REXSAN

Išaiškinta, kaip aspirinas veikia vėžio ląsteles

Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad aspirinas gali turėti priešvėžinių savybių.

Dabar naujų tyrimų duomenys leidžia manyti, jog vaistui tai pavyksta padaryti nutraukiant auglio aprūpinimą krauju, o ne vien užblokuojant fermento, vadinamo ciklooksigenaze, veikimą.

Nors aspirinas gali pasirodyti ir nesąs tinkamas vaistas nuo vėžio, kadangi jo teigiamas poveikis išryškėja tik vartojant dideles dozes, supratimas, kaip vaistas veikia, gali praversti kuriant naujus gydymo būdus.

„Mūsų darbas rodo, kad apsaugoti nuo vėžio aspirinas iš dalies gali todėl, jog geba sustabdyti kraujo tiekimą besivystančiam augliui, ir taip apribojamas auglio augimas”, – naujienų agentūrai „Reuters Health” aiškino tyrimo vadovė dr. Helen M. Arthur (Helen M. Artur).

Siekdama išsiaiškinti giluminius procesus, Jungtinės Karalystės Niukaslio universiteto mokslininkė H. M. Arthur kartu su kolegomis veikė kraujagyslių ląsteles aspirinu arba vaistu „Celebrex” (celekoksibu), kuris blokuoja įvairių formų ciklooksigenazę.

Amerikos eksperimentinės biologijos organizacijų federacijos žurnale „The Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) Journal” mokslininkai rašo, kad vartojant aspiriną gerokai didesnėmis dozėmis nei įprastai geriamos skausmui malšinti, žūva kraujagyslių ląstelės.

Įprastos aspirino dozės ląstelėms jokio poveikio neturi, tačiau panašu, kad suardo aplinkinius baltymus, atliekančius kraujagyslių atraminių elementų funkciją.

„Celebrex” ir kiti vaistai, daugiausia veikiantys tik ciklooksigenazę, tokio poveikio neturi.

„Kitas šio tyrimo etapas – išaiškinti mechanizmą, kaip aspirinas tai padaro, kuris taip pat padės mums nustatyti naujus vaistų taikinius gydant vėžį”, – baigdama teigė H. M. Arthur.



TAIP PAT SKAITYKITE