Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Todėl tėveliai raginami pasirūpinti vaikų sveikatos profilaktika dabar, o ne rudenį, kai mokyklos administracija paprašys pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą ir pas gydytojus susidarys laukiančių tėvelių bei vaikų eilės. Jei sveikatos tikrinimas atliekamas gydymo įstaigoje, prie kurios vaikas yra prisirašęs, už paslaugas mokėti nereikia.
„Vaikų sveikata rūpintis reikia nuolat ir ją profilaktiškai tikrinti kasmet, o sveikatos pažymėjimas – tai profilaktinio patikrinimo išvada, – pabrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskiene. – Profilaktiniai tikrinimai ne tik padės laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet ir suteiks puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus”. Pasak R. Sketerskienės, sveikatą pasitikrinti būtina kiekvienais metais, nelaukiant, kol paragins klasės auklėtoja.
Patį profilaktinį sveikatos patikrinimą reglamentuoja 2000 m. sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, o Lietuvos higienos norma HN21:2005 „Bendrojo lavinimo mokykla” nustato tik terminą iki kurio informacija apie sveikatą turi būti pateikta mokyklai. Tokių pažymėjimų reikalaujama kasmet ir moksleivių tėvams tai ne naujiena. Taip pat ne naujiena yra tai, kad gydymo įstaigoje, prie kurios mokiniai yra prisiregistravę, profilaktiniai sveikatos tikrinimai atliekami nemokamai.
Profilaktiškai tikrintis sveikatą turi visi vaikai iki 18 metų. Per profilaktinį sveikatos patikrinimą šeimos gydytojas ar gydytojas pediatras įvertina vaiko sveikatos būklę. Prireikus pacientas siunčiamas konsultuotis pas gydytojus specialistus ir/ar atliekami papildomi reikalingi tyrimai.
Jei mokinys turi sveikatos sutrikimų šeimos gydytojas turi pateikti rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt., taip pat gydytojas turi nurodyti savo kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti iškilus neaiškumams, primena Sveikatos apsaugos ministerija.
Profilaktiškai vaiko sveikatą tikrinti turėtų gydytojas, prie kurio vaikas yra prirašytas. Apžiūros rezultatus gydytojas pažymi sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje. Šis dokumentas kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. privalo būti pateiktas švietimo įstaigai, kurioje vaikas mokosi, taip pat tokią pat pažymą turi pristatyti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai. Pažymėjimas galioja vienerius metus. Jo duomenys naudojami bendrai šalies vaikų sveikatos stebėsenai ir analizei.
Už rekomendacijų, kurias nurodo Vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas ar pediatras, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas padės užtikrinti šių rekomendacijų įgyvendinimą švietimo įstaigoje.
SAM Ryšių su visuomene skyrius
Natalja Keturkienė, tel. (8 5) 266 1411, natalja.keturkiene@sam.lt
Natalja Keturkienė, tel. (8 5) 266 1411, natalja.keturkiene@sam.lt