Žmonės dažnai delsia ir nesigydo hemorojaus, slepia šią problemą, vengia apie ją kalbėti. Tačiau laiku pastebėjus ligą ją galima išgydyti vaistais, atliekant specialias procedūras ir išvengti operacijos.
Hemorojumi vadiname besiformuojantį smulkiųjų kraujagyslių sąstovį, kuomet jos išsiplečia ir atsiranda mazgų. Taip sutrikdoma normali kraujotaka, t.y. neleidžiama kraujui ištekėti iš šios kraujagyslinės pagalvėlės. Paprastai kalbant, hemorojus – tai padidėjusios ir ištinusios kraujagyslės.
Hemorojus gali išsivystyti dėl:
blogų mitybos įpročių: kai nereguliariai maitinamasi, nepakankamai vartojama skysčių, valgoma per mažai maisto produktų, turinčių daug skaidulinių medžiagų, piktnaudžiaujama alkoholiu
tuštinimosi sutrikimų: kai dažnai kietėja viduriai, dažnai vartojama vidurius laisvinamųjų vaistų, blogi tuštinimosi įpročiai
per didelio antsvorio
sėdimo ar stovimo darbo, didelių fizinių krūvių
nėštumo ir gimdymo
jungiamojo audinio silpnumo vyresniame amžiuje
paveldimumo.
Hemorojumi serga beveik kas antras virš 50metų turintis žmogus.
Hemorojus gali būti kelių laipsnių:
1. kai kartais kraujuoja iš išangės, tačiau mazgų dar nematyti.
2. kai iškritęs mazgas savaime sugrįžta atgal.
3. kai iškritęs mazgas nebesugrįžta, bet gali būti sugrąžinamas atgal ranka
4. kai mazgas visą laiką būna iškritęs.
Simptomai:
Sergant hemorojumi, tuštinimosi metu gali kraujuoti ar pasirodyti vadinami vidiniai hemorojiniai mazgai. Ligai progresuojant ar dėl uždegimo išeinamosios angos srityje atsiranda pastovus audinio perteklius, arba išoriniai hemorojiniai mazgai. Kartais jie gali tapti skausmingi bei paburkę, jei liga komplikuojasi jų uždegimu.
Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei pajutote skausmus išangės srityje, pastebėjote iškritusį hemorojinį mazgą, atsirado tuštinimosi įpročių pasikeitimas, svorio kritimas, tamsus susimaišęs su išmatomis kraujas. Gydytojas užduos Jums keletą klausimų, apžiūrės tiesiąją žarną pirštu, ir jei reikės su tokiu metaliniu instrumentu.
Hemorojus veiksmingiausiai gydomas taikant individualiai parinktą gydymą. Savigyda nereikėtų užsiimti, nes tik apie pusė besikreipiančiųjų į proktologą serga hemorojumi, o kitiems diagnozuojamos kitos ligos. Tuo tarpu hemorojui simptomiškai gydyti tinka ir žvakutės, ir tepalai. Dažniau, tiesa, skiriamos žvakutės, kadangi jas paprasčiau naudoti, jos mažiau sukelia higienos problemų. Tepalas tinka tada, kai skausmas stiprus ir žvakutės įkišti neįmanoma ar problema yra pačioje išangės srityje. Kai negalavimai dideli, labai padidėję hemorojaus mazgai arba užkemšami, arba užrišami, arba operacijos metu pašalinami.
Ką galite padaryti Jūs pats:
pirmiausia reikia susireguliuoti mitybą – valgyti visaverčius maisto produktus, turinčius pakankamai ląstelienos, vitaminų bei mikroelementų.
nereikėtų pamiršti, jog per dieną būtina išgerti mažiausiai porą litrų skysčių.
net ir subalansavus mitybą, be aktyvus poilsio bei sporto ligos išvengti sunku – neturintiesiems galimybių paplaukioti baseine, patariama atlikinėti nesudėtingus fizinius pratimus namuose, kuo daugiau spartesniu žingsniu vaikščioti gryname ore.
svarbu išsiugdyti taisyklingus tuštinimosi įpročius, neslopinti noro tuštintis.
svarbu laikytis analinės srities higienos, reguliariai praustis. rekomenduojama dėvėti natūralų medvilninį apatinį trikotažą, kuris nedirgina odos ir leidžia jai kvėpuoti.