Krikščionių medicinos centras

Mažų nosyčių priežiūros ypatumai

Naujagimio nosytė išsivalo savaime, ir tam nereikia jokios specialios priežiūros. Tiesiog švelniai nuvalykite nosytę, jei išsiskiria sekretas. Nepasiduokite pagundai kasdien nosies angeles valyti vatos pagaliuku ar pirštu, nes galite sužeisti nosies gleivinę. Be to, tai visiškai nebūtina.

Dažnai atrodo, kad naujagimiai sunkiai kvėpuoja, tačiau dažniausiai taip yra dėl to, kad jų nosies angos yra siauros. Čiaudėjimas padės jūsų mažyliui pašalinti nosies nešvarumus.

Peršalimas ir nosies užgulimas

Jūsų mažylis kol kas gali kvėpuoti tik per nosį, netgi tuomet, kai kvėpavimą apsunkina nosies užgulimas. Dėl užsikimšusios nosytės mažylis sunkiau valgo, miega, pablogėja bendra jo savijauta. Tokiu atveju nosies takus reiktų išvalyti, kad kūdikis jaustųsi patogiai.

Nors peršalimas yra labai nemaloni būsena, ypač mažiesiems, dažnai jis nesukelia rimtesnių sveikatos problemų. Vis dėlto kūdikius reiktų atidžiai stebėti, nes kartais paprasta sloga gali komplikuotis į ausų ar plaučių uždegimus. Prasidėjusi sloga taip pat gali būti pirmas gripo požymis.

Kaip padėti mažyliams?

Tiesa tokia – nėra stebuklingo vaisto, kuris vienu mostu išgydytų nuo peršalimo ir/ar slogos. Bet yra keli paprasti žingsniai, kurie padės jūsų mažyliui jaustis patogiau ir, tikėtina, apsaugos nuo rimtesnių komplikacijų:

• Pasistenkite, kad jūsų mažylis nebūtų pavargęs – leiskite jam ilgiau pamiegoti, atidėkite suplanuotas išvykas, jei mažylis karščiuoja – ir pasivaikščiojimus lauke;
• Pasiūlykite jam dažniau atsigerti (pvz., vandens), taip jis nepraras daug skysčių; jei maitinate krūtimi, dažniau pasiūlykite žįsti;
• Naudokite jūros vandens lašus ar tirpalą, kad sumažintumėte nosies užgulimą ir nosies gleivinės paburkimą, kad mažylis galėtų laisviau kvėpuoti.

Sausa nosytė

Nosytė gali užgulti ne tik dėl slogos. Nosies užgulimas yra vienas išsausėjusios nosies gleivinės požymių. Dažniausiai nosytės išsausėja dėl sauso oro ir nepakankamo skysčių vartojimo. Vėliau gali atsirasti nosies šašų ar netgi prasidėti vandeninga sloga. Jei namuose jau yra ar turėtų būti mažylis, pasirūpinkite, kad kambariuose būtų užtektinai drėgmės. Optimalu, jei oro santykinis drėgnumas yra 40-60%.  Šį rodiklį galite nusistatyti įsigiję drėgmėmatį, o reikiamą patalpų drėgmę išlaikykite jas papildomai drėkindami: naudodami elektrinius ar paprastus drėkintuvus, dažnai patalpose džiaudami skalbinius ar kita.

Išsausėjus nosies gleivinei, pablogėja jos apsauginė funkcija. Gleivės tirštėja ir nebegali nutekėti į skrandį, nosies landose gali pradėti kauptis nešvarumai ir bakterijos. Todėl esant sausai nosies gleivinei didėja pavojus susirgti viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimu, sumažėja organizmo atsparumas.

Jei mažylio nosies gleivinė jau išsausėjusi:

• Kartu su mažyliu kvėpuokite šiltais garais kelis kartus per dieną. Paprasčiausiai paleiskite karšto vandens srovę ir apsigaubę galvą rankšluosčiu pastovėkite abu su kūdikiu virš kriauklės. Garai sudrėkins nosį ir apsaugos nuo išsausėjimo. Būkite atsargūs, kad mažylis nepasiektų karšto vandens.
• Nenaudokite nosies lašų ar purškalų ilgiau ir dažniau negu nurodyta produkto instrukcijoje. Jokiu būdu nelašinkite aliejaus, motinos pieno ar kitų „liaudiškų“ priemonių į kūdikio nosytę.
• Pasiūlykite mažyliui dažniau atsigerti ir gausiai drėkinkite patalpas.
• Jei šnervėse atsirado šašiukų, du kartus per dieną galite juos sudrėkinti ir švelniai pašalinti šiltu vandeniu sudrėkintu kosmetiniu vatos pagaliuku. Jokiu būdu nekiškite pagaliuko giliai į nosį, tik tiek, kiek pasiekia pusė vatos galvutės.
• Naudokite jūros vandenį arba gleivinės sausumą mažinantį drėkinamąjį nosies gelį (pvz., Tonimer nose gel 20ml). Ypač pravartu nosies gelius naudoti vyresniems vaikams – taip jų nosies gleivinė nesausės darželyje ar mokykloje.
• Būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, jei sloga nepraeina, jei įtariate, kad mažyliui gali būti alergija ar sinusitas.

Tonimer – mažų nosyčių draugas!

Daugiau informacijos – www.ganassini.lt ir www.facebook.com/Tonimer.lt

TAIP PAT SKAITYKITE