Sebamed

Konstitucijos pažeidimo nustatymas – tik medikų kovos pradžia

Konstituciniam Teismui pripažinus, kad prieš ketverius metus visiems medikams suvienodinusi darbo savaitės ir atostogų trukmę Vyriausybė savo sprendimais pažeidė Konstituciją ir Darbo kodeksą, medikai nesiruošia lengviau atsikvėpti. Tikina – kova dėl savo teisių tik prasideda. Ir dar nežinia, ar ji baigsis tikrai jų naudai.

Konstitucinis teismas nustatė, kad medikų darbo valandų ir atostogų suvienodinimas pažeidė Darbo kodeksą ir Konstituciją – vieni iš jų dirba itin rizikingomis sveikatai sąlygomis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Dar blogiau?

Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidentas Liutauras Labanauskas, minimame Konstitucinio teismo (KT) sprendime pasigendantis aiškumo, rengiasi intensyviam darbui: „Dabar Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) turi ruošti naują vyriausybės nutarimą. Ir mūsų žmonės dar jungsis. Mes jau nepaleisime jų dabar. Konstitucinis teismas nenurodė, kad prieš tai buvęs teisės aktas būtų grąžinamas, jis tik nurodė, kad paskutinysis pažeidė Konstitituciją. Vadinasi, mes turėsime diferencijuoti medikų profesijas pagal rizikingas darbo sąlygas. Ir vėl bus darbas, ir neaišku, kaip baigsis“.

Portalui pasidomėjus LGS vadovo nuomone, ar nekilsią nesutarimų tarp skirtingų medikų bendruomenių, šis patikino, kad taip nutiksią neabejotinai. „Nesutarimų medikų visuomenėje ne tik kad gali kilti, bet jų ir bus, nes visi pradės dabar kalbėti apie rizikingas savo darbo sąlygas. Trumpiau tariant, čia ir yra šito nutarimo visas blogumas, kad jis buvo priimtas tam, kad sukiršintų gydytojus. Kam to iš viso reikėjo? Dabar kaltininkų jau nebėra.

Dingo kaip musės iš barščių – iš Seimo, iš visur. Tai ką tu dabar iš jo paimsi? Nieko nebegalime nei prisiteisti. Nieko iki tol mes negalėjome paduoti į teismą, nes turėjome laukti KT sprendimo, o kadangi mes taip sąžiningai laukėme KT sprendimo, mes jo dabar ir sulaukėme. Tad ir džiaugiamės, – kandžiai kalbėjo L. Labanauskas. – Na ir kas, kad pripažino Konstitucijos pažeidimą! Niekam nuo to ne lengviau! Dar blogiau! Dabar vėl iš naujo turėsime ruošti kitą nutarimą. Ministerija, be abejo, dabar ruoš, ir viena neberizikuos, kad galvų nenuimtų. Jie kviesis mus į darbo grupę, mes dabar turime paruošti kažkokį projektą Vyriausybės nutarimui… Vienu žodžiu, reikia padėkoti anai ministerijos komandai už tai, kad įnešė daug darbo – tartum buldozeriu pravažiavo“.

Liutaurą Labanauską piktina neatsakingais valdžios nutarimais esą kiršinama medikų bendruomenė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsakingų nebėra

Paprašytas išvardinti tas medikų grupes, kurių atstovai, jo manymu, užtikrintai turėtų gauti ilgesnes atostogas ir turėti trumpesnę darbo savaitę, L. Labanauskas atkirto: „Dabar nėra žodžio „užtikrintai“. Štai kur bėda! Vėl žmonės bus sujaudinti, sunervinti ir t.t. Ir kas už tai prisiima atsakomybę? Niekas. Čaplikas prisiims? Išvis jis dabar kažkur dingęs“.

www.vlmedicina.lt

TAIP PAT SKAITYKITE