Gudručio vaistinė

Lietuvoje ir vėl trūksta vaistininkų

Vaistininkai

Šiuo metu verda aistros dėl A. Matulo siūlomų Farmacijos įstatymo pataisų, siekiančių leisti vaistininkų padėjėjams (farmakotechnikams), baigusiems mokslus iki 2006 m., dirbti vaistinėje su nuotoline vaistininko priežiūra. Kitaip tariant, dirbti savarankiškai. Nesvarbu, kad visoje Europoje vaistinėse dirba komandos, kurios sudarytos iš vaistininko ir farmakotechniko, ir taip užtikrinamos aukščiausios kokybės farmacijos paslaugos pacientams. 

Pasak įstatymo projekto autorių, Lietuvoje yra ypatinga situacija ir reikia ypatingo sprendimo, leidžiančio vaistinei veikti be vaistininko. Šiai ypatingai situacijai susidaryti padeda vis keliama vaistininkų trūkumo problema, nors pagal statistiką Lietuvoje jų 30 proc. daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Tačiau vis tiek pas mus yra „ypatinga“ situacija.

Prisiminkime, ką atskleidė Konkurencijos taryba rekordine 72 mln. eurų bauda pasibaigusiame tyrime. Lietuvos vaistinių asociacijos, vienijančios vaistinių tinklus, ir bendrovių susirašinėjimas atskleidė jų siekį akcentuoti, kad jeigu antkainiai nebus pakeisti, esą dėl nuostolingos vaistinių veiklos dalis jų bus uždaryta (kalba netaisyta): „(…) mintis naudoti komunikacijai, kad turėsime užsidaryti, atleisti vaistininkus, miesteliuose vaistinių neliks ir pan.“ Panašu, kad derinant antkainius vaistininkų pakako, net būta nemenko pertekliaus.

Kadangi antkainių derinimo planas išdegė, vaistininkai kažkur išsilakstė, tad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) praėjusią savaitę patvirtino: „Lietuvoje labai trūksta vaistininkų“ (šių metų kovo 30 d. skelbė portalas lrt.lt). Vėl.

Peržvelkime ankstesnes LVA žinutes spaudoje: 2020-11-23 portale lsveikata.ltteigiama, kad Lietuvoje trūksta per 140 vaistininkų. 2022 m. vasario 10 d. portalas Delfi publikavo straipsnį, kad „5 didžiausi šalies vaistinių tinklai ieško per 150 vaistininkų – sudėtinga situacija ir Vilniuje, ir provincijoje“. 2023-01-31 portale kauno.diena.lt Lietuvos vaistinių asociacija taip pat skelbė, kad „Jau šiandien vaistininkų trūksta ir jų galėtų priimti apie 150“.

Komunikacija tokia, o kokie faktai? Per tą laiką farmacijos studijas baigė per 300 naujų specialistų. Aišku, kažkiek vaistininkų išėjo į pensiją ar dėl „puikių“ sąlygų pabėgo iš vaistinių. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, vaistininko licencijų skaičius per trejus metus išaugo daugiau nei dviem šimtais. Metai bėga, o antraštėse tebetrūksta tų pačių 150 vaistininkų. Toks įspūdis, kad keliami tie patys straipsniai, net nepasivarginus pakeisti skaičių.

Žodžiu, komunikacinė aukso gysla rasta. Vis tiek niekas nieko neprisimena. Panašu, kad su šita žinute bus dar ne vienas išstojimas ir visiškai nesvarbu, kokiu klausimu. Gali būti, kad vėl išvysime antraštes, jog farmacijos specialistai per trumpai dirba ir per ilgai atostogauja. Kitaip tariant, reikia jiems sutrumpinti atostogas ir prailginti darbo laiko trukmę. Juk „trūksta 150 vaistininkų“. Nors gal šįkart skaičius pakeis, nes, velnias, pastebėjo.

Maždaug už mėnesio, per balsavimą Seime dėl Farmacijos įstatymo pataisų, tikrai sužinosime atsakymą – ar Lietuvą valdo antraštės, ar sveikas protas. 

Pranešimą spaudai parengė Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga.

TAIP PAT SKAITYKITE