Hempo

Kas kenkia mūsų kepenims

Kas kenkia mūsų kepenims

Kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų: valo ir išgrynina praeinantį pro jas kraują, skaido daug į kraują patekusių cheminių medžiagų, sintetina kitas medžiagas. Kepenų pagrindinė funkcija – filtruoti tai, ką suvalgome.
Jos apsaugo organizmą nuo infekcijų, iš kraujo pašalina bakterijas ir kitas toksines medžiagas. Kepenyse saugomi energijos ištekliai, kurių reikia raumenims, taip pat jos svarbios reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį.
Dauguma kepenis neigiamai veikiančių procesų vyksta labai greitai dėl spartėjančio gyvenimo tempo, netinkamos mitybos, besaikio alkoholio vartojimo ir t.t. Padėtį blogina ir tai, kad pažeistų kepenų neskauda, todėl į gydytoją paprastai kreipiamasi pavėluotai, kai kepenis žeidžiantys procesai būna jau gerokai pažengę.
Kepenis neigiamai veikia: vaistai –
daugelis medikamentų, be savo tiesioginio terapinio, dažnai turi ir šalutini poveikį, todėl norint, kad organizmas dirbtų kaip vieninga visuma, gydant vieną sistemą negalima užmiršti ir kitų. Pavyzdžiui, sergant reumatoidiniu artritu vartojama daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo – jie ne tik mažina uždegimą, skausmą, bet veikia ir kepenis bei gali sukelti toksinį hepatitą.
Tokį šalutinį poveikį turi ir antidepresantai, antipsichotiniai preparatai, prieštuberkulioziniai, priešgrybeliniai medikamentai – kadangi šie medikamentai paprastai vartojami ilgą laiką, kepenų pažeidimai tampa neišvengiami.
Tyrimai byloja, kad patys sau vaistų „pasiskiria” apie 1,6 mln. žmonių. Tai savo sveikata besirūpinantys, bet pas gydytojus neturintys laiko apsilankyti žmonės, dažnai iš nežinojimo pasirinkdami vietoje tinkamų bereceptinių vaistų maisto papildus, tikėdamiesi gauti pagalbą, nepakenkiant kitoms organizmo funkcijoms.
Tačiau gausus šių preparatų pirkimas ir vartojimas gali greičiau pakenkti, nei pagelbėti, nes, pavyzdžiui, maisto papildas yra skirtas įprastą mitybą papildyti maistinėmis ir kitomis medžiagomis, kurių žmogus negauna su maistu arba kurių jam reikia daugiau padidėjus organizmo poreikiui.
Maisto papildai tik papildo mitybą ir gydomojo poveikio tikrai neturi, o kai kuriais atvejais, jų perdozavus ir sąveikoje su kitais medikamentai, gali ir pakenkti sveikatai.
Medicininės paskirties produktas savo sudėtyje turi biologiškai aktyvių medžiagų, lemiančių jo poveikį fiziologinėms žmogaus organizmo funkcijoms ir skirti organizmui, jo sistemoms ar organams stiprinti, jų veiklai palaikyti. Dar neseniai manyta, kad preparatai, kurių veiklioji medžiaga yra augalinės kilmės, negali pakenkti, tačiau kaip rodo praktika, neaiškios kilmės įvairūs augaliniai maisto papildai gali sukelti sunkias ir gyvybei pavojingas nepageidaujamas reakcijas, nes dažnai juose esanti veiklioji medžiaga yra nestandartizuota.
maistas –
labai kaloringas maistas, fizinio aktyvumo stoka skatina nutukimą bei riebalų kaupimąsi kepenyse, be to, nutukimas yra ir cukrinio diabeto bei padidėjusio arterinio kraujospūdžio rizikos veiksnys. Dažniausiai esant kepenų suriebėjimui būna padidėjęs arterinis kraujospūdis, gresia cukrinis diabetas, o jei dar vartojamas alkoholis šie procesai progresuoja sparčiau.
alkoholis –
nedidelius kiekius alkoholio kepenys detoksikuoja, tačiau vartojant gausiai ir ilgą laiką gali susiformuoti kepenų steatozė (suriebėjimas), kuri vėliau gali progresuoti į kepenų cirozę. Dideli alkoholio kiekiai gali sukelti ūminį kepenų uždegimą.

Milda Armonaitė



TAIP PAT SKAITYKITE