Natula

Kūno kalba ir išvaizda

Žmonėms bendraujant svarbu ne tik tai, ką sakome, bet ir kaip sakome. Mokslininkai mano, jog 80 procentų išreiškiama kūno kalba. Kitaip tariant: kūnas nemeluoja. Kūno kalba nepaprastai svarbi tada, kai negalime susikalbėti žodžiais, kai, pavyzdžiui, nemokame svetimos šalies kalbos.

Tinkama kūno kalba ir graži išvaizda turi lemiamos reikšmės pirmajam įspūdžiui, kurį žmogus apie mus susidaro. Jokiais žodžiais nebegalima atitaisyti to, ką jau išreiškė jūsų kūnas.

Pasitrauk nuo manęs, arba deramas atstumas

Jums tikriausiai pažįstamas jausmas, kai stovi perpildytame metro, kur žmonės susispaudę kaip silkės statinėje. Nemalonu, kai svetimi žmonės prisispaudžia taip arti, ar ne? Taip yra dėl to, kad jie įsibrauna į jūsų vadinamąją intymiąją zoną, į kurią paprastai įsileidžiami tik labai artimi draugai ar partneris. Žmonės taip elgiasi ne tyčia, šioje situacijoje jie neturi kitos išeities, bet ten, kur yra galimybė rinktis, prie svetimų žmonių nereikėtų per daug artintis, derėtų išlaikyti tam tikrą atstumą.

Deramas atstumas

Keturios žmogaus distancijos zonos

mažiau nei 60 centimetrų – intymi zona; ji skirta artimiems draugams ir partneriui;

60 centimetrų–1,2 metro – asmeninė zona; į ją įsileidžiami draugai, pažįstami ir šeimos nariai

1,2 metro–3,6 metro – socialinė zona; joje mezgasi socialiniai ryšiai, pavyzdžiui, kalbamasi su viršininku arba keičiamasi nuomonėmis su pardavėja;

daugiau nei 3,6 metro – viešoji zona; toks, pavyzdžiui, yra atstumas tarp referento ir jo klausytojų.

Kai susipažįstate su nauju žmogumi, gerbkite jo intymiąją zoną. Jei tai neįmanoma, nes esate, pavyzdžiui, vakarėlyje ar kitoje triukšmingoje vietoje, atkreipkite dėmesį į pašnekovo jums siunčiamus signalus. Jei fizinis artumas jam nemalonus, jis atsitraukia, vengia žiūrėti į akis. Tai ir leiskite jam atsitraukti.

Per daug nesiartinkite!

Per mažas atstumas pašnekovą gali paveikti taip, kad jis pasijus tarsi įžeistas, lyg būtų kritikuojamas kito žmogaus, neturinčio teisės tai daryti. Pavyzdžiui, sakote savo kolegei: „Nenorėčiau jūsų įžeisti, bet ši suknelė jus sendina”. Vadinasi, prasiskverbėte į kolegės intymiąją zoną. Padarėte tai tik žodžiais, bet lygiai taip pat kolegė jaustųsi įžeista, jei būtumėte per daug priartėję fiziškai.

Skirtingose šalyse skirtingi atstumai

Atkreipkite dėmesį, jog distancijos vienur paisoma mažiau, o kitur labai griežtai jos laikomasi. Italijoje verslo partneriai sveikindamiesi apsikabina, o Prancūzijoje bučiuojama į abu skruostus. Palaukite ir pažiūrėkite, kaip su jumis elgsis verslo partneris, patys nesiimkite iniciatyvos.

Kitose šalyse, pavyzdžiui, JAV ar Didžiojoje Britanijoje, būtina laikytis tam tikro atstumo. Jei ką nors netyčia palietėte, nepamirškite atsiprašyti.

Pagal drabužius sprendžiama apie žmogų

Vykdami į užsienį verslo reikalais, visada privalote lagamine turėti dalykiniams susitikimams tinkamus drabužius. Laimei, beveik visame pasaulyje jie mažai kuo skiriasi. Vyras visada bus deramai apsirengęs, jei jis vilkės neryškios spalvos kostiumą, baltus marškinius ir ryšės kaklaraištį. Moterims tiks kelnių ar paprastas kostiumas. Keliaudami į karšto klimato šalis nesivežkite šilčiausio kostiumo, nors darbo patalpose veikiantys oro kondicionieriai kartais taip atvėsina patalpas, kad temperatūra viduje ir išorėje labai skiriasi. Jei Australijoje vasarą moterys gali būti be kojinių, tai JAV jos yra būtina verslo aprangos dalis.

