Hempo

Naujametiniai pažadai: kaip iš tikro padėti sau ir sveikatai?

naujametiniai pažadai sveikata

Turbūt kiekvienas žmogus sau nors kartą yra kažką pažadėjęs artėjant Naujiesiems metams ar jų išvakarėse – numesti svorio ar pradėti anksčiau keltis. Tačiau ne visada šie pažadai būna išties naudingi. Vaistininkė rekomenduoja penkis naujametinius pažadus – realiai įgyvendinamus ir nežalingus žmogaus sveikatai. 

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė pataria sau nebežadėti to, ko vis nepavyksta įvykdyti – jei pažadas kartojamas jau kelis metus iš eilės, bet vis neįgyvendinamas ar jo net nepradedama laikytis, kažin ar dar vieni metai ką nors pakeis.

„Prieš duodant sau pažadą n-tąjį kartą vertėtų pagalvoti, ar jums to tikrai reikia, ar tas pažadas yra įgyvendinamas. Kiekvienas žmogus yra skirtingas – tai galioja kalbant ne tik apie asmenybę, bet ir apie sveikatą ar organizmo būklę. Prieš sugalvojant ir duodant sau naujametinį pažadą, reikėtų pagalvoti, ar šis sumanymas yra tinkamas ir naudingas konkrečiai jums. Todėl patarčiau savikritiškai įvertinti mitybos, miego, fizinio aktyvumo įpročius, esamas lėtines ligas bei valios stiprumą prieš imantis keisti gyvenimo būdą. Nuo to priklauso ne tik kaip lengva bus pasižadėjimo laikytis, bet ir ar naujas įprotis nebus žalingas“, – komentuoja vaistininkė.

5 pažadai sau

R.Janulytė siūlo nuo kitų metų į savo gyvenimą įtraukti šiuos penkis naudingus įpročius: miegoti bent 7 valandas per parą, kas valandą išgerti stiklinę vandens, kasdien praleisti bent 30 min. gryname ore, suvalgyti bent 5 vaisius ar daržoves per dieną, kasdien skirti laiko sau – pomėgiams ir veiklai, kurie teikia džiaugsmo ir teigiamų emocijų.

„Šie pažadai ne tik svarbūs sveikatai ir gerai savijautai, bet ir gali būti pritaikomi individualiai – kiekvienas žmogus gali patobulinti pažadą pagal savo poreikius ir pomėgius. Nėra griežtai apibrėžta, kada eiti miegoti ir keltis, kokius vaisius ir daržoves rinktis, ką veikti lauke, kokio gyvenimo būdo ir ritmo laikytis. Pritaikius naujus įpročius pagal savo gyvenimo būdą, išauga tikimybė, kad pažadus ne tik pavyks įgyvendinti, bet jie taps ir nuolatiniais teigiamais įpročiais“, – aiškina ji.

Staigiems pokyčiams – ne 

Pasak vaistininkės, reikėtų vengti tokių naujametinių pažadų, dėl kurių tektų labai drastiškai pakeisti savo gyvenimo būdą.

„Derėtų pasakyti „ne“ griežtų dietų laikymuisi arba bandymui per trumpą laiką numesti daug svorio, taip pat intensyviam sportui, jei ankščiau žmogus buvo visiškai fiziškai neaktyvus. Taip pat nerekomenduočiau staiga keisti darbo-poilsio režimo, kai, pavyzdžiui, „pelėda“ bando priprasti eiti miegoti 21 val., o keltis 6 val. ryto. Visa tai labiau pakenks organizmui, nei jam padės“, – vardija R. Janulytė.

Ji pastebi, kad sausio pradžioje dauguma pacientų į vaistinę ateina ieškodami priemonių praėjusių švenčių pasekmėms – virškinamojo trakto sutrikimams lengvinti ar gydyti skirtų vaistų ir maisto papildų. Taip pat intensyviau ieškoma priemonių organizmo valymui. 

„Šventiniu laikotarpiu ir iškart po jo nemažai žmonių jaučia ne tik pakilias ir džiugias nuotaikas, bet ir nuovargį bei stresą, todėl ieško vitaminų, kurie pagerintų miego kokybę ar padėtų greičiau užmigti, taip pat stiprintų nervų sistemą. Šiek tiek vėliau, pavasariop, išauga susidomėjimas maisto papildais ir specialios paskirties maisto produktais, skirtais svorio kontrolei ir mažinimui, elektrolitų ir mineralų preparatais“, – naujametines tendencijas komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

TAIP PAT SKAITYKITE