Rawpowders

J. S. Paukštys: svarbiausia, kad esame žmonėms reikalingi

Penktadienį šimto metų sukaktį švenčia seniausia Kaune veikianti gydymo įstaiga – Raudonojo Kryžiaus klinikinė ligoninė. Šioje ligoninėje truputį daugiau nei prieš 80 metų gimė Prezidentas Valdas Adamkus. Ligoninės šimtmečio minėjime bus perskaitytas ir šalies vadovo sveikinimas.

Pastaruosius dešimt metų ligoninei vadovauja gydytojas Juozas Skirmantas Paukštys. Prieš dvejus metus direktorius kartu su istorikais ir bibliografais parengė ir išleido knygą apie šimtametės ligoninės istoriją, turtingą įvykių ir garsių vardų. Tarp jų – ir kūrusiųjų prielaidas tuometinėje sostinėje Kaune gimti aukštajai mokyklai – Lietuvos universitetui. Eltos paklaustas, ar šventei ne ligonių pinigai leidžiami, direktorius sakė: „Gink Dieve, ne. Negavome tam lėšų nei iš savo steigėjos – Kauno miesto savivaldybės, nenaudojame nė vieno lito ir iš Sveikatos draudimo fondo. Ligoninė turi nemažai gerų bičiulių, rėmėjų – jų pinigais ir surengta jubiliejaus šventė”.

– Kaip šiandien laikosi seniausia miesto ligoninė, kuo jai ir žmonėms naudinga pastaraisiais metais Lietuvoje vykstanti sveikatos apsaugos reforma?

– Juokaudamas priminsiu prancūzų rašytojo Fransua Larošfuko žodžius apie meilę: „Visi apie ją kalba, nors niekas jos nemato”.

Žinoma, ligoninė aktyviai dalyvauja sveikatos apsaugos sistemos reformoje. Iššūkių nevengiame: pajėgūs juos įveikti. Turime užtektinai kvalifikuotų darbuotojų. Nuo 2001-ųjų ligoninėje veikia kokybės vadybos sistema, atitinkanti tarptautinio standarto reikalavimus.

Ligoninė šalyje pirmauja tarp traumatologines ortopedines paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, ją galima vadinti Lietuvos gydytojų ortopedų traumatologų kalve, daugelio naujų sudėtingų gydymo metodų ortopedijoje traumatologijoje pradininke. Čia išaugo ne viena specialistų karta, paruošta šimtai gydytojų. Kai kurie iš jų šiandien sėkmingai dirba garsiausiose klinikose.

Tris kartus ligoninę gerai įvertino ir sertifikavo tarptautinė organizacija. Mūsų teikiamas paslaugas palankiai vertina pacientai. Jie – rimčiausi mūsų darbo vertintojai. Ligonių turime ne vien iš Kauno, ir džiugu girdėti jų gerus atsiliepimus.

– Bet, prisiminkim, iš skyriaus vadovo tapdamas ligoninės direktoriumi paveldėjote ūkį su nemažomis skolomis, ar pavyko jų atsikratyti?

– Pavyko, bet ne per metus, nes skolų buvo ne vienas milijonas Dabar mūsų veikla pelninga, ligoninė keičiasi, sąlygos gydytis ar dirbti čia gerėja. Turime daugiau galimybių diegti naujas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tobulėti, augti, taikyti pažangiausius medicinos metodus.

– Skaičiau, kad prieš šimtą metų ligoninės sklypui nupirkti Raudonojo Kryžiaus Gailestingųjų seserų draugija gavo dotaciją ir banko paskolą, pridėjo ir savo lėšų. Už 90 tūkst. rublių nupirko sklypą su statiniais tuometinio Nikolajaus prospekto (dabar – Laisvės alėja) ir Soboro aikštės (Nepriklausomybės a.) kampe. Ligoninė turėjo vandentiekį ir elektrą. Joje tilpo Gailestingųjų seserų bendruomenė, ambulatorija, 30 lovų stacionaras su chirurginiu, ginekologiniu ir vidaus ligų skyriais bei silpnaregių globos akių ligoninė ir vaistinė. Ar dabar ligoninė specializuota?

