždaviniai lieka tie patys. Yra daug pradėtų organizacinių darbų, kuriuos reikia tęsti, tobulinti, kai kuriuos klausimus – spręsti neatidėliotinai. Pavyzdžiui, užbaigtas pagal poliklinikos apšiltinimo projektą (remonto-rekonstrukcijos darbai, langų keitimas, įvažiavimo ir įėjimo įrengimas, liftų pakeitimas) gautų lėšų įsisavinimas, tačiau mane jaudina reikmė tvarkyti privažiavimo kelio dangą, gyventojams gerinti susisiekimą su Gardino ir Lelijų gatvėse veikiančiais šeimos gydytojų punktais. Tai teks spręsti su savivaldybės taryba ir administracija. Paruoštas projektas „Psichikos dienos stacionaro įkūrimas”, finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, tačiau turi būti priimti sprendimai dėl vietų skaičiaus.
Pagal projektą „Pakaitinis gydymas metadonu” gautos lėšos iš Jungtinių Tautų 2010 metams. Nuo rugpjūčio 2 dienos paslaugas bus pradėta teikti pacientams, todėl labai svarbu užtikrinti gerą specialistų darbą komandoje.
Vykdant projektą „Darbuotojų kvalifikacijos ir gebėjimų ugdymas” labai svarbu, kad vykstant gydytojų ir slaugytojų mokymams, pacientams būtų garantuotas paslaugų prieinamumas.
Poliklinikoje yra naudojamos informacinės sistemos: valstybinės ligonių kasos, buhalterinės apskaitos, išankstinės pacientų registracijos, laboratorijos, skiepų organizavimo, profilaktinių programų kontrolės ir analizės bei kitos. Tačiau reikia kurti ir diegti naujas programas odontologijos skyriuje, automatizuoti tipinių formų pildymą ir kita.
Klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje instaliuoti naujos kartos automatiniai analizatoriai, personalas apmokytas dirbti su jais. Naujais tyrimais išplėstas šios laboratorijos atliekamų tyrimų spektras. Baigiamas vidaus auditas, ieškoma galimybių sumažinti mokamų tyrimų kainas mūsų įstaigoje prisirašiusiems pacientams. Tai galėtume įgyvendinti jau nuo rugsėjo.
Finansinė veikla pagal 2009-ųjų ir šių metų pirmojo pusmečio rezultatus – stabili, tačiau nereiškia, kad nereikia ieškoti būdų, kaip racionaliai panaudoti lėšas, tobulinti paslaugų kokybę.
Manau, kad vertėtų sugrįžti prie antrinio lygio gydytojų specialistų paslaugų teikimo poliklinikoje: nėra normalu, kad odontologo paslaugų pacientai turi vykti į Kauną.
Didelė dalis alytiškių, ko gero, nelabai įsivaizduoja polikliniką be eilių prie gydytojų kabinetų. Kaip reguliuojami pacientų srautai, gydytojų darbo grafikai, kad jiems paslaugos būtų suteikiamos greičiau, žmonėms nereikėtų ilgai laukti, norint patekti pas šeimos gydytojus ar specialistus?
Šio klausimo sprendimo tobulinimui nėra ribų. Reikia, kad pacientai išnaudotų visas galimybes registruotis telefonu, internetu iš anksto, kad kuo mažiau tektų kreiptis į registratūrą tą pačią dieną. Kviečiu pacientus pas visus gydytojus registruotis gydytojų kabinetuose skambinant, internetu (www.sergu.lt) ar tiesiogiai kreipiantis. Iš anksto užsiregistravus derėtų ateiti nurodytu laiku, o esant būtinos pagalbos poreikiui – tiesiai į gydytojo kabinetą. Patartina registruotis iš anksto baigiantis kompensuojamiesiems vaistams. Sunkmetis – atostogų metas, gydytojų darbo krūviai dar didesni.
Šiandien įstaigoje prisirašę apie 64 tūkstančius pacientų, iš kurių per 12 tūkstančių – vaikų. Apsilankymų pas gydytojus dėl paslaugų ir įvairių procedūrų (elektrokardiogramos, rektoromanoskopijos, tyrimų, dantų rentgenogramos, skiepų, ambulatorinės operacijos ir kt.) skaičius arti milijono per metus. Pacientams patogesni Lelijų ir Gardino gatvėse esantys kabinetai, kuriuose dirba 8 gydytojai, paimami tyrimai, atliekamos elektrokardiogramos ir kita.
Ne viena šalies sveikatos priežiūros įstaiga stokoja vienų ar kitų specialybių medikų? Ar tokių rūpesčių turi Alytaus poliklinika?
Gydytojų ir slaugos darbuotojų turime pakankamai, sprendžiama tik gydytojų psichiatrų problema, trūksta dar vieno specialisto. Jeigu plėstume antrinio lygio paslaugas, spręstume ir tai.
Tačiau netolimoje ateityje galime susidurti su gydytojų trūkumu, nes šiuo metu vidutinis Alytaus poliklinikoje dirbančių gydytojų amžius yra 56 metai, mėginame pritraukti jaunų specialistų, kuriems būtų sukurtos palankios sąlygos pradėti karjerą Alytuje.
Jau nemažai metų ne poliklinikos pastate, o atskirai veikia šeimos gydytojų punktai. Ar tokios struktūros pasiteisina?
