Prie mokyklų rūkantys vaikai – mokyklų vadovybėms neišsprendžiama problema. Policija tikina irgi viešose vietose rūkančių nepilnamečių bausti negalinti. Seimo nariai prognozuoja, kad įstatymų pataisų gali neužtekti. Pasak įstatymų leidėjų, mokyklos pačios turėtų imtis radikalesnių moksleivių apsaugos priemonių.
Pačiame sostinės senamiestyje, prie pagrindinio Salomėjos Nėries gimnazijos įėjimo, prieš pat klasių langus rūkantys moksleiviai nė kiek nesivaržo ne tik praeivių, bet ir televizijos kamerų, praneša LTV „Šiandien”.
Gimnazijos vadovybė sako esanti bejėgė ir uždrausti vaikams rūkyti neturinti priemonių.
„Mokykla stengiasi šitą bėdą išspręsti, deja, nėra tokios teisinės bazės, kad galėtumėm kažkaip vaikus sudrausminti. Ta šiukšlių dėžė, kuri gėdingai stovi prieš mūsų gimnaziją, jau nebe gimnazijos teritorijoje. Ir teisiškai mes jau nieko nebegalime padaryti”, – teigia Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Urbanavičienė.
Policijos atstovai tikina, kad nubausti įspėjimu arba bauda nuo 20 iki 50 litų galima tik mokyklos teritorijoje rūkančius moksleivius.
Per metus vien 2-asis Vilniaus policijos komisariatas, kurio prižiūrimoje teritorijoje yra 20 mokyklų, už rūkymą nubaudžia apie 100 moksleivių.
„Dažniausiai moksleiviai žino šias įstatymo spragas ir mokyklos teritorijoje praktiškai jie nerūko, o rūko kažkur šalia namų, prie laiptinių. O tokio įstatymo, kad gali būti baudžiamas rūkantis nepilnametis, nėra”, – kalbėjo Vilniaus 2-ojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Robertas Daugėnas.
Seime įregistruotos įstatymo pataisos, numatančios, kad jaunuoliams iki 18 metų ne tik rūkyti, bet ir turėti cigarečių draudžiama. Tačiau, pasak įstatymų leidėjų, pačios mokyklos, kitų valstybių pavyzdžiu, turi griežčiau prižiūrėti mokinius.
„Mokykla privalo apsaugoti, priimti vaiką ir išleisti vaiką saugų. Ir ką, jie daro? Ir dėl narkotikų, ir dėl rūkymo, ir dėl kitų dalykų? Mokyklų teritorijos paprastai yra aptvertos. Į mokyklos teritoriją galima pakliūti tik su leidimais”, – teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
Apklausus apie du tūkstančius Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklų dešimtokų paaiškėjo, kad apie pusę merginų per dieną surūko bent po vieną cigaretę.