Gudručio vaistinė

Išmanieji namai: sergantiems žmonėms – naujas kelias į savarankiškumą

Atidaryti lauko duris, perjungti televizijos kanalą, valdyti apšvietimą – paprasti kasdieniai veiksmai, kuriems atlikti nereikia daug pastangų. Tačiau žmonės, sergantys įvairiomis neurologinėmis ligomis, neretai praranda galimybę judėti ir gyventi savarankiškai, todėl jiems šie veiksmai tampa tikru iššūkiu. Šių dienų išmanūs namų sprendimai padeda ne tik apsaugoti būstą, bet ir atveria naujas galimybes sergantiems žmonėms atlikti daugiau savo kasdienės rutinos bei gyventi pilnavertį gyvenimą.

Technologijos keičia sergančiųjų gyvenimo kokybę

Pastatų automatikos sistemos užtikrina saugumą ir suteikia galimybę pasirinkti išskirtinius dizaino sprendimus bei tausoja aplinką, tačiau Australijos, Kvinslando globos namų gyventojų patirtis atskleidžia, jog žmonėms, sergantiems neurologinėmis ligomis, tai keičia gyvenimo kokybę. 18 žmonių, sergančių išsėtine skleroze ir kitomis neurologinėmis ligomis, persikėlė į naujus namus, kuriuose buvo įrengta „ABB i-bus KNX“ sistema. Pažangios technologijos, įdiegtos kambariuose, sugrąžino gyventojams galimybę vėl jaustis savarankiškais.

Kvinslando globos namų generalinis paslaugų ir operacijų vadovas Jillianas Paulas džiaugiasi, kad sergantieji patys gali atlikti daugiau veiksmų, kuriems anksčiau reikėjo aplinkinių pagalbos. „Mūsų gyventoja teigė anksčiau niekada negalėjusi pasikviesti draugų ir atidaryti jiems lauko durų. Dabar ji gali bet kada paliesti savo planšetinį kompiuterį, kad atidarytų duris, kai tik panorės “, – pasakoja J. Paulas.

Kiekvienas gyventojas turi planšetinį kompiuterį su liečiamu ekranu, sukonfigūruotu pagal asmeninus poreikius. Tai leidžia atlikti daugybę veiksmų, kurių anksčiau negalėjo: valdyti keltuvus, kurie padėtų jiems atsistoti, reguliuoti lovos poziciją, valdyti elektrinius prietaisus, keisti televizijos kanalus, taip pat reguliuoti apšvietimą, žaliuzes, ventiliatorius ir oro kondicionierius.

„Tai yra smulkmenos, apie kurias žmonės dažnai net nesusimąsto, tačiau sergantiems žmonėms tai reiškia labai daug. Išmaniųjų namų technologija suteikia jiems galimybę kontroliuoti namų aplinką“, – sako J. Paulas.

Inovacija užtikrina saugumą ir taupo energiją

„ABB i-bus KNX“ pastatų automatikos sistema yra prijungta prie visų elektros įrenginių ir maitinimo taškų kiekviename Kvinslando globos namų kambaryje. Sistemoje taip pat integruotas grandinių stebėjimas, matuojantis apkrovas, fiksuojantis gedimus ir elektros sąnaudas. Sistema informuoja, kai gyventojui kyla sunkumų. Aptikus didelius elektros energijos pokyčius, sistema suaktyvina pavojaus signalą, kad įspėtų personalą.

Inovatyvios technologijos, įrengtos Kvinslando globos namuose, taip pat leido sumažinti energijos sunaudojimą. Visuose kambariuose sumontuoti judesio jutikliai nustato, ar žmonės paliko kambarį, atidarė langą, ar sureguliavo apšvietimą ir oro kondicionierių. Tai optimizuoja energijos vartojimo efektyvumą ir padeda sutaupyti.

Energetikos ir automatikos technologijų kompanijos ABB atstovas Lietuvoje Marjan Sadocha pastebi, kad būtent pastatai suvartoja daugiau nei 40 proc. visos energijos ir sukuria apie 25 proc. CO2, todėl išmanūs sprendimai tampa vis svarbesni siekiant sumažinti energijos suvartojimą ir apsaugoti aplinką.

Sistema gali padėti sumažinti poveikį aplinkai ir optimizuoti energijos suvartojimą sutaupant iki 30 proc. energijos, lyginant su įprastomis neautomatizuotomis sistemomis.  Visų inžinerinių sistemų apjungimas į vieną tinklą optimizuoja procesus, supaprastina ir palengvina pastatų valdymą, taupo laiką ir tausoja aplinką“, – teigia M. Sadocha.

 

TAIP PAT SKAITYKITE