Kristoforo klinika

Mokslininkai baigė sekvenuoti žmogaus genomą

Mokslininkai pirmadienį paskelbė baigę sekvenuoti žmogaus genomą, kitaip tariant – šifruoti žmogaus genetinę informaciją , kuri gali padėti padaryti perversmą medicinoje ir geriau suprasti ligų priežastis.

Nuo to laiko, kai buvo baigtas žmogaus DNR, kurią sudaro trys milijardai „raidžių”, „juodraštis”, praėjus mažiau nei trejiems metams, tarptautinė mokslininkų grupė paskelbė, kad instrukcijos, pagal kurias žmogus vystosi ir funkcionuoja, parengtos. Šis darbas atliktas dvejais metais anksčiau, nei planuota.

„Parengėme „juodraštį”, kad mokslininkai galėtų jį gauti kuo greičiau . Tai suteikia jiems (medžiagos), su kuria jie gali dirbti, tačiau tikslas buvo sudaryti etaloninę žmogaus genomo seką”, – sakė dr. Jane Rogers, kuri vadovavo sekvenavimo darbams fondo „Wellcome Trust” Sangerio institute.

„Tai kiek panašu į pažangą nuo pradinės garsajuostės iki kompaktinės plokštelės”, – sakė ji.

Projektas „Human Genome” jau padėjo mokslininkams – jį vykdant buvo atrasta mutacija, kuri sukelia odos vėžį, ir paspartėjo genų, susijusių su diabetu, leukoze bei vaikų egzema, paieškos.

Detali DNR „raidžių” seka padės mokslininkams identifikuoti žmogaus genus, kurių iš viso yra 25-30 tūkstančių, tarp jų – genus, susijusius su tokiomis sunkiomis ligomis, kaip vėžys ir diabetas.

„Nereikia tikėtis, kad iškart bus padaryta itin svarbių atradimų, bet nėra jokios abejonės, kad atvertėme vieną įdomiausių gyvenimo knygos skyrių”, – sakoma minėto instituto direktoriaus, profesoriaus Allano Bradley pranešime.

Šiame institute buvo sekvenuota beveik trečdalis viso žmogaus genomo.



TAIP PAT SKAITYKITE