Nobel biocare

Lietuvoje ŽIV paplitimas tarp narkotikų vartotojų siekia 10 proc.

Lietuvoje 10 proc. narkotikų vartotojų užsikrėtę ŽIV, sako Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento vadovas Audrius Ščeponavičius.

„Tarp narkotikus vartojančių asmenų ŽIV paplitimas yra 10 procentų – iš tiesų taip yra”, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė A.Ščeponavičius.

„Eurazijos žalos mažinimo tinklo” direktoriaus pavaduotoja politikai ir advokacijai Daria Ocheret teigia, kad toks skaičius viršija epideminį lygį, kuriam pasiekti reikia 5 procentų. Anot jos, kovoti su Lietuvoje tarp narkotikus vartojančiųjų stipriai paplitusia ŽIV epidemija būtinos žalos mažinimo programos, mat ji bet kada gali išplisti į visuomenę.

A.Ščeponavičiaus teigimu, dažnai žalos mažinimo programos – gydymas metadonu, švirkštų ir adatų keitimas, testavimas dėl ŽIV, antiretrovirusinė terapija, konsultavimas ir kitos – yra vienintelis narkotikų vartotojų ryšys su socialinės pagalbos ir sveikatos sektoriais.

„Šiandien pripažįstama, kad priklausomybė nuo narkotikų yra liga ir ją reikia gydyti. Nėra nė vienos veiksmingos priemonės, užkertančios kelią narkotikų vartojimui”, – sakė jis.

Tačiau, anot SAM atstovo, Lietuvoje ŽIV paplitimas tarp narkotikus vartojančiųjų paplitęs mažiau nei kitose šalyse.

Savo priklausomybės nuo kvaišalų neslepiantis ir narkotikus vartojančiuosius atstovaujantis Kęstutis Butkus konferencijoje ketvirtadienį sakė, kad nors žalos mažinimo programų, tarp jų – pakaitinio gydymo metadonu poreikis Lietuvoje yra didelis, jo prieinamumas mažėja. Pasak jo, problemų kilo, kai Vilniaus savivaldybė nusprendė nebefinansuoti priklausomybės ligų centro veiklos.

„Man, kaip pakaitinio gydymo pacientui, svarbu, kad mažėja ne tik pakaitinio gydymo, bet ir visų žalos mažinimo programų prieinamumas. Apie 2011 metus Priklausomybės ligų centre buvo beveik 400 pakaitinio gydymo metadonu programos dalyvių ir psichikos sveikatos centruose buvo gaunamos šios paslaugos. Šiuo metu pakaitinį gydymą gauna tik 80 žmonių Vilniaus priklausomybės ligų centre, žmonės nestatomi į eilę, o poreikis yra didelis. Vartojimo epidemija, kuri vystosi ir didėja (…), ji neturi atsvaros gydymui – nepakanka tiek reabilitacijos programų, tiek žemo slenksčio žalos mažinimo paslaugų”, – kalbėjo K.Butkus.

A.Ščeponavičius sako nesutinkantis, kad šiai problemai institucijos skiria per mažą dėmesį, bet pripažįsta, jog problemų dėl priklausomybės ligų centrų yra. Anot jo, SAM žada perimti šiuos centrus ir pasirūpinti tinkamu jų finansavimu.

„Vienas probleminis yra, kalbant priklausomybės ligų centrus, – Vilniaus priklausomybės ligų centras, kur savivaldybė yra sumažinusi finansavimą, bet šiuo metu ši problema yra sprendžiama ir sudaryta darbo grupė Sveikatos apsaugos ministerijoje. Visus priklausomybės ligų centrus – jų Lietuvoje yra penki – planuojama centralizuoti ir bus steigėjas ne savivaldybė, o SAM, kuri užtikrins reikiamą jų finansavimą”, – sakė jis.

A.Ščeponavičiaus duomenimis, Lietuvoje iki sausio pirmosios registruota per 2 tūkst. ŽIV infekcijos atvejų, apie 70 proc. asmenų Lietuvoje ŽIV užsikrėtė vartodami švirkščiamuosius narkotikus.

„Lietuvoje probleminiai narkotikų vartotojai pasižymi ypač rizikingu elgesiu, daugiau nei 70 proc. jų švirkščiasi narkotines medžiagas kasdien 1-3 kartus per dieną, 50 proc. jų niekada nesigydė ir nesikreipė dėl sveikatos paslaugų gavimo”, – teigė jis.

Sekmadienį Vilniuje pasideda tarptautinė konferencija „Žalos mažinimas”, kurioje norima atkreipti dėmesį į ŽIV užsikrečiančius narkotikų vartotojus ir žalos mažinimo programų būtinybę. Joje laukiama 800 politikų, daktarų, mokslininkų, renginyje dalyvaus ir „Globalios komisijos dėl narkotikų politikos” nariai – buvę Lenkijos ir Šveicarijos prezidentai Aleksander Kwasniewskis ir Ruth Dreifuss.

Vykdantysis „Tarptautinio žalos mažinimo tinklo” direktorius Rickas Linesas (Rikas Lainsas) sako, kad į narkotikų vartojimo problemą reikia pažvelgti kitaip: „Žmonės, kurie vartoja narkotikus, nusipelno pagalbos (…), orumo ir pagarbos žmogaus teisėms”.

„Žalos mažinimas” prasidėjo ŽIV ir AIDS epidemijos pradžioje ir padėjo išgelbėti nesuskaičiuojamai daug gyvybių daugelyje pasaulio šalių, ir daro tai toliau. Tikiuosi, kad ši žinia aiškiai ir garsiai bus paskleista čia, Vilniuje”, – kalbėjo R.Linesas.

TAIP PAT SKAITYKITE