Šiandien įvyko pirmas po daugelio metų pertraukos Sveikatos apsaugos ministerijos ir privačių bendrosios praktikos gydytojų kabinetų atstovų susitikimas. Į susitikimą Sveikatos apsaugos ministerija pakvietė daugiau nei 200 bendrosios praktikos gydytojų atstovų, tačiau į atvyko tik apie 80 privačia praktika besiverčiančių medikų.
Atviro forumo metu privačių praktikų atstovai ir vadovai vienas po kito vardino sunkumus, su kuriais susiduria jų įstaigos. Pasak dalyvių, jų verslai susiduria su atsiperkamumo, jaunų medikų stokos problemomis, jiems trūksta paramos iš valstybės ir savivaldybių. Susitikimo metu kalbėję pritarė ministrui V. P. Andriukaičiui, kad būtinas sveikatos apsaugos sistemos reguliavimas tiek nacionaliniu, tiek savivaldybių lygmeniu, o medikų išvykimo į užsienį tempai kelia pavojų tiek valstybinėms, tiek privačioms gydymo įstaigoms.
„Susitikimo dalyviai patvirtino tai, ką sakėme jau anksčiau: tiek privatus, tiek valstybinis sektorius susiduria su dramatiškomis problemomis. Praktika „to, ko nematau, neegzistuoja“ toliau tęstis nebegali. Akivaizdu, kad būtina aktyvi sveikatos apsaugos politika tam, kad nacionalinė sveikatos apsaugos sistema veiktų sklandžiai“, – sakė ministras V. P. Andriukaitis.
Neseniai paskelbtoje ataskaitoje Valstybės kontrolė išsakė daug kritikos bendrosios praktikos gydytojams. Audito metu buvo nustatyta, kad gydytojai pasiskirstę netolygiai, ne visiems gyventojams šeimos gydytojo paslaugos prieinamos vienodai, o patys gydytojai, tirdami ir gydydami ligonius, nepanaudoja visos savo kompetencijos, vykdo ne visas jiems nustatytas pareigas.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Algis Sasnauskas, atsakydamas į medikų bendruomenės klausimus, pabrėžė, jog pastaraisiais metais nuosekliai yra stiprinama šeimos gydytojo institucija.
„Pernai pradėta papildomai finansiškai skatinti už kiekvieną šeimos gydytojo, o ne gydytojų komandos aptarnaujamą gyventoją. Pradėta jiems mokėti už gerus darbo rezultatus, pasiektus pagal naujus rodiklius, rodančius paciento aptarnavimo kokybę. Nuo šių metų kovo praplėsta šeimos gydytojų kompetencija – nuo šiol jie gali skirti ir vertinti naujus papildomus laboratorinius tyrimus, kurių iki tol negalėdavo nei skirti, nei vertinti. Tai turėdavo padaryti specialistas medikas, pas kurį būdavo siunčiamas pacientas“, – pasakojo VLK vadovas.
Šeimos gydytojai informuoti, kad jų darbo apmokėjimas šiais metais išliks prioritetiniu pirminės asmens sveikatos priežiūros srityje. Bus atsiskaitoma pagal tokią pat bazinių kainų už prirašytą gyventoją ir skatinamąsias paslaugas balo verte, kaip ir pernai, t.y. 0,97 lito. Aukščiausiu balu – 1 litu – bus apmokamos paslaugos, kurios teikiamos tuose kaimuose bei miestuose, kur gyventojų skaičius neviršija 4 tūkst.
SAM Ryšių su visuomene skyrius