Rawpowders

Mitai apie ausies uždegimą

Ausų uždegimas –  ne ta liga, kurią galima gydyti patiems. Kai kurios liaudiškos priemonės net gali pakenkti – gali prakiurti ausies būgnelis.

Be to, liga gali būti įvairaus sunkumo – ir lengva, ir labai sunki, kai prie viruso prisideda dar ir bakterinė infekcija. Tad otitą reikia rimtai gydyti, o ne vadovautis liaudyje paplitusiais mitais.

Mitas: otitą nustatyti paprasta

Iš tikrųjų nustatyti ausų uždegimą nelengva. Kartais vaikui gali pasireikšti simptomai, iš pirmo žvilgsnio nieko bendro neturintys su ausies skausmu – pilvo skausmas, spazmai, pykinimas, vėmimas (todėl, kad vidurinė ausis ir pilvo sritis susieti vieno nervo).

Mama, manydama, kad vaikas apsinuodijo, duoda jam aktyvintos anglies, mineralinio vandens. O ausų uždegimas vystosi toliau.

Jei įtariate, kad vaikui ausies uždegimas, kreipkitės į gydytoją. Ypač jei pasireiškė tokie požymiai: vaikas suka akis į ausies pusę, linguoja arba purto galvą, stengiasi atsigulti ant skaudamos ausies – dėl šilumos jam būna geriau.

Šitą supranta net kūdikiai, todėl nori žįsti tik iš vienos krūties, kad skaudamą ausytę galėtų priglausti prie šilto mamos kūno. Jei mama bando juos priglausti prie kitos krūties, kūdikiai ima verkti ir protestuodami spardosi.

Jei ausis ištino, paraudo, tarsi atsikišo, vadinasi, otitas sunkus, tad ilgiau delsti nebegalima, būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Mitas: antibiotikų nereikia

Tėvų noras apsaugoti vaikus nuo antibiotikų suprantamas, tačiau tam tikrais atvejais be jų išsiversti negalima. Peršalimą pavyksta išgydyti liaudiškomis priemonėmis, o ausų uždegimas – daug rimtesnė liga, galimos komplikacijos – apkurtimas, meningitas, liga gali tapti lėtine, tad šiuo atveju antibiotikai būtini. Beje, daug ką lemia ligos eiga ir vaiko amžius. Jei vaikas vyresnis nei trejų metų ir ausies labai neskauda, antibiotikų gali ir neprireikti, tačiau tai sprendžia gydytojas.

Jei mažyliui dar nėra dvejų metų, antibiotikai būtini, nes reikia nuslopinti uždegimą: dėl anatominių ypatybių mažiems vaikams didelė rizika, jog infekcija gali pasiekti smegenis.

Mitas: tiks bet kurie ausų lašai

Jei jūsų vaikui pažeistas ausies būgnelis, o šito jūs galite ir nežinoti, ausų lašai gali pakenkti. Dėl kai kurių preparatų gali žūti klausos plaukeliai.

Taip nutinka, jei vaistai pro būgnelio kiaurymę patenka į vidinę ausį. Todėl galima visiškai apkursti. Todėl ausų lašus parinkti turi ne vaistininkas ar draugė, bet  ausis apžiūrėjęs gydytojas.

Mitas: slogos galima negydyti

Sloga ir ausų uždegimas iš tikro tarsi neišskiriami, iš pradžių būna sloga, o paskui gali pradėti skaudėti ausį. Žinoma, mamos deda visas pastangas išgydyti ausų uždegimą, o į varvančią nosį nekreipia dėmesio.

Otorinolaringologai tvirtina, jog tai klaida: gydyti reikia ir viena, ir kita, nes infekcija nosiaryklėje išlieka ne vieną dieną. Svarbu taisyklingai valyti vaikui iš nosies gleives – savo nemokšiškais veiksmais suaugusieji dažnai patys gali sukelti vaikui ausies uždegimą.

Jei gleivėms siurbti naudojate guminę kriaušytę, tai darykite švelniai ir atsargiai, nespauskite per smarkiai. Išmokykite mažylį išpūsti vieną šnervę po kitos.