– Tai – šiuolaikinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga. Ji teikia kokybiškas II ir III lygio stacionarines bei ambulatorines paslaugas pacientams ir kitoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Tai – daugiaprofilinė garbingas pacientų gydymo tradicijas puoselėjanti klinikinė ligoninė.

Kasmet ligoninės stacionaro skyriuose atliekama daugiau nei 4000 operacijų. Operacinio aktyvumo rodikliai įstaigoje nuolat labai aukšti, pacientų gydymas yra intensyvus ir efektyvus.

Ligoninė viena pirmųjų šalyje sugebėjo sumažinti pacientų, laukiančių klubo ir kelio sąnarių pakeitimo operacijų, eiles, pagerino paslaugų prieinamumą. Joje įkurtas Dienos chirurgijos skyrius per metus padidino darbo apimtis net 70 procentų. Nuo 2007 metų pradėta teikti nauja reabilitacijos paslauga – ambulatorinė reabilitacija, kuria naudojasi vis daugiau pacientų; per metus įstaigoje suteikiama beveik 100 tūkst. fizinės medicinos ir reabilitacijos procedūrų. Kiekvieną parą į ligoninės Traumatologijos punktą (polikliniką) pagalbos kreipiasi apie 150-200 sužalotų žmonių, slydmečiu ar švenčių dienomis jų neretai padaugėja iki 300.

– Tačiau ligoninės šimtametis centrinis pastatas žiemą suryja daugiau pinigų nei greta jo esantys naujesni korpusai. Po ligoninės kiemą retsykiais vaikšto verslininkai, mielai nusiteikę jį „perimti” ir pradėti savas statybas, o ligoninės personalas ne visada tikras dėl rytdienos. Kadangi vienais metais girdi, kad „Raudonasis Kryžius” tuoj bus prie kažko prijungtas, kitais metais reformatorių planai keičiasi. Tai kokiomis nuotaikomis iš tikrųjų tą šimtmetį pasitikote?

– Kuo geriausiomis. Turim tikslą – kokybiškai gydyti ligonius, ir tai sėkmingai darome. Tiesa, pastaraisiais metais iškyla visokių iššūkių, todėl veikla yra nuolat pertvarkoma dėl sparčių išorinių aplinkos veiksnių poveikių, dažnos teisės aktais nustatytų reikalavimų kaitos. Kaip ir kitose sveikatos įstaigose, būna, kažkas išeina iš darbo, pritrūksta tam tikrų specialybių darbuotojų. Neslėpsiu, jaučiamas finansavimo nestabilumas, konkurentų veikla.

Bet – toks dabar gyvenimas. Dirbam kasdienį darbą su mintimis apie ateitį. Pas mus dirba gydytojų, turinčių ilgametę klinikinio darbo patirtį, mokslo laipsnių bei pedagoginių vardų. Greta jų tobulėja ir jaunoji karta. Čia atliekami tarptautiniai moksliniai klinikiniai tyrimai.

Šiemet ligoninėje pradėjo veikti viena pirmųjų Lietuvoje sąnarių endoprotezavimo navigacijos sistema, naudojama atliekant operacijas. Įstaiga siekia ir toliau išlikti lydere teikdama kokybiškas ortopedijos traumatologijos paslaugas Lietuvoje.

Neseniai parengėme ligoninės atnaujinimo ir medicinos paslaugų plėtros investicinį projektą. Teikiame paraiškas, dalyvaujame programose, tikimės pamažu gauti lėšų rekonstrukcijai, naujai medicinos aparatūrai. Siekiam suderinti paciento, visuomenės ir įstaigos personalo interesus, kūrybiškai bendradarbiauti su kitomis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis.

Atnaujinus medicininę įrangą, keičiasi ligų diagnostikos ir gydymo galimybės, gerėja jų kokybė. Pasikeitė ir darbuotojų sąlygos: daugelis dirba kompiuterizuotose darbo vietose. Ligoninėje įdiegta išankstinės pacientų registracijos internetu ir šiuolaikinė skaitmeninės radiografijos sistemos. Žinoma, nemažai dar visko ligoninei trūksta, bet ne ta proga šiandien apie tai kalbėti.



TAIP PAT SKAITYKITE