Lelijų ir Gardino gatvėse esantys gydytojų kabinetai tiek finansiškai, tiek paslaugų teikimo prasme veikia efektyviai. Mums gerai tai, kas gerai pacientams ir darbuotojams. Pacientų anketinė apklausa patvirtino, kad tie punktai reikalingi, ir jie išliks, nors paslaugų kaštai, skaičiuojami vienam gyventojui, tokiame kabinete yra didesni nei poliklinikoje.
Minėtų kabinetų neketinama nei naikinti, nei perkelti, nes tam nėra jokios svarios priežasties ar kokių nors konkrečių motyvų. Gyventojai nėra išreiškę noro, kad kabinetai būtų panaikinti ar perkelti į kitas patalpas, nėra nusiskundimų dėl šiuose kabinetuose teikiamų paslaugų. Pagal šiuo metu turimą informaciją personalas dirba daug ir gerai. Ieškoma būdų, kaip dar geriau organizuoti darbą, sudaryti maksimaliai geras sąlygas tiek darbuotojams, tiek minėtuose kabinetuose sveikatos priežiūros paslaugas gaunantiems pacientams.
Mane patį labai nustebino gandai apie šių kabinetų perkėlimą, nenoriu, kad būtų dezinformuojama visuomenė ir darbuotojai. Asmeniškai stengiuosi susitikti ir pakalbėti su tuose kabinetuose dirbančiais gydytojais, slaugytojais, sužinoti tikrąsias gandų priežastis ir tai, ar jie nors kiek pagrįsti.
Kaip sėkmingai Alytaus poliklinikoje funkcionuoja elektroninė nedarbingumo pažymėjimų tvarkymo sistema?
Poliklinika visiškai atsisakė popierinių nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų ir perėjo prie elektroninės pažymėjimų tvarkymo sistemos – EPTS – šių metų gegužę. Visi įstaigos gydytojai įgijo elektroninio parašo sertifikatus, reikalingus nedarbingumo lapeliams patvirtinti. Kadangi poliklinikoje jau kelerius metus veikia išankstinė elektroninė pacientų registracija, įsigyti papildomos technikos – kompiuterių, spausdintuvų – nereikėjo. Poliklinikos darbuotojai sėkmingai įvaldė šią sistemą ir didesnių nesklandumų iš jų pusės nepasitaiko. Kadangi EPTS veikia interneto pagrindu, yra palyginti nauja ir apima visas gydymo įstaigas šalyje, pačios sistemos sutrikimai gana dažni. Dažniausiai – trumpalaikiai, neturintys didelės įtakos poliklinikos darbui apskritai.
Sunkmečiu sumažinus finansavimą, kai kurios gydymo įstaigos priverstos iš pacientų imti pinigus už tai, už ką anksčiau mokėti nereikėjo. O kokia situacija Alytaus poliklinikoje? Kaip sprendžiamas bene svarbiausias uždavinys: išgyventi taupiai, pacientams paslaugas teikiant efektyviai?
Naujų mokamų paslaugų neįvesta, tačiau 2009 metais pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus indeksavimo koeficientus buvo perskaičiuoti (indeksuoti) mokamų paslaugų įkainiai, kurie patvirtinti 1999 metais ir iki 2009-ųjų nekeisti, todėl neatitiko dabartinių kaštų.
Mes – ne pelno įmonė. Norime atpiginti kai kurias pagal Sveikatos apsaugos ministerijos aktus nustatytas mokamas paslaugas.
Sumažėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansavimui (PSDF) nuo 2009-ųjų gegužės 1 dienos taupiai išgyventi ir nemažinti darbuotojų atlyginimo padėjo: ankstesniais metais gautas teigiamas veiklos rezultatas ir sudarytas atsargos rezervas bei administracijos ir kito personalo sumažinimas. Iš viso 2009 metais personalas sumažėjo 23 žmonėmis.
Naudodamasis proga noriu pasakyti, kad vykdomos ligų profilaktikos programos: gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimas ir rezultatų įvertinimas; informavimo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos teikimo paslauga; informavimas dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimas atlikti mamografiją; informavimas apie didelę širdies išeminės ir kraujagyslių patologijos tikimybę, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa.
Iš PSDF lėšų papildomai finansuojamos kitos programos: glikolizino hemoglobino nustatymas daugiakanaliu analizatoriumi; bandinio protrombino aktyvumui nustatyti paėmimas ir rezultatų įvertinimas; protrombino laiko (INR) nustatymas; ankstyvoji piktybinių navikų diagnostika.
Manau, labai svarbu gerinti pacientų informuotumą visomis įmanomomis priemonėmis, kad Alytaus gyventojai žinotų mūsų galimybes ir nebūtų klaidinami nepagrįstomis paskalomis ar gandais.
Labai svarbu, kad Alytaus poliklinikoje prisirašę pacientai vis daugiau pasitikėtų ir tikėtų, kad naujas poliklinikos vadovas geranoriškai nori tęsti pradėtus darbus ir yra pasirengęs dirbti ne tik su administracija, bet ir su kiekvienu darbuotoju, priimti jų racionalius pasiūlymus ir stengtis juos įgyvendinti tiek pacientų, tiek darbuotojų socialinei gerovei. Šiuo metu vyksta susitikimai su personalu – susipažįstant, išklausant problemų, pasiūlymų, numatomi planai ir veiklos strategija.