Atostogoms tinkami rūbai

Jei nesate verslininkas, o vykstate tik kaip „normalus” turistas, vis tiek turėtumėte pasirūpinti tinkamais drabužiais. Į karšto klimato šalis pasiimkite medvilninių ir lininių rūbų, nes jie sugeria prakaitą ir leidžia odai kvėpuoti.

Žinokite, jog prekybos centruose, traukiniuose ar lėktuvuose kondicionieriai dažnai gerokai atšaldo orą. Patartina turėti su savimi megztinį ar medvilninę sportinę striukę arba rengtis „svogūno principu”.

Galioja bendra taisyklė: renkitės taip, kad mažiau kristumėte į akis ir per daug nesiskirtumėte nuo vietinių. Tai visai nereiškia, jog turite vilkėti tos šalies nacionaliniais rūbais. Priešingai: taip apsirengę vietiniams atrodytumėte keistai ir juokingai. Atkreipkite dėmesį į tai, kiek vietiniai gyventojai, o ypač moterys, atidengia nuogo kūno, ir patys panašiai renkitės. Islamo šalyse ar daugelyje Azijos kultūrų neįsivaizduojama, kad moteris galėtų segėti mini sijoną, vilkėti palaidinę su siauromis petnešėlėmis ar marškinėlius. Jei į šias šalis atvykusi turistė mūvės trumpučiais šortais ir vilkės viršutinę bikinio dalį, ji gali tikėtis susilaukti ir kitokio dėmesio. Nevilkėkite peršviečiamų, menkai kūną dengiančių drabužių su giliomis iškirptėmis, verčiau rinkitės laisvai krintančius marškinėlius ilgomis rankovėmis. Kelnės ir sijonai bent jau turėtų siekti blauzdas.

Islamo šalyse vyrams, beje, taip pat nedera apsinuoginti. Todėl visada vilkėkite marškinius ir, jei įmanoma, ilgas kelnes.

Apskritai Afrikoje ir Azijoje labai vertinami „padorūs” drabužiai ir tvarkinga išvaizda. Darbe, pasitarimuose, verslo renginiuose ar demonstracijose žmonės, kad ir kokie neturtingi būtų, visada būna apsirengę tvarkingai. Europiečiams nederėtų rodyti blogo pavyzdžio. Jei Afrikos ar Azijos šalyse vaikščiosite suplyšusiais džinsais, jus greičiau palaikys ne labai madingu, o užjaus kaip vargšą, kuris neįstengia įsigyti geresnių drabužių.

Pagal drabužius sprendžiama apie žmogų

Plaukai

Islamo šalyse moterims, ypač blondinėms, nederėtų vaikščioti palaidais plaukais. Plaukus reikėtų susegti arba surišti į uodegą. Einant į mečetę reikia prisidengti galvą. Ryšėti skarelę įstatymas reikalauja tik Irane.

„Be viršutinės dalies”? – verčiau nereikia!

Kai dėl maudymosi nuogiems ar be viršutinės bikinio dalies, tai daugelyje šalių vyrauja griežtos taisyklės. Jei paplūdimys priklauso viešbučiui ar poilsiavietei, kurioje apsistoja daug turistų, gal ir galėtumėte maudytis be liemenėlės, bet viešuose paplūdimiuose būtina vilkėti visą maudymosi kostiumėlį. Už tokius nusižengimus įstatymui skirtingose šalyse baudžiama įvairiai. Turkijoje, taip pat JAV galite gauti solidžią baudą. Čia net vaikai negali nuogi kapstytis smėlyje. Brazilijoje, iš kurios ir atkeliavo labai maži bikiniai, įstatymai draudžia nuogiems rodytis viešumoje, o prasižengus tenka mokėti baudas.

Kaip rengtis tam tikromis progomis

Jei verslo aplinkoje ir kasdieniame gyvenime dar galima rinktis drabužius, tai esant tam tikroms progoms, nurodoma, kaip rengtis. Nusižengę šioms taisyklėms sukelsite didelį pasipiktinimą. Jei esate pakviesti į kokį renginį, ant pakvietimo paprastai būna parašyta, kaip reikia rengtis.

