Bet kuris verslininkas Europos Sąjungoje gali imtis ir lygiagretaus vaistų importo verslo – vienoje šalyje pirktus medikamentus parduoti kitoje. Iš to laimi ne tik vaistų pirklys, bet ir ligoniai, valstybių biudžetai – vaistinių lentynose atsiranda tos pačios kokybės, bet pigesni produktai, rašo dienraštis „Respublika”. Tačiau Lietuvoje viskas kitaip – neretai ES pripažinti vaistai mūsų šalyje lygiagrečiam importui registruojami neįtikėtinai ilgai.
Nuo 1974 metų Europos ekonominėje erdvėje leidžiama lygiagretaus importo galimybė. Šio verslo esmė paprasta – vienoje šalyje rasti pigesnę prekę ir ją parduoti kitoje.
Kaltina valdininkus
Lygiagretus importas buvo įtrauktas ir į Lietuvos stojimo į ES sutartį, o prieš dvejus metus įtvirtintas ir nacionaliniuose teisės aktuose.
Vilniaus bendrovė „Lex Ano” sumanė plėtoti lygiagretaus vaistų importo verslą, tačiau susidūrė su valdiškomis kliūtimis. Įmonės vadovas Evaldas Rimšelis „Respublikai” pasakojo, kad pirmąsias paraiškas dėl vaistų registravimo lygiagrečiam importui į Lietuvą pateikė dar šių metų vasarį, tačiau jos iki šiol nėra patvirtintos.
„Lygiagrečiam vaistų importui teoriškai turėtų būti keliami gerokai mažesni reikalavimai, nes jie jau yra registruoti ES, tačiau mūsų paduotos paraiškos nepatvirtinamos jau 180 dienų vietoj įstatyme numatytų 45”, – sakė E. Rimšelis.
Jis pasakojo, kad kaimyninėje Lenkijoje lygiagrečiam importui jau patvirtinta apie 200 pavadinimų medikamentų, o gerokai mažiau gyventojų nei Lietuva turinčioje Latvijoje – mažiausiai 90 vaistų.
Naujovei reikia laiko
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos direktorius Mindaugas Būta „Respublikai” teigė, kad jo vadovaujamos tarnybos darbuotojai nesistengia vilkinti lygiagretaus importo vaistų registracijos.
„Ši veikla yra naujas dalykas ir mums, ir verslininkams, todėl natūralu, kad šis procesas gal kiek ir užtruko”, – sakė M. Būta.
Jis taip pat pripažino, kad visos vaistų registravimo procedūros yra labai ilgos ir sudėtingos, nes vaistų reglamentavime apskritai labai daug biurokratijos.
Tuo tarpu bendrovei „Lex Ano” atstovaujantis advokatas Oskaras Silevičius tikino, kad jau yra užfiksavęs konkrečių faktų, kad VVKT tarnautojai akivaizdžiai vilkina vaistų registravimo terminą.