Kodėl būtent pieno liaukas moters organizme „atakuoja” piktybiniai procesai — juk bloga ekologija, stresai veikia visą mūsų kūną? Reikalas tas, kad krūtinė — labiausiai su hormonais susijęs moters kūno organas. O hormonus veikia beveik viskas: magnetinės audros, saulės radiacija, gyvenimo būdas, dvasinis nusiteikimas.
Galimybė paveldėti
Pirmąją vietą rizikos faktorių reitinge užima paveldimumas. Pieno liaukų vėžys gali būti paveldimas iš motinos pusės. Tikimybė, kad šių genų nešiotojoms gali išsivystyti vėžys iki 50 metų, yra 40 proc., o iki 70 metų — 80 proc. Tačiau neverta panikuoti, sužinojus, kad kažkas šeimoje sirgo krūties vėžiu. Verčiau pasirūpinkite savimi: kas mėnesį tikrinkite krūtis pačios arba kartą per metus apsilankykite pas mamologą.
Motinystė — puiki gydytoja
Dar vienas faktorius, konkuruojantis dėl pirmosios vietos su paveldimumu, — pasikeitęs šiuolaikinės moters elgesys. Dažniausiai moterys apsiriboja tik vienu vaiku, o pagimdžiusios skuba kuo greičiau išeiti į darbą. Tačiau motinėlė gamta yra taip sutvarkiusi, kad moterys visą vaisingą savo amžių turi gimdyti ir maitinti krūtimi vaikus, nes endokrininė sistema (liaukos, gaminančios hormonus) veikia nepriklausomai nuo suplanuotos karjeros. Anksčiau moterų gyvenimas vyko tokiu ritmu: jos gimdė vaikus ir kad nepastotų, kuo ilgiau maitino juos krūtimi.
Iki šiol šalyse, kur didelis gimstamumas, moterys nežino, kas yra krūties vėžys. Suprantama, kad kelio atgal nėra, ir tik pavienėms moterims gimdymas ir vaikų auklėjimas yra gyvenimo prasmė. Tačiau maitinti kūdikį reikėtų nors iki pusės metų, o dar geriau — iki 9-10 mėnesių.
Iš tiesų verta atidėti eilinį karjeros laiptelį pusmečiui tam, kad praėjus ketvirčiui amžiaus galėtum šokti savo vaiko vestuvėse.
Pieno liaukų vėžys gali išsivystyti ir dėl nėštumo nutraukimo. Nuo pat pirmosios nėštumo dienos organizmas pradeda persitvarkyti, ir šis procesas trunka apie dvejus metus (nėštumas ir maitinimas krūtimi). O nutraukus nėštumą, staigiai nutraukiama ir hormoninės sistemos veikla. Ypač pavojinga nutraukti nėštumą ankstyvojoje jaunystėje, prieš pirmąjį gimdymą. Toms, kurios nutraukė nėštumą iki 18 metų, rizika susirgti vėžiu yra žymiai didesnė.
Ne vien darbu gyvi
Dar vienas krūties vėžio rizikos faktorius — nereguliarūs lytiniai santykiai. Kai kurioms moterims neužtenka laiko ir jėgų ne tik šeimai sukurti, bet ir susirasti partnerį. Tačiau jeigu moters organizmui tai nesukelia diskomforto, padėtis nėra tokia grėsminga.
Tačiau jeigu moteris jaučia nuolatinį sekso poreikį, bet neturi galimybių jo patenkinti, gresia daugybė nemalonumų, nes lytiniai hormonai „ima keršyti” pieno liaukoms. Todėl stenkitės asmeninį gyvenimą susitvarkyti taip, kad jame atsirastų vietos reguliariam seksui. Jūs tapsite ramesnė, labiau pasitikinti savimi, pagerės ir fizinė, ir dvasinė sveikata.
Nuo stresų iki liemenėlių
Negatyvų poveikį pieno liaukų veiklai daro stresai. Organizmui nekenkia tik neilgalaikis ir nesukeliantis didelių išgyvenimų stresas. O nuolatinis, dėl dvasinių išgyvenimų ar dėl laiko stygiaus atsiradęs stresas silpnina imunitetą. Tai reiškia, kad organizmui sunku kovoti su vėžio ląstelėmis, kurių kas sekundę pasigamina tūkstančiai.
