Famisano

Ligoniai ir medikai bijo rytojaus

Realybė. Medikų bendruomenė valdžią vis garsiau ragina pasakyti žmonėms tiesą: nesvarbu, kad apdrausti, nemokamai jūsų niekas nebegydys, rašo dienraštis „Sekundė”.

Bus taip, kaip pas latvius?

Reikia šeimos gydytojo konsultacijos, atlikti paprasčiausius kraujo ar šlapimo tyrimus, o gal turite siuntimą į ligoninę – atverkite piniginę. Taip jau yra Latvijoje – pacientai turi susimokėti tam tikrą mokestį už visas sveikatos priežiūros paslaugas.

Gali būti, kad tokia praktika netrukus įsigalios ir Lietuvoje. Algas susimažinę ir nemokamų atostogų einantys medikai įspėja: daugiau taupyti jie nebeturi iš ko, netrukus gydymo įstaigų darbas dėl finansinių problemų gali būti paralyžiuotas.

Medikų bendruomenė politikus ragina gyventojams aiškiai pasakyti, kokių sveikatos priežiūros paslaugų ir kiek jų gali tikėtis, už tam tikras, iki šiol neapmokestintas paslaugas pradėti imti priemoką.

„Nebepriešinkit mūsų su ligoniais. Mes nekalti, kad negalim jų nemokamai gydyti”, – sako medikai.

Ligoniai išsigandę ir sutrikę

„O kas dar neapmokestinta? Ir dabar už daugelį paslaugų tenka susimokėti ar primokėti”, – „Sekundei” tikino panevėžietė pensininkė Vida Teresienė.

Neįgali moteris teigė pati ne kartą atvėrusi piniginę, kai teko darytis tam tikrus tyrimus. Panevėžio miesto poliklinikoje ji kantriai laukė ilgoje eilėje pasidaryti mokamą cholesterolio kiekio kraujyje tyrimą. V.Teresienė juokavo taupanti. Akcijos metu šis tyrimas kainuoja per puse pigiau – 14 litų, o ne 28 litus.

Panevėžietis Vidimantas Drūtys pasakojo praėjusių metų gruodį gulėjęs Panevėžio apskrities ligoninėje. Jam teko nusipirkti dalį vaistų, lašelinių.

„Kur dingsi, jeigu reikia, tai ir susimoki. Aš dar turiu darbą, gaunu atlyginimą. Jei reikėtų už kraujo ar šlapimo tyrimą susimokėti 10 ar 15 litų, įstengčiau. Bet ką daryti bedarbiams, pensininkams? – svarstė jis.

Panevėžio miesto poliklinikoje prie šeimos gydytojo kabineto laukusi Vida Povilonienė sakė neįsivaizduojanti, kaip veiktų priemokų sistema, kai tiek daug žmonių galo su galu nebesuduria.

Moteris pasakojo slauganti senyvą, neįgalią motiną. Ji džiaugėsi, kad iki šiol šeimos gydytojo konsultacijos sulaukianti nemokamai.

Pagalbą teikia savo sąskaita

Panevėžio miesto poliklinikos direktorė Irena Čeilitkienė mano, kad priemokos į sudėtingą situaciją patekusiai sveikatos apsaugos sistemai – ne panacėja, tačiau tai būtų vis šiokia tokia finansinė paspirtis.

„Dabar medikai pacientams pagalbą teikia savo sąskaita. Jų algos labai sumažėjo. Slaugytoja negauna nė 1000 litų. Kaip jai pragyventi?”- kalbėjo direktorė.

I.Čeilitkienė neslėpė su dideliu nerimu laukianti rytojaus. Ji nuogąstavo, jog gali būti ir taip, kad metų pabaigoje įstaiga nebegalės pacientams atlikti nemokamų tyrimų.

Panevėžio miesto poliklinikos vadovės manymu, Lietuvai nebūtina sekti latvių pavyzdžiu, tačiau tikslinga įvesti, anot jos, protingas priemokas už tam tikras paslaugas.

Pavyzdžiui, šeši apsilankymai per metus pas šeimos gydytoją gali būti nemokami, o už kitus pacientas jau turėtų šiek tiek primokėti.

Siūlo papildomai drausti sveikatą

Panevėžio apskrities ligoninė birželį paskelbė plečianti mokamų medicininių paslaugų apimtį. Už šias papildomas medicinos paslaugas, diagnostinius testus ir gydymą pagal patvirtintus įkainius moka pats pacientas, jo darbdavys, draudikai.

Tokia žinia kai kuriems įvarė baimės.

„Neduok, Dieve, dabar rimčiau pasiligoti”, – kalba žmonės.

Ligoninės Lokalaus medicininio audito grupės vadovas Algirdas Žemaitaitis skuba raminti.

„Latviško varianto neįvedėm. Tvarka liko tokia, kokia buvo. Paskelbę apie plečiamas paslaugas siekiame gyventojus sudominti papildomu sveikatos draudimu. Taip pat diskutuojame su draudimo bendrovėmis – jau yra kelios bendrovės, draudžiančios minėta draudimo rūšimi.

Tačiau papildomas sveikatos draudimas sunkiai skinasi kelią. Dabar tam nepalanki ekonominė situacija, be to, ne visiškai sutvarkyta teisinė bazė. Bet jau draudžiasi pavieniai asmenys, kai kurie darbdaviai, pavyzdžiui, stambūs bankai draudžia savo darbuotojus”, – kalbėjo A.Žemaitaitis.

Panevėžio apskrities ligoninės medikai, kad sutaupytų lėšų ir nesutriktų įstaigos darbas, eina nemokamų atostogų. Beveik sustabdytos planinės operacijos, išskyrus dienos chirurgiją ir sąnarių endoprotezavimą.

A.Žemaitaitis piktinosi, kad ligonių kasos nedrįsta viešai įvardinti egzistuojant kvotas. Gydytojo nuomone, ligoniams reikėtų aiškiai pasakyti, kad pinigų nėra tiek, kiek reikia. Taigi virškvotinius tyrimus darom mokamai.

Panevėžio apskrities ligoninės pacientai dažnai piktinasi, kad stacionare už kai kurių sričių gydytojų konsultacijas ir tyrimus reikia susimokėti.

A.Žemaitaitis paaiškino, kad nemokamai gydoma tik pagrindinė liga. Tarkim, jei moteris guli Ginekologijos skyriuje, ginekologinės ligos gydymas jai nemokamas.

Jeigu gulėdama ligoninėje ji pageidauja išsitirti, pavyzdžiui, akis ar skrandį, už tyrimus turi susimokėti pagal nustatytus įkainius.

Jeigu mokėti nenori ar negali, turi gauti šeimos gydytojo siuntimą ir registruotis į eilę.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE