Gaidelis

Kepenys – jautrios alkoholiui

Įsibėgėjusi vasara vis dažniau lepina šiltais orais išsiilgusius linksmybių ir nerūpestingumo poilsiautojus. O čia dar ir Joninės – trumpiausios nakties ir ilgiausios dienos šventė…

Per šventes, gimtadieniuose, pobūviuose visuomet siūloma svaigiųjų gėrimų, kurių retai kada atsisakoma, nes žinoma, kad pradžioje alkoholis „maloniai” apsvaigins, nuramins….Dažniausiai alkoholis vartojamas norint atsipalaiduoti, pagerinti bendravimą, savijautą, atšvęsti džiaugsmingą įvykį arba užmiršti vargus ir nelaimes.

Žmonės apsvaigsta ne tik nuo stiprių alkoholinių gėrimų, bet ir nuo alaus, vyno. Tad girtumas – visiems žinoma būsena. Gal ir atsirastų nepatyrusių alkoholio poveikio, užtat girtą tikrai matęs kiekvienas.

Alkoholis – legalus kvaišalas ir pats universaliausias organizmo nuodas, kurį gali įsigyti bet kuris, sulaukęs aštuoniolikos ir ilgainiui, veikdamas lėtai ir klastingai, sužaloja visas organizmo sistemas. Statistika byloja, kad vasarą ypač padidėja lengvųjų alkoholinių gėrimų vartojimas.

Ar žinote, kad:

išgertas alkoholis iš skrandžio ir plonųjų žarnų tuoj pat patenka į kraują.

ypač greitai alkoholis patenka į kraują vartojant stipresnius gėrimus ir „ant tuščio skrandžio”,

iš gazuotų, kiek pasaldintų alkoholinių gėrimų maksimali koncentracija kraujyje susidaro jau po valandos.

alkoholis organizme veikia visų organų ir visų audinių ląsteles.

didelės alkoholio koncentracijos toksiškai veikia kepenų ląsteles bei jų funkciją.

Ne veltui nuo senų laikų sakoma, jog gausiai vartojant alkoholį, „prageriamos” ne tik savo, bet ir savo vaikų bei anūkų kepenys. Juk kepenyse, kurios yra viso organizmo „filtras”, alkoholis suskaidomas ir po to pašalinamas iš organizmo. Tačiau ilgai geriant alkoholį, kepenų ląstelės „pavargsta” ir pradeda „riebėti”, nes nebesugeba pagaminti atliekančio apsauginį darbą fermento. Kinta kepenų dydis, jos didėja, keičiasi forma, trinka ir jų funkcija.

Atsiradus pažeidimams kepenyse:

jaučiamas pykinimas, silpnumas, energijos stoka,

prarandamas apetitas,

maudžia ir pučia pilvą.

Kepenys organizme atlieka daugiau nei 500 funkcijų, bet viena svarbiausių – detoksikuoti organizmą, t.y. nukenksminti ir pašalinti visas žalingas medžiagas, tačiau kepenys jautrios alkoholiui, daugeliui cheminių medžiagų, vaistams.

Ilgai ir daug vartojant alkoholio, vystosi kepenų uždegimas, vadinamas toksiniu alkoholiniu hepatitu, kuris ilgainiui sukelia kepenų ląstelių žūtį ir kepenų cirozę.

Jei laiku susigriebiama ir nustojama vartoti alkoholį, sveikata sustiprėja, tačiau jei ir toliau juo piktnaudžiaujama, alkoholio sukeltas kepenų ląstelių uždegimas plečiasi ir pamažu atsiranda pakitimų kituose organuose. Tad būklė gali pagerėti tik visiškai nutraukus svaigalų gėrimą, tačiau ir toliau girtaujant, kepenų ląstelės žūva, o jų vietoje atsiradęs jungiamasis audinys nebeatlieka kepenų ląstelių funkcijos.



TAIP PAT SKAITYKITE