Ši nuoroda kaip rengtis skiriama vyrams, o moters drabužiai priklauso nuo to, kuo vilkės vyras. Štai kaip tai atrodo:

Vyrams Moterims

Laisvalaikio drabužiai, casual derami laisvalaikio rūbai derami laisvalaikio rūbai

White Tie, Cravate Blanche frakas su balta peteliške vakarinė arba balinė suknelė

Black Tie, smoking smokingas kokteilių suknelė, balinė suknelė arba vakarinis kelnių kostiumas

Tamsus kostiumas tamsus kostiumas kokteilių suknelė, šventinė dieninė suknelė arba trumpas, elegantiškas kostiumas

Morning Dress Stresemann kokteilių suknelė, šventinė dieninė suknelė arba trumpas elegantiškas kostiumas

Net jei nurodyta apsirengti „laisvalaikio drabužiais”, tai nereiškia, jog galite pasirodyti suglamžytais džinsais ir sportiniais marškinėliais. Vyrams bet kuriuo atveju tiks ilgos kelnės ir paprasti marškiniai. Moteris gali būti apsivilkusi dailiais, bet ne per daug elegantiškais rūbais.

O ką apsirengti, jei kvietime nenurodyta apranga, o jūs vis dėlto norėtumėte padaryti gerą įspūdį?

Tuomet rekomenduojame rengtis taip:

Proga

Vyrams Moterims

Akademinė šventė Stresemann kostiumas

Verslo pietūs dalykinis kostiumas dalykinis kostiumas

Pokylis smokingas vakarinė suknelė

Banketas smokingas vakarinė suknelė

Kokteilių vakarėlis tamsus kostiumas kokteilių arba dieninė suknelė

Priėmimas tamsus kostiumas arba bleizeris ir pilkos kelnės kostiumas ar elegantiška suknelė

Šventinis priėmimas smokingas vakarinė suknelė

Priešpiečiai kostiumas dieninė suknelė

Rytinis priėmimas kostiumas kostiumas

Kūno priežiūra

Šiais laikais reikia tikėtis, jog kiekvienas žmogus išmano pagrindinius higienos ir kūno priežiūros dalykus, kelis kartus per savaitę ar net kasdien prausiasi po dušu ir naudoja dezodorantą. Vis dėlto ir su maloniais kūno kvapais galima persistengti, jei, pavyzdžiui, per daug išsikvėpinate arba sumaišote tarpusavyje nederančius šampūno, kūno losjono ir kvepalų aromatus. Patys dažnai galite to net nejausti, todėl vertėtų pasiteirauti draugo ar draugės nuomonės. Kvepalus turėtume užuosti tik tada, kai priartėjate mažiau nei per dešimt centimetrų.

Ir mūsų šalyje jau yra įprasta moterims šalinti kojų ir pažastų plaukelius. Didžiojoje Britanijoje ir JAV laikoma labai nehigieniška, jei moteris pamiršta šią savo „pareigą”. Jei keliausite į šias šalis, nepamirškite įsidėti depiliatorių.

Be to, JAV nepriimtina visiems matant prakaituoti – štai todėl ten kondicionieriai net per daug atvėsina patalpų orą. Amerikiečiai keliskart per dieną prausiasi po dušu ir persirenginėja, vos tik pradėję prakaituoti. Todėl nevaikščiokite prakaituotais drabužiais, įsidėkite marškinėlius, kuriais galėtumėte persirengti. Australijoje taip pat su savimi visada reikia turėti dezodorantą.

Jei esate linkę stipriai prakaituoti, venkite kaloringų valgių. Apsiginti nuo karščio padeda ne šalti gėrimai, nes jie tik trumpam atvėsina. Geriau tinka vėsinančių eterinių aliejų turintys gėrimai, pavyzdžiui, su pipirmėtėmis.

Kūno priežiūra

Gestai ir mimika

Gestai ir mimika taip pat yra mūsų kūno kalba. Gestai yra rankų ir galvos judesiai, kuriais

paryškiname savo žodžius. Mimika yra mūsų veido raumenų judesiai, pavyzdžiui, kai suraukiame nosį arba primerkiame akis.

Gestais palydime savo pasakymus ir juos akcentuojame. Jei esate įpykę ir dėl to trenkiate kumščiu į stalą, poveikis bus stipresnis, nei tik pasakysite: „Dabar esu labai piktas.”

Ne visi gestai visose šalyse suprantami vienodai

Keliaujant po svečias šalis iškyla papildomų problemų dar ir dėl to, kad tam tikri gestai kitur gali turėti kitokią reikšmę nei mūsų šalyje. Jei, pavyzdžiui, Indijoje papurtysime galvą, tai reikš „Taip”, vadinasi, gestas turės visiškai priešingą reikšmę. Gali atsitikti taip, jog į savo klausimą, ar viešbutyje yra laisvų kambarių, administratorė atsakys „Taip” ir papurtys galvą. Tai gali jus sutrikdyti, nes, jūsų manymu, nesutaps žodžiai ir kūno kalba.

Tailande gali kilti nesusipratimų dėl kito gesto. Ten žmogui, kad prieitų, rodoma tokiu gestu: viršutinė plaštakos pusė laikoma atsukta į viršų ir pirštais mojama žemyn. Mes tokį gestą interpretuojame kaip „Dink iš čia!”

