Šviesti jaunimą, o vyresnio amžiaus asmenis kviesti tikrintis – tokia ketvirtosios Euromelanomos dienos Lietuvoje programa. Europos gydytojų dermatologų iniciatyva gegužės mėnesį rengiamos Euromelanomos dienos, skiriamos kovai su odos vėžiu ir melanoma. Šios akcijos tikslas – pirminė ir antrinė odos vėžio bei melanomos prevencija, siekiant mažinti sergamumą šiais navikais bei ligos padarinius visuomenei.
Apie jau ketvirtą kartą Lietuvoje rengiamą Euromelanomos dieną antradienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Euromelanomos komiteto koordinatorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė, VUL Santariškių klinikų dermatovenerologijos centro direktorė doc. Matilda Bylaitė, gydytojai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos klinikų, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Euromelanomos diena Lietuvoje vyks gegužės 9 d.
Pasak M. Bylaitės, atostogų metu žmonės dažniau būna saulėje, kurios galingi spinduliai gali sukelti odos nudegimus ir ilgalaikį pavojų odai.
„Odos vėžio rizika didėja priklausomai nuo to, kiek ilgai būname saulėje ir kaip dažnai oda nudega saulėje. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį ir būti atsargiems, žinoti kaip apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių spindulių, ypač vykstant ilsėtis į šiltus kraštus”, – pabrėžė M. Bylaitė. Anot docentės, per Euromelanomos akciją bus stengiamasi pateikti kuo daugiau informacijos jauniems žmonėms, besiruošiantiems atostogauti ar dirbantiems atvirame ore, kaip saugotis nuo Saulės spindulių. Vyresni nei 50 metų amžiaus, turintys I-II odos fototipą, vaikystėje nudegę saulėje net iki pūslių, ar turėję artimų giminaičių, sirgusių onkologinėmis odos ligomis, bus kviečiami pasitikrinti pas dermatovenerologus.
Pasak Sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, Lietuvoje onkologinėms ligoms skiriamas ypatingas dėmesys, kadangi tai viena iš dažniausių mirties priežasčių tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Šiuo metu yra vykdomos keturios ankstyvosios vėžio diagnostikos programos, kurių pagrindinis tikslas yra užtikrinti kokybišką ir ankstyvą onkologinių ligonių diagnostiką, visavertį onkologinių ligonių gydymą, jų gyvenimo kokybę. Tačiau, pasak viceministrės, melanomos prevencija ar ankstyva diagnostika, skirtingai nuo kitų onkologinių susirgimų, daug priklauso ir nuo pačių žmonių.
„Ne mada, ne grožio samprata, o išmintingas ir atsakingas požiūris į savo sveikatą turi būti mūsų prioritetu”, – sakė N. Ribokienė, primindama, jog „mūsų oda turi atmintį”, todėl visi susikaupę neigiami veiksniai ilgainiui gali virsti klastinga liga – melanoma.
Lietuvoje įvykusių pirmųjų trijų Euromelanomos dienos akcijų metu dalyvaudavo daugiau kaip 60 dermatologų iš daugiau nei 40 įvairių Lietuvos gydymo įstaigų. Iš viso per trejuis metus Lietuvoje buvo patikrinti 3827 pacientai, iš kurių apie 100 žmonių įtarta odos melanoma, apie 150 pacientų – odos vėžys (plokščialąstelinis ir bazalinių ląstelių), beveik 300 aptikti atipiniai apgamai, kuriuos patarta šalinti.
Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyrius
samrsv@sam.lt
samrsv@sam.lt