Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Eglė Markovski:
– Askaridozė – parazitinė žarnyno liga, kurią sukelia apvalios į slieką panašios 10-30 centimetrų ilgio kirmėlės askaridės, gyvenančios žmogaus plonajame žarnyne. Kadangi askaridžių kiaušinėliai subręsta dirvožemyje, žmogus nuo žmogaus tiesiogiai neužsikrečia.
Verta žinoti:
užsikrėtus askaridėmis, inkubacinis periodas trunka iki poros mėnesių,
subrendusi askaridė per parą sudeda apie 250 tūkstančių, o per 4-5 paras per milijoną kiaušinėlių, kurie su išmatomis patenka į aplinką,
jei sąlygos palankios (ne mažiau nei 15 laipsnių šilumos), kiaušinėliai subręsta per kelias (2-6) savaites,
aplinkoje drėgnose ir pavėsingose vietose kiaušinėliai gali išgyventi kelerius metus,
esant aukštai (+ 50-60 oC) temperatūrai kiaušinėliai žūsta per keletą sekundžių,
žarnyne askaridės gali gyventi apie porą metų. Askaridėmis užsikrečiama per žemėmis suterštas rankas, per daržoves, žalumynus, uogas augusius užterštame dirvožemyje, geriant vandenį iš atvirų telkinių, maudantis.
Užsikrėtus askaridėmis kurį laiką jokių simptomų nejaučiama.
Per inkubacinį periodą iš kiaušinėlių išsiritusios lervutės su krauju nukeliauja į plaučius ir tik tuomet atsiranda pirmi požymiai, kurie dažniausiai priskiriami kitoms ligoms.
Užsikrėtus askaridėmis:
vargina pilvo skausmas,
gali sutrikti normali žarnyno veikla,
gali pasireikšti alerginės reakcijos – bėrimai, silpnumas, galvos skausmas,
kai kada keliomis dalimis pakyla temperatūra,
vargina sausas kosulys, dusulys, krūtinės skausmas.
Iš plaučių lervutės pakyla į trachėją, nosiaryklę ir nuryjamos į skrandį, o iš ten patenka į žarnyną, kur ir subręsta. Tuo metu vargina pilvo skausmai, pykinimas, prarandamas apetitas, sutrinka miegas, gali atsirasti dantų griežimas, sulėtėja vaikų augimas ir vystymasis, jie blogiau mokosi.
Negydant askaridozės, galima apsirgti apendicitu, susiformuoti kasos uždegimas, žarnyno nepraeinamumas, vemiant kirmėlės gali pakilti į kvėpavimo takus ir sukelti uždusimo pavojų.
Liga nustatoma tik ištyrus išmatas ir gydoma specialiais vaistais.
Svarbu:esant net ir menkiausiems įtarimams, kad sergama kirmėlinėmis ligomis, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, atlikti tyrimus ir gydytis paskirtais medikamentais.