REXSAN

Lietuvoje atidaryta išskirtinė stovykla neįgaliesiems

Remiantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, kasmet Lietuvoje daugiau nei 13 tūkst. žmonių yra pripažįstami neįgaliais, tarp jų – daugiau nei 2 tūkst. tokių, kurie neįgalumą įgijo po patirtos traumos. Pasak specialistų, suvokimas, kad niekada nebegalėsi vaikščioti ir atlikti kitų įprastų veiksmų dažnam žmogui, ypač jaunam, lemia depresiją, jis izoliuojasi nuo aplinkinių. Norėdami padėti neseniai negalią patyrusiems jauniems žmonėms, Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) savanoriai pirmą kartą Lietuvoje suorganizavo specialią stovyklą.

„Negalią turintys žmonės Lietuvoje dažnai jaučia didelę atskirtį nuo visuomenės ne tik dėl jiems prastai pritaikytos infrastruktūros, bet ir dėl psichologinių problemų. Labai jautriai į pasikeitusį gyvenimą reaguoja neįgaliais neseniai tapę jauni žmonės – jie yra uždari ir netiki, kad su negalia galima gyventi, – sako vienas iš MOPT neįgaliųjų stovyklos kūrėjų Bronius Einars. – Pagalba neįgaliesiems yra viena iš Maltos ordino prioritetinių veiklų: kasmet jiems organizuojame piligriminę kelionę į Lurdą, taip pat bent kelis lietuvius vežame į tarptautinę neįgalaus jaunimo stovyklą „Malta Camp“, daugiau nei prieš metus pristatėme pavėžėjimo paslaugą neįgaliesiems. Ypač norisi padėti stuburo traumą patyrusiems asmenims, kuriems palaikymas bei dalijimasis sėkmės istorijomis yra būtinas stresui įveikti. Būtent to ir sieksime specialioje stovykloje“.

Trečiadienį duris atvėrusioje stovykloje neįgalieji mokomi gyventi visavertį gyvenimą, skatinami siekti tų pačių tikslų, kurių įprastai siekia sveiki asmenys – tai šeimyninė padėtis, savirealizacija darbe, socialinio gyvenimo gerovė, gyvenimo būdo įvairovė. Taip pat neįgalieji mokomi geriau valdyti vežimėlį, savarankiškai judėti mieste, amatų ar meno atlikimo – visko, kas juos paskatintų labiau pasitikėti savimi ir sugrįžti į darbą ar mokslus. Svarbiausias stovyklos tikslas – priversti neįgaliuosius patikėti ateitimi.

Nors neįgaliaisiais stovykloje rūpinasi patyrę kvalifikuoti instruktoriai, didžiausias stovyklos išskirtinumas – tai, kad neįgaliųjų mentoriais bus taip pat neįgalūs žmonės, gyvenantys visavertį gyvenimą. Jie dalinsis savo patirtimi apie negalią turinčio asmens prisitaikymo galimybes, pvz., apie neįgalaus asmens gebėjimą keliauti, vairuoti, naudotis viešuoju transportu, apsirengti, išsimaudyti duše, reguliuoti šlapimo pūslės veiklą, dirbti ar poilsiauti. Būtent mentoriai bus tie žmonės, kurie bus autoritetas dalyviams ir savo sėkmės istorijomis įkvėps jaunus neįgalius žmones patikėti gyvenimu.

Stovykloje dalyvauja 14 18-36 metų neįgaliųjų, kurie dėl prieš metus ar dvejus patirtos stuburo ar kitos traumos geba judėti tik su neįgaliojo vežimėliu. Stovyklos dalyvius iš įvairių Lietuvos vietovių atrinko specialistų komanda, kurios atstovai su neįgaliaisiais dirba kiekvieną dieną. Į stovyklą atrinkti tie, kuriems labiausiai reikia pagalbos, t. y. tie, kurie neįgaliais tapo negrįžtamai ir su tuo reikia susitaikyti. 10 – ies dienų stovykla organizuojama iš Eseno (Vokietija) vyskupijos maltiečių lėšų, todėl dalyviams ji nemokama. Vechtos vyskupijos (Vokietija) maltiečiai padovanojo šiai programai du specialus padidinto pravažumo neįgaliųjų vežimėlius. Stovykloje be dalyvių ir 6 jų mentorių bei instruktorių, yra ir 10 pagalbininkų, kurie visokeriopą pagalbą teikia 24 valandas per parą, 2 medicinos darbuotojai, 4 laikini pagalbininkai, 1 kunigas. Iš viso į projektą įtraukti 45 žmonės, iš jų 20 neįgalieji, judantys vežimėliu.

Kitos tokio pobūdžio stovyklos ar programos Lietuvoje nėra (išskyrus pirminę medicininės reabilitacijos vasaros stovyklą). Paskutinis panašus projektas Lietuvoje buvo organizuotas prieš 10 metų. Tikimasi, kad ši stovykla kitais metais išaugs į dvi atskiras stovyklas, o žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, – taps nuolatine programa.

Daugiau informacijos apie kitus MOPT projektus galima rasti internetinėje svetainėje: www.maltieciai.lt.

Daugiau informacijos:

RsV agentūra „Ad verum“
Tel.+370 5 233 6561

TAIP PAT SKAITYKITE