Sebamed

Medikai ragina skiepytis nuo tymų

Medikai ragina vakcina nuo tymų pasinaudoti ne tik šia liga nesirgusius, visai neskiepytus, bet ir vaikystėje paskiepytus tik vieną kartą – kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.

„Tie, kas negavo dviejų vakcinų vaikystėje, turėtų susirūpinti ir pasidaryti tą antrą papildomą skiepą, ką ir pati planuoju pasidaryti”, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė infekcinių ligų gydytoja Julija Petrina.

Suaugusieji tai gali padaryti nemokamai, paskelbė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Pasaulinės sveikatos organizacijos ekspertas Robertas Petkevičius sako, kad jei abu kartus ar bent vieną kartą skiepyti žmonės ir užsikrėstų tymais, ligos eiga būtų gerokai lengvesnė nei visai nevakcinuotų gyventojų.

ULAC gegužės pabaigos duomenimis, Lietuvoje šiemet jau užregistruoti 27 susirgimų tymais atvejai, daugiausiai tai buvo suaugusieji – skiepyti viena tymų vakcinos doze arba nesirgę ir visai neskiepyti. Kol kas sergantieji registruojami tik Vilniaus mieste.

Pasak R.Petkevičiaus, mažėjant vakcinacijos apimtims, virusas cirkuliuoja Lietuvoje, ir kad jis paplistų, nebūtina kontaktuoti su iš užsienio atvykusiu asmeniu.

„Tai ir yra visa bėda, kad jau nereikia atvežti iš kitų šalių – mažėjant skiepų apimčiai, tas virusas (…) nėra visiškai išnaikintas”, – teigė jis.

Karščiavimu, bėrimu, kosuliu, sloga ir akių gleivinės uždegimu pasireiškiantys tymai pavojingi galimomis komplikacijomis: plaučių ar galvos smegenų uždegimu, antrine bakterine infekcija. Tačiau, pasak J.Petrinos, dabartinių ligonių būklė nėra labai sunki.

Medikai atkreipė dėmesį, jog specifinio tymų gydymo nėra – infekcija kontroliuojama tik skiepais.

R.Petkevičiaus teigimu, Lietuvoje reikia atkurti infekcijos plitimui suvaldyti būtiną skiepijimosi lygį – kad vakcina naudotųsi 95 proc. žmonių. ULAC duomenimis, pernai nuo tymų buvo paskiepyta kiek daugiau nei 93 proc. dvejų metų vaikų.

Lietuvoje 15-16,5 mėnesių kūdikiai ir 6-7 metų vaikai skiepijami nuo tymų pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, tačiau per pastaruosius trejus metus nemaža dalis vaikų liko neskiepyti nuo tymų.

Medikai taip pat ragina pasiskiepyti keliautojus, nes šiuo metu dideli tymų protrūkiai registruojami Gruzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse.

TAIP PAT SKAITYKITE