Rawpowders

Justė Naujokaitytė. Įsibėgėja projektas „Sveikesnio pasirinkimo link“

Gegužės mėn. Kaišiadoryse startavęs projektas „Sveikesnio pasirinkimo link“, kurio pagrindinis tikslas – skatinti sveiką gyvenseną, ugdyti sveikos gyvensenos įpročius Lietuvos mokyklų bendruomenėse, sulaukė pasisekimo. Lietuvos sveikuolių sąjungos lektoriai vedė trijų dienų mokymus moksleiviams ir pedagogams Žaslių pagrindinėje mokykloje, taip pat prisidėjo prie fizinės ir emocinės sveikatos stiprinimo mokymo moksleiviams Mūro Strėvininkų pagrindinėje mokykloje ir vykdė sveikatos stovyklą – mokyklą  Kaišiadorių miesto gyventojams.

Projektas „Sveikesnio pasirinkimo link“  yra tarptautinio pilotinio projekto, vykdyto 2011 m. Šiauliuose kartu su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje, patobulintas ir pakoreguotas tęsinys.  „Sveikesnio pasirinkimo link“ projektas toliau tęsiasi – dabar yra vykdomas Kėdainiuose, o artimiausiu metu persikels ir į Panevėžio rajoną.

Tris dienas Žaslių pagrindinėje mokykloje vykusių užsiėmimų metu paaugliai aktyvių ir loginių žaidimų forma praktiškai mokėsi atminties ir susikaupimo gerinimo metodų, atsipalaidavimo, stresų ir neigiamų emocijų valdymo technikų, sveikos mitybos kultūros, fizinių pratimų, koreguojančios gimnastikos, atpalaiduojančių kvėpavimo, juoko, garso, muzikos ir šokio technikų, grūdinimosi principų.

„Šie užsiėmimai padėjo man suprasti, kas yra sveikas gyvenimo būdas. Supratau, kad neužtenka vien tik sportuoti. Per „Laisvės kodas“ užsiėmimus išmokau taisyklingai kvėpuoti, sėdėti ir atsipalaiduoti. Gaila, kad apie tai mokykloje nekalbama“, – nuogąstavo Ugnė.

Moksleiviai nesitikėjo, kad jiems bus įdomūs šie užsiėmimai, dauguma jų atėjo nusiteikę priešiškai, o paskutinę užsiėmimų dieną net nenorėjo skirstytis, priversdami mokyklos vairuotoją gerokai jų palaukti“, – juokiasi užsiėmimus prisiminusi Justė Naujokaitytė.

Pačių vaikų žodžiais tariant, tokių užsiėmimų labai trūksta mokykloje. Jie mokomi matematikos, fizikos, bet elementarių dalykų, tokių, kaip sveika gyvensena, higiena ar atsipalaidavimas ir streso valdymas nežino.

„Man labai patiko visi užsiėmimai, kuriuos darėme. Daugiau sužinojau apie savo kūną, organizmą ir jo švarą, sveiką mitybą, atsipalaidavimą ir aurą. Tikrai labai viskas buvo įdomu ir patiko. Norėčiau, kad tokie užsiėmimai vyktų mūsų mokykloje dažniau. Labai patiko Justė ir Eligijus. Dabar darysiu viską, ką siūlė vadovai!“ – savo įspūdžiais pasibaigus seminarui dalinosi moksleivė Viktorija.

Žaslių mokyklos direktorė Asta Malakauskienė, pati dalyvavusi užsiėmimuose, negailėjo gražių ir nuoširdžių žodžių lektoriams.

„Mokymai mūsų mokyklos bendruomenėje suteikė žinių apie sveiką mitybą, taisyklingą kvėpavimą, jogą bei kitus sveikatą stiprinančius veiksnius. Kiekvienas mokymo dalyvis geriau pažino save, atrodo ir pritaikė sau svarbius dalykus ir dalinasi gerąja patirtimi su kitais. Lektoriaus propaguojamas sveikas gyvenimo būdas, jo dalinimasis patirtimi yra svarbus kiekvienam sveikai gyventi norinčiam žmogui“, – reikšdama dėkingumą kalbėjo Žaslių mokyklos direktorė Asta Malakauskienė.

Suaugusiesiems skirti mokymai buvo pritaikyti prie šių dienų žmonių gyvenimo ritmo, darbinio užimtumo ir poreikių, siekiant parodyti, jog ir šiuo laikmečiu, kai visi skubame ir bėgame, galime gyventi darnoje tiek su savimi, tiek ir su aplinka, atsikratę senų stereotipų ir neteisingų nuostatų. Mokymų metu dalyviai prisilietė prie pagrindinių sveikatingumo principų  ir praktiškai mokėsi kaip to siekti: kasdien anksti ryte mankštinosi ir maudėsi tvenkinyje, pietų metu susirinkdavo bendriems pietums, o vakariniuose užsiėmimuose klausėsi paskaitų, bendravo, mokėsi kvėpavimo, gimnastikos ir savireguliavimo pratimų.

„Jūsų įtikinami žodžiai paskatino mane kiekvieną rytą maudytis ežere. Šiandien jau savaitė, kai tai darau, ir jaučiu, kad tai tampa mano įpročiu. Kiekvieną rytą geriu vandenį su citrinos sultimis, padidinau dienos vandens normą, pusryčiams valgau vaisius, atlieku kvėpavimo pratimus. Sunkiau sekasi reguliuoti maistą, nes trūksta laiko, o ir valios, bet visuomet apie tai pagalvoju ir kai kada pavyksta save nugalėti“, – atvirauja stovyklos – mokyklos dalyvė Asta.

Po mokymų dalyviai išmoksta pažinti save, pasitikėti savimi, analizuoti savo pojūčius, kontroliuoti neigiamas emocijas, įveikti nerimą, depresiją, įtampą, nemigą, įvairius skausmus ir sutrikimus, sustiprinti širdies-kraujagyslių, virškinimo, kvėpavimo, šalinimo, lytinės, judėjimo sistemų funkcijas, išlaikyti save energingu ir pakilios nuotaikos, tinkamai valgyti, atsipalaiduoti ir susikoncentruoti, gerbti ir mylėti save bei aplinkinius, pagreitinti socialinės adaptacijos šeimoje ir kolektyve problemų sprendimą, sėkmingiau spręsti šeimos problemos, pasitikėti savimi ir nebijoti klaidų.

„Šis seminaras pajudino skaudamą vietą ir privertė permąstyti jau sudarytus užsisenėjusius stereotipus sveikatinimo klausimais“, – savo mintimis dalinosi Algirdas.

Projekto vykdymas Kaišiadoryse buvo finansuojamas Kaišiadorių  r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, LR sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos sveikuolių sąjungos lėšomis.

TAIP PAT SKAITYKITE