Dar vienas krūtų vėžio rizikos faktorius — traumos. Šiuo metu tai ypač aktualu, nes daugelis moterų vairuoja automobilius ir staigiai stabdydamos gali traumuoti krūtinę. Šiuolaikinės moterys aktyviai sportuoja ir domisi ekstremaliomis sporto šakomis. Šiuo atveju taip pat neįmanoma išvengti mikrotraumų, kurios gali „atsiliepti” netgi po dešimties metų.
Pieno liaukoms kenkia ir nuolatinis dėvėjimas liemenėlių, kurios trikdo kraujotaką. Ypač kenkia elastinis, suteikiantis įspūdingas kūno formas apatinis trikotažas. Todėl liemenėlę patartina dėvėti kiek įmanoma rečiau. Moterys, kurių krūtinė maža, gali ją užsidėti nebent tik sportuodamos. O didelės krūtinės savininkės nors namuose kartais turėtų leisti krūtinei „pakvėpuoti” laisvai.
Pikta saulė
Tai, kad ilgas buvimas saulėje kenkia, jau niekam nekelia abejonių. Tačiau pieno liaukoms, kurių labai švelni oda, ypač kenkia tiesioginiai saulės spinduliai. Kadangi vienokią ar kitokią krūtų patologiją turi kas penkta vyresnė nei 35 metų moteris, yra tikimybė, kad ir jūs esate viena iš jų. Saulė gali stimuliuoti mažyčio naujadaro augimą.
Todėl geriausia degintis pavėsyje ir būtinai su maudymosi kostiumėliu, nes saulė aktyvi ne tik pietuose. Saugoti krūtinę reikia ir vidutinėse platumose gyvenančioms moterims netgi deginantis vasarnamio pievelėje.
Kenksmingi įpročiai
Antsvorio, rūkymo ir piktnaudžiavimo alkoholiu negalima laikyti tiesioginiais vėžį sukeliančiais faktoriais. Tačiau vis dėlto reikia žinoti, kad pieno liaukos — labiausiai pažeidžiamas moters organas.
Amžius turi reikšmės
Didesnė tikimybė susirgti krūties vėžiu yra toms moterims, kurioms menstruacijos prasidėjo dar nesulaukus devynerių metų. Rizikos grupei taip pat priklauso moterys, kurioms menopauzė prasidėjo po 55 metų. Tokio amžiaus moterys dėl didelio lytinių hormonų kiekio yra aktyvios, puikiai atrodo, tačiau turi labai įdėmiai stebėti savo krūtinės būklę.
Tikimybė susirgti krūties vėžiu su amžiumi didėja. 20-25 metų moterims ši liga diagnozuojama retai. Iki 30 metų suserga tik pavienės moterys. O po 35 metų rizika susirgti vėžiu didėja geometrine progresija: kas 5-erius metus vėžiu suserga beveik dvigubai daugiau moterų.
Niekas nepažįsta jūsų krūtinės geriau nei jūs pati. Pastebėti ligą ankstyvojoje jos stadijoje galima tik bendromis — gydytojų ir jūsų — pastangomis. Patikimiausias būdas išvengti pieno liaukų ligų — tikrintis kas mėnesį profilaktiškai. Gydytojas, pirmą kartą apžiūrėdamas moterį, gali nepastebėti to, ką, reguliariai apžiūrėdama savo krūtis, pastebės ji pati.
Apžiūrėti krūtis geriausia praėjus savaitei po menstruacijų, nes šiuo metu krūtys būna minkštos. Geriausia tai daryti maudantis. Išsimuilinkite rankas, atsistokite tiesiai ir, pakėlusi dešinę ranką į viršų, kaire ranka apčiupinėkite dešinę krūtį nuo pažasties saulės rezginio link. Vėliau lygiai taip pat patikrinkite kairę krūtį. Nepamirškite apžiūrėti pažastis, sritis virš jų ir raktikaulių. Jeigu jūs apčiuopsite sukietėjimų, mazgelių, skausmingų vietų arba pastebėsite išskyrų iš spenelio, skubiai kreipkitės į gydytoją.