Vasara – atostogų metas, tad dažnas lietuvis atostogauja Turkijoje, Egipte, Tunise, turtingesni išsiruošia į Indiją, Singapūrą ar Kiniją. Didžiausia bėda, kad kas antras poilsiautojas iš tų šalių parsiveža žarnyno infekciją.
Santariškių šeimos medicinos centro gydytojas gastroenterologas dr. Henrikas Čalkauskas sakė, kad liga pasireiškia ūmiu karščiavimu, vėmimu ar viduriavimu ir sukelia daugybę nepatogumų.
Daktaras prisiminė ponios Dalios, mėgstančios atostogauti Egipte, istoriją. „Ūmaus apsinuodijimo nepatyrusią moterį staiga pradėjo varginti viduriavimas, jai ėmė nuolat pūsti pilvą, ypač suvalgius kai kurių maisto produktų”, – pasakojo gydytojas. Grįžus iš kelionės iš pradžių viskas tarsi susitvarkė. Vėliau moteris ėmė rečiau tuštintis, užkietėjo viduriai.
Infekcijos sugriauna žarnyno florą
„Esant tokiems simptomams dažniausiai randama viena ar kelios žarnyno infekcijos, jos sugriauna žarnyno florą ir sukelia disbakteriozę, – tvirtino gydytojas H.Čalkauskas. – Norint nustatyti infekcijos sukėlėją, daromi išmatų pasėliai, juose ir atrandami ligą sukėlę mikroorganizmai bei nustatoma gerųjų žarnyno mikroorganizmų proporcija. Visais atvejais diagnozuojant ligą reikalinga išplėstinė pilvo echoskopija, taip pat laboratoriniai kraujo, šlapimo ir išmatų tyrimai.”
Gydymas trunka apie dvi savaites. Pacientai atgauna pilve „ramybę” ir gali valgyti mėgstamus produktus.
Kalti antibiotikai
Panašius virškinamojo trakto simptomus, pasak dr. H.Čalkausko, sukelia ilgas antibiotikų vartojimas. „Antibiotikai naikina ne tik bloguosius mikroorganizmus, sukeliančius vieną ar kitą ligą, bet ir geruosius, kurie būtini, kad vyktų virškinimo procesas. Tada atsiranda bakterijų, skatinančių puvimo procesą žarnyne, dėl to pilve kaupiasis dujos, sulėtėja jo peristaltika, kietėja viduriai ir retėja tuštinimasis. Apmaudu, bet šiandien net iki 50 proc. atvejų antibiotikų skiriama nesant būtinybei.”
Kai išsivysto žarnyno disbakteriozė, asmuo gali itin didelių negalavimų ir nejusti, tik kartais vargina pilvo pūtimas, užkietėję ar laisvi viduriai, sklinda nemalonus kvapas iš burnos. Iš tikrųjų sutrinka medžiagų apykaita. Į kraują patekę įvairūs toksinai dirgina kepenis, inkstus ir kitus organus. Kai maistas nesuvirškinamas iki galo, imuninė sistema priima jį kaip alergeną. Blogiausia, sakė daktaras H.Čalkauskas, kad slapta alerginė reakcija pasireiškia įvairiomis ligomis – bronchine astma, reumatoidiniu artritu, psoriaze, skydliaukės patologija.