Dviprasmiški gestai

Kai kuriose šalyse tam tikros kūno dalys turi ypatingą reikšmę. Islamo ir daugelyje Azijos šalių kojos laikomos žemiausia kūno dalimi, todėl jei jas ištiesime priešais kitą žmogų, tai bus palaikyta įžeidimu.

Aukščiausia kūno dalimi daugelyje šalių, pavyzdžiui, Tailande, laikoma galva, nes tai esanti sielos buveinė. Todėl ten negalima liesti kitų žmonių galvos, net ir glostyti mažų vaikų.

Visiems gerai pažįstamas pergalės ženklas, kai smilius ir didysis pirštas sudaro „V” raidę. Didžiojoje Britanijoje ir Australijoje būtina atgręžti į pašnekovą vidinę rankos pusę. Jei atsuksite išorinę plaštakos pusę, gestas turės tą pačią reikšmę, kaip ir ištiestas didysis pirštas.

Indonezijoje ant krūtinės sukryžiuotos ar į klubus įremtos rankos laikomos įžeidžiančiu gestu. Jei Filipinuose stovėsite rankomis įsisprendę į šonus, tai bus palaikyta agresyviu elgesiu.

Mūsų šalyje – ir narų kalboje – gestas, kai nykštys ir smilius arba didysis pirštai sudaro apskritimą, reiškia „Viskas gerai”. Brazilijoje šis gestas reiškia lytinius santykius. Jei to nežinosime, gali kilti didelių nesusipratimų.

Gestai ir mimika

Mimika

Ne tik mūsų kūnas, bet ir veidas siunčia daugybę signalų. 23 veido raumenų grupės leidžia veidui suteikti įvairiausią išraišką, kuri kitiems žmonėms byloja apie mūsų jausmus. Daugeliu atveju mūsų veidas reaguoja nesąmoningai. Tai gali patvirtinti kiekvienas, kuris sutrikęs stipriai nurausta. Mūsų mimika ne visada gali būti valdoma. Kai atsikandame ką nors rūgštaus, veidas nevalingai susiraukia. Nors tuo metu šypsodamiesi patikiname šeimininkę, jog patiekalas ne per rūgštus, ji tikriausiai nepatikės.

Vis dėlto yra dvi mūsų mimikos sferos, kurias galime tikslingai valdyti: akių kontaktas ir šypsena. Jei žvelgiame pašnekovui į akis, siunčiame jam signalą, jog domimės jo asmeniu ir tuo, ką jis sako. Žiūrėdami į grindis ar nukreipdami žvilgsnį į tolį parodysime, jog mums neįdomu, ir atrodysime arogantiški. Vis dėlto ir čia reikia jausti saiką ir prisispyrus nespoksoti į pašnekovą. Jei pokalbyje dalyvauja keli asmenys, reikia pakaitomis pažvelgti į visus pašnekovus.

Kiek akių kontaktas svarbus Vakarų kultūroje, tiek jis peiktinas kai kuriose už Europos ribų esančiose šalyse.

Islamo šalyse tiesioginis akių kontaktas laikomas ne visai padoriu. Vyrams nedera žvelgti moteriai tiesiai į akis, moteris taip pat privalo vengti tiesioginio akių kontakto, nes tai gali būti suprasta kaip nedviprasmiškas pasiūlymas. Kad išvengtumėte galimų nesusipratimų, užsidėkite tamsius akinius.

Šypsokitės

Maloniai šypsodamiesi palenksite žmones į savo pusę, parodysite, jog esate atviri ir draugiški.

Dėmesio! Dauguma žmonių pastebi, ar šypsotės nuoširdžiai, ar tik užsidedate Holivudo šypsenos kaukę. Pašnekovui tai labai greitai išaiškėja.

Europiečiams kartais sunkiai suprantama azijiečių šypsena. Tai labai paplitęs reiškinys, kuris atsirado ne tik dėl ramaus azijiečių mentaliteto, bet ir dėl visuomeninių bei istorinių priežasčių. Ne veltui Tailandas dar vadinamas „Šypsenos šalimi”. Ši garsi azijiečių šypsena ne visada reiškia draugiškumą ir atvirumą. Atsižvelgiant į situaciją, ji gali reikšti nesupratimą, pyktį ar net liūdesį. Vis dėlto šiuos subtilius šypsenos niuansus vakarų Europos gyventojui gana sunku suvokti. Bendraudami su azijiečiais nuolatos įsiklausykite į pokalbio gaideles.



TAIP PAT SKAITYKITE