Famisano

Jurga Misevičienė . Šlapimo nelaikymas nebūtinai sukelia depresiją

Autorė yra VšĮ „Inkocentras“ direktorė

Kovojant su šlapimo nelaikymu iškyla sunkumų ne tik dėl gydymo būdų ir priemonių. Ypač sunku kovoti ir su šlapimo nelaikymo sutrikimą lydinčia emocine ir psichologine būsena. Šlapimo nelaikymas pažeidžia žmogaus orumą, skatina užsidaryti namuose. Toks kasdienybę nuolatos lydintis stresas gali paskatintib depresiją, todėl labai svarbu laiku, tik pastebėjus šio sutrikimo požymius, apsilankyti pas gydytoją.

Pirmieji ligos požymiai

Kuo anksčiau pastebite šlapinimosi sutrikimą, tuo lengviau jis gali būti gydomas. Yra keletas simptomų, rodančių, jog reikia apsilankyti pas gydytoją. Visų pirma būtina stebėti, ar nedideli šlapimo kiekiai, vos keli lašai, neišteka nevalingai – juokiantis, kosint ar dirbant fizinį darbą. Antra, būtina kreipti dėmesį į šlapinimosi tankumą. Jei į tualetą vaikštote aštuonis ar daugiau kartų per dieną – tai jau problema, ir ją spręsti būtina. Trečia, skausmas šlapinantis, silpnėjanti šlapimo srovė, šlapinimasis su pertraukomis ir krauju yra šlapinimosi sutrikimo signalas, taip pat kaip ir nevalingas šlapimo tekėjimas einant į tualetą ar staigus ir nevaldomas noras šlapintis. Šie simptomai ar bent vienas jų – tai ženklas pasitikrinti sveikatą ir turimas problemas aptarti su gydyoju.

Galimas scenarijus – gydymasis vaistais

Šlapimo nelaikymą arba kitaip – inkontinenciją – ne visada galima visiškai išgydyti. Vis dėlto visais atvejais įmanoma palengvinti gyvenimo su šiuo sutrikimu sąlygas, suteikti pagalbą, kad žmogus nejaustų diskomforto. Kovoje su inkontinencija galima išskirti keletą skirtingų gydymo ir prevencijos priemonių. Tiesa, kiekviena jų taikoma individualiems paciento ligos požymiams, ne visada, kas tinka ir padeda vienam, gali padėti kitam. Vienas iš gydymo etapų daliai šlapimo sutrikimų turinčių žmonių – vaistai. Jei gydytojo nuomone vaistai gali padėti gydyti šlapimo nelaikymą, jis parenka ir rekomenduoja medikamentus. Svarbu žinoti, jog šie medikamentai yra receptiniai, todėl siekiant kovoti su inkontinencija būtina apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti, ar jūsų šlapinimosi sutrikimo atveju galima gerti vaistus, jei taip – kokius.

Chirurgija kovoje su šlapinimosi sutrikimu

Esant kai kuriems šlapimo nelaikymo tipams, įmanoma griebtis chirurginių priemonių. Viena jų – kateterizavimas. Šis gydymo būdas taikomas esant perpildytai šlapimo pūslei. Svarbu žinoti, kad negalima laikyti nuolatinio kateterio, siūlomas protarpinis kateterizavimas, nes nuolatos laikant kateterį gali iškilti infekcijos rizika. Svarbu suprasti, kad chirurginės priemonės yra taikytinos ne visiems pacientams – tai priklauso nuo ligos tipo ir stadijos, o nuspręsti turi medikas.

Mankšta gali padėti išvengti problemos arba palengvinti kasdienybę

Prevencinės priemonės gali padėti išvengti šlapimo nelaikymo problemos ar palengvinti šia liga sergančiųjų gyvenimą. Norintiems apsisaugoti nuo inkontinencijos rekomenduojami skirtingi fiziniai pratimai. Dažniausiai gydytojai siūlo specialiais pratimais mankštinti apatinius dubens raumenis. Tam labiausiai tinka vadinamieji Kėgelio pratimai, kurių metu reikia stipriai dešimčiai sekundžių sutraukti tarpvietės raumenis ir po to juos atpalaiduoti. Pratimą reikia kartoti po tris–keturis kartus per dieną. Geriausias rezultatas pasiekiamas tada, kai mankšta yra atliekama teisingai. Taip pat po apatinių dubens raumenų mankštos galima treniruoti ir šlapimo pūslę. Šlapinimosi sutrikimų turintis pacientas taip pat gali būti mokomas visiškai ištuštinti šlapimo pūslę, pailginti tarpus tarp ėjimų į tualetą, mokomas valingai kontroliuoti šlapimo pūslės veiklą. Ši mankšta nėra sudėtinga, tačiau sąžiningas jos atlikimas gali atverti kelią į komfortišką ir „sausesnį“ gyvenimą.

Dar vienas būdas susikurti patogesnes gyvenimo sąlygas šlapinimo sutrikimą turintiesiems yra fizioterapija. Rekomenduodami šią priemonę gydytojai siūlo įvairias procedūras šlapimo pūslei atpalaiduoti. Taip pat praktikuojama elgesio terapija, kurios metu pacientas mokomas pasišlapinti, susirasti tualetą ir mokėti juo pasinaudoti. Yra ir dar viena priemonė, siekiant psichologiškai ir pasąmoningai paveikti ir gydyti pacientą. Tai bandymas sukurti palankią aplinką, kur tualetas nuolat turi būti kuo arčiau paciento. Jei nėra galimybių tai įgyvendinti, šlapinimosi sutrikimą turintysis aprūpinamas pagalbinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, specialiomis kėdėmis, šlapinimosi indais. Visi šie trys būdai – fizioterapija, elgesio terapija ir aplinkos pritaikymas – dažniausiai orientuojami į kūno ir pasąmonės mankštą, kuri gali padėti susikurti patogesnes sergančiojo gyvenimo sąlygas.

Sugeriančios priemonės gelbėja sergančiųjų orumą

Siekiant išvengti nemalonių situacijų ir „šlapių“ dienų, svarbu kasdien naudoti sugeriančias priemones. Jos padės gyventi patogiai, nesibaiminti dėl nemalonių ir gėdingų situacijų, laisvai vaikščioti gatvėje, keliauti ir patirti kitus gyvenimo malonumus. Sugeriančios priemonės ne tik palengvina su šlapimo nelaikymu susijusias higienos ir socialines problemas, bet ir išsaugo žmogaus orumą, judrumą ir aktyvumą. Tiesa, vyrams ir moterims gaminamos skirtingos priemonės, tačiau tai nėra vienintelis kriterijus jas renkantis. Tinkamai sugeriančių priemonių naudojimas padeda šią problemą turintiems negalvoti apie šlapinimąsi ir galimas nemalonias situacijas šlapimui ištekėjus.

Bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE