Nobel biocare

Kai kurie narkotikai reklamuojami kaip buitinės priemonės

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės informuoja, kad patiklūs žmonės kviečiami įsigyti produktų, kurie yra pristatomi ir reklamuojami kaip buityje naudojamos priemonės, o iš tikrųjų gali būti skirtos svaiginimuisi. Jų sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį ir rimtą grėsmę žmonių sveikatai.

Pasak Departamento direktorės dr. Audronės Astrauskienės, daugelis Europos valstybių yra sunerimę dėl pardavinėjamų įvairių prekių, įvardijamų kaip „mokslo tyrimams skirtos priemonės”, „augalų trąšos” „vonios druskos”, „ne žmonių vartojimui” ir pan. Šalys, šių produktų sudėtyje radusios naują sintetinę medžiagą – mefedroną – jau uždraudė jų prekybą, nes buvo nustatyta, kad ši medžiaga sukėlė kelis mirties atvejus.

Narkotikų kontrolės departamentas, bendradarbiaudamas su kitomis institucijomis, skubiai imasi priemonių, kad prekyba žmogaus sveikatai kenksmingomis medžiagomis būtų draudžiama. Departamentas jau kreipėsi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą, kad mefedronas ir dar kitos 8 sintetinės medžiagos skubos tvarka būtų įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, kad jų vartojimas būtų uždraustas.

Tyrimai rodo, kad mefedronas visų pirma sukelia priklausomybę. Šią medžiagą vartojantis žmogus praranda atmintį, pradeda jausti mėšlungį, jam padidėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, dažnai pasireiškia nerimas, nemiga, sumažėja kūno temperatūra ir pan.

„Visų pirma norime įspėti jaunimą, kad pardavėjai tiesiog manipuliuoja jų patiklumu ir klaidingai pateikia informaciją apie pardavinėjamų medžiagų paskirtį, – teigia A. Astrauskienė. – Kartu prašome tėvų atkreipti dėmesį ir paaiškinti vaikams, jog ne visada prekiaujama saugiais produktais.”

Pastebima, kad paaugliai, norėdami nusiraminti ar pagerinti nuotaiką, net nepagalvoję, pasiskaitę internete, suklaidinti pardavėjų ar draugų pateiktos informacijos, bando įvairias medžiagas naudoti ne pagal paskirtį.

Narkotikų kontrolės departamentas koordinuoja narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos priemonių įgyvendinimą, teikia metodinę pagalbą, organizuoja paklausos mažinimo priemonių įgyvendinimą, vykdo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolę, atlieka Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo Nacionalinio centro funkcijas ir atstovauja Lietuvą svarbiausiose Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų institucijose bei kitose tarptautinėse organizacijose. Daugiau informacijos galima rasti www.nkd.lt.TAIP PAT SKAITYKITE