Atpalaiduojantis pilnavertis nakties miegas gali būti geriausia priemonė, gerinanti mūsų atmintį, praneša BBC.
Ženevos universiteto atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad miegas gali turėti didelės įtakos kitos dienos smegenų veiklai. Manoma, kad jis stiprina ryšį tarp smegenų nervinių ląstelių, kurios yra svarbios mokymuisi ir atminčiai.
Mokslininkai tyrė 32 savanorių grupę, kurie buvo mokomi naujų įgūdžių (pvz., naudojant vairalazdę, sekti judantį tašką kompiuterio ekrane). Jiems taip pat buvo rodomi paveikslėliai, kuriuos vėliau turėjo prisiminti.
Po viso to vienai tyrimo grupei buvo leidžiama normaliai miegoti 8 valandas, o kitai – tik snūstelėti arba iš viso nemiegoti.
Kitą dieną visi tyrimo dalyviai buvo paprašyti pakartoti vakarykštes užduotis arba apibūdinti matytus paveikslėlius. Tuo metu jų smegenų veikla buvo tikrinama magnetiniu rezonansu. Tie tyrimo dalyviai, kurie miegojo 8 valandas, užduotis įvykdė daug geriau ir tai atspindėjo jų smegenų aktyvumas.
„Tyrimo rezultatai parodė, kad miego trukmė po naujų potyrių turi didelės įtakos vėlesniam tų potyrių įsisavinimui. Taip yra dėl to, kad miegant keičiasi smegenų veiklos aktyvumas skirtingose jų srityse, o įsisavinta informacija yra perdirbama ir rūšiuojama”, – teigė tyrimo vadovė, gydytoja Sophie Schwartz.
Gydytoja taip pat sakė, kad miegas padeda atnaujinti silpstančius prisiminimus, kurie laikui bėgant gali pranykti. Anot S. Schwartz, reikia tolesnių tyrimų tam, kad būtų ištirta, kokia miego trukmė reikalinga optimaliam informacijos įsisavinimui.
„Mes norime sužinoti, kuris smegenų pusrutulis veikia per šį naktinį informacijos apdorojimą ir kaip mes galėtume sustiprinti šį procesą. Mums taip pat įdomu, kaip miego sutrikimai veikia šiuos emocinius ir pažinimo procesus ir kokie biologiniai veiksniai yra už juos atsakingi”, – tikino gydytoja.
Svarbi gyvenimo dalis
Gydytojas Neilas Stanley, Norfolko ir Norvicho universitetinės ligoninės miego ekspertas, tikino, kad šis tyrimas tik patvirtina miego svarbą. Deja, ankstesni tyrimai parodė, kad D. Britanijoje 8 valandas per parą miega tik penktadalis iš apklaustų 4000 žmonių.
„Miegas nėra vien tik laiko švaistymas, tai mūsų atminčiai ir pažinimui būtinas procesas. Per dieną mes įsisaviname informaciją, kurią rūšiuojame ir atrenkame naktį.
Žmonės skundžiasi miego trūkumu, bet šiandieninė mūsų 24/7 dirbanti visuomenė, kuri jaučia nuolatinį informacijos perteklių, turi miegoti netgi ilgiau nei įprasta”, – teigė N. Stanley.