Natula

Kauno klinikų ortopedai galės objektyviai įvertinti sąnario kremzlės būklę

Nuo šiol Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų ortopedai operacijos metu galės objektyviai įvertinti sąnario kremzlės būklę. Ortopedijos ir traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijos sektoriaus vadovas prof. Rimtautas Gudas atliko pirmąsias artroskopines operacijas, kurių metu kremzlės susidėvėjimą išmatavo vieninteliu Baltijos šalyse aparatu sąnario kremzlės kietumui įvertinti.

Įsigytas matuoklis suteikia galimybę operacijos metu objektyviai įvertinti sąnario kremzlės degeneracinius pokyčius ir jos audinio gyvybingumą. Pagal tai gydytojai gali nuspręsti, ar pacientui būtina sąnario kremzlės atkuriamoji operacija, o galbūt reikalinga sąnario kremzlės transplantacija. Kartu ši sistema leidžia įvertinti, kaip sąnario kremzlės audinys, atsižvelgiant į individualią paciento situaciją, reaguoja į fizinį krūvį ir kitas apkrovas. Pasak prof. R. Gudo, naujoji kremzlės gyvybingumo įvertinimo sistema padės prognozuoti, ar ateityje pacientui reikės sąnario endoprotezo. Tai ypač aktualu sportininkams: įvertinus sąnario kremzlės būklę, galima patarti, kaip ją apsaugoti, ir rekomenduoti optimalų fizinį krūvį, remiantis objektyviais rodikliais. Ilgametę patirtį sporto traumatologijos ir sporto medicinos srityje sukaupęs prof. R. Gudas pripažįsta, kad sąnario kremzlės pakitimus įvertinti yra sudėtinga, nes net artroskopinės operacijos metu matomus  pažeidimus kiekvienas gydytojas vertina savaip – subjektyviai.

Operacijoje dalyvavo iš Kanados atvykęs kremzlės kietumo matavimo sistemos kūrėjas Martinas Garonas. Pasak jo, tai pirmasis prietaisas, kuris padeda objektyviai įvertinti kremzlės būklę artroskopuojant sąnarį. Gydytojai įgyja galimybę įvertinti ankstyvų stadijų kremzlės pakitimus, kurių neįmanoma diagnozuoti atliekant magnetinio rezonanso tomografiją ir net artroskopuojant. „Chirurgai artroskopijos metu galės tiksliai įvertinti kremzlės pažeidimo plotą ir gylį, – apie sąnario kremzlės kietumo matuoklio privalumus pasakoja M. Garonas. – Tai jiems padės pasirinkti optimalų gydymo būdą ir įvertinti skirtingų gydymo būdų efektyvumą.“

Naujasis aparatas įsigytas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. LSMU mokslininkai įgyvendina pagal visuotinės dotacijos priemonę finansuojamą projektą „Alogeninio kremzlės ir kaulo komplekso transplantacijos poveikis sąnario kremzlės regeneracijai eksperimentiniame kremzlės pažeidimo modelyje“. Pasak LSMU Fiziologijos ir farmakologijos laboratorijos vedėjo dr. Arvydo Ūso, kuris vadovauja projektui, naujasis aparatas padės tobulinti kremzlės transplantacijos metodikas. Tyrėjams svarbu tai, kad kremzlės kietumo matuokliu gaunami rezultatai yra objektyvūs, atkartojami ir statistiškai patikimi, todėl juos galima naudoti mokslinių tyrimų metu lyginant gydymo metodų efektyvumą. Pasibaigus projektui, intraoperacinis sąnario kremzlės kietumo  matuoklis liks Kauno klinikose.

LSMU ligoninės Kauno klinikų Viešosios komunikacijos tarnyba

Tel. +370 37 326446, +370 655 16045

El. p. milda.dambrauskiene@kaunoklinikos.lt, atstove.spaudai@kaunoklinikos.lt

TAIP PAT SKAITYKITE