Jei jis pūs abi iš karto, gleivių gali patekti į klausos vamzdelį. Pučiant nosį burna turi būti praverta, taip ausų būgneliai patirs mažesnį spaudimą.

Mitas: šiluma nepakenks

Skaudamai ausiai iš tikro šiluma yra gerai, tačiau tai nereiškia, kad vaikas ištisą parą turi būti su kepure. Jei namuose šilta, kepurė visiškai nereikalinga, vaikas gali suprakaituoti ir peršalti. O šildomasis spiritinis kompresas, jei vaikas nekarščiuoja, labai pravers.

Jį darykite dukart per dieną po pusvalandį. To pakanka, nereikia versti vaiko miegoti su kompresu. Be to, pagal bioritmologijos dėsnius, ausis geriausiai pasiduoda gydymui ne naktį, o dieną, nuo antros iki ketvirtos valandos.

Mitas: padėtis neturi reikšmės

Daugelis tėvų nesusimąsto, kaip taisyklingai reikia lašinti vaistus vaikui į ausį. Tiesiog užkemša ausį vata, kad vaistai neištekėtų ir tiek.

Gydytojai mano, jog lašinant lašus padėtis yra svarbi, juos sulašinus vaiką reikia paguldyti skaudama ausimi į viršų kelioms minutėms, kol lašai nutekės į reikiamą vietą.

Lašai lašinami tik šilti, kūno temperatūros. Pipetę sušildykite karštame virintame vandenyje ir tada ja lašinkite lašus. Vaistų buteliuko šildyti nereikia, nes jie greitai suges.

Mitas: tai – sezoninė liga

Seniau gydytojai iš tikro ligas skirstė į vasarines ir žiemines, tačiau dabar daugeliu jų sergama visais metų laikais. Otitai, sinusitai, tonzilitai vaikus persekioja ištisus metus.

Planuojate žiemą išvykti su vaikais į šiltuosius kraštus? Pasirūpinkite, kad jie nesusirgtų aerotitu – vidurinės ausies uždegimu, kylančiu skrydžio metu dėl ryškių atmosferos slėgio skirtumų. Tai labai nemalonus dalykas, vaikui svaigsta galva, pablogėja klausa, užgultas ausis labai skauda. Beje, ligai galima užbėgti už akių.

Lėktuvui kylant ir leidžiantis mažyliui duokite gerti iš buteliuko. Vyresnis vaikas gali kramtyti gumą ar čiulpti saldainį. Išmokykite vaiką plačiai žiovauti. Galite pažaisti nardytojus: užčiaupti burną, užspausti nosį ir daryti judesį, tarsi iškvepiama pro nosį.

Nevykite į kelionę, jei vaikas serga, net lengva sloga, tai sustiprina aerootito riziką. Jei skrydžio išvengti neįmanoma, prieš lėktuvui kylant ir leidžiantis įlašinkite į nosį kraujagysles sutraukiančių lašų. Jei po kelionės ausų skausmas ir užgulimas nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją.

Dėl ko gali skaudėti ausį

Daugelis tėvų įsitikinę, kad ausies skausmas – uždegimo požymis, tačiau gali būti ir kitaip. Vaikas į ausį gali būti įsikišęs kokį daiktelį. Kai kuriuos iš jų gydytojai gali iš ausies ištraukti poliklinikoje, o kitus – tik ligoninėje.

Į ausį vaikui gali įlįsti tarakonas, uodas ir kt. Jei jų iš ten niekas neištrauks, tikrai prasidės uždegimas. Dažniausiai tėvai laiku nuveža vaikus pas gydytojus ir uždegimas neišsivysto.

Tiesa, daugelis mėgina vabalus iškrapštyti savo jėgomis. Pavyzdžiui, pila į ausį degtinės. Deja, tai nepadeda, nes vabzdžiai dar labiau juda. Jiems pakenkti gali tik vazelinas, vabzdžiai nuo jo uždūsta. Paskui reikia skubėti pas gydytoją išplauti ausies.

Ausį gali skaudėti dėl už jos esančio raumens uždegimo – miozito. Paprašykite vaiko palenkti galvą, gerai pačiupinėkite jo kaklą. Raumuo už ausies ištinęs ir skausmingas? Greičiausiai ausų lašų neprireiks, būtina gydyti raumenį.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE