REXSAN

Lietuvos mokslininkai rado išsigelbėjimą nuo skaudančių sąnarių

Lietuvoje farmakologų, biologų ir fizikų komanda sukūrė naujos rūšies vaistų prototipą – ląstelių terapijos vaistą pažeistiems sąnariams atstatyti, praneša Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

Šiuo metu mokslininkai laukia, kada galės pradėti klinikinius tyrimus ir padėti nuo sąnarių ligų kenčiantiems pacientams.

„Šis mokslinis projektas yra dalis Regeneracinės medicinos programos, kurioje dalyvauja universiteto mokslininkai. Tyrėjams yra sudarytos sąlygos dirbti naujai įkurtose Santakos mokslo slėnio laboratorijose“, – kalbėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Fiziologijos ir farmakologijos instituto direktorius profesorius Edgaras Stankevičius.

Iki šiol sunkiai pažeisti sąnariai buvo protezuojami arba gydomi tik užsienyje gaminamais brangiais ląstelių preparatais.

Gavę Lietuvos mokslų tarybos finansavimą mokslininkai pritaikė pačią naujausią pažangios terapijos vaistų gamybos technologiją – chondrocitų ląstelių kultivavimą ant lazerinių būdu pagamintų karkasų ir sukūrė naujo gydymo konstruktą.

Jungtinė LSMU ląstelinės terapijos srities farmakologų ir ortopedų-traumatologų bei Vilniaus universiteto biologų ir lazerinių tyrimo centro mokslininkų komanda kelis metus vykusių eksperimentų su triušiais metu nustatė, kad toks vaisto prototipas geriau atstato pažeistą kremzlės audinį ir neabejotinai yra veiksmingas.

Kaip teigė projekto vadovas profesorius Romaldas Mačiulaitis, šis naujas preparatas ne tik rodo medicinos ir farmacijos pažangą, tačiau ir padės žmonėms, kurie dėl pažeistų sąnarių kenčia didelį skausmą.

„Mums pavyko išskirti ir išauginti chondrocitų ląsteles ir pritaikyti jų tolimesniam auginimui tinkamus micrometrinio lygio trimačius karkasus, pagamintus lazerine polimerizacijos technologija“, – kalbėjo profesorius R. Mačiulaitis.

Anot jo, šis naujas ir alternatyvus vaistas ligoniams negalės būti skiriamas jau dabar, tačiau atlikus dar keletą klinikinių tyrimų jis pasieks ir sąnarių ligomis sergančius pacientus.

TAIP PAT SKAITYKITE