Vasarą sunku atsiginti vabzdžių, kurių įkandimai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
„Bičių puolimo įkarštis prasideda, kai atsiranda uogos”, – dienraščiui „Klaipėda” pasakojo Klaipėdos greitosios medicinos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė.
Ji sakė, jog prieš keletą dienų Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stotis sulaukė iškvietimo į Girkalių kaimą, kur bitės sugėlė vyrą. Įkandimams alergišką penkiasdešimtmetį sugėlė trys bitės. Nuo mirties žmogų išgelbėjo tik namie turėtas adrenalinas.
Žinodamas, kad yra alergiškas bičių įkandimams, vyriškis buvo apsirūpinęs vaistais. Pasak N. Dambrauskienės, medikams atvykus į iškvietimą, vyriškio būklė jau buvo stabili ir jis vykti į ligoninę atsisakė.
„Šiais metais buvo tik pavieniai bičių įkandimo atvejai, iš jų 6 šiek tiek sudėtingesni – reikėjo suteikti pagalbą”, – pasakojo N. Dambrauskienė.
Įgėlus bitei ar širšei, įgėlimo vieta parausta, dažnai ištinsta, ją reikia šaldyti. Patinimui neslūgstant ar atsiradus kitiems negalavimams būtina kreiptis į medikus.
Neretai laiku nesuteikus pagalbos bitės įkandimas gali baigtis mirtimi, ypač alergiškiems žmonėms.
Pavojingiausios įgėlimo vietos yra galvos srityje – smilkiniai, gomurys, liežuvis. Čia greičiausiai paveikiami kvėpavimo takai, jie užbrinksta, žmogus pradeda dusti.
Faktai
Bitės būna piktesnės per kaitrą ir lietingu oru.
Bitė išspaudžia 0,05–0,4 mg nuodų.
Alergiški bičių įgėlimams yra 1–2 proc. gyventojų.
Kasmet nuo bičių įkandimo miršta daugiau žmonių nei nuo gyvačių.
Mokslininkų duomenimis, nuo bičių, vapsvų, širšių įgėlimo kasmet miršta 3–48 žmonės iš 100 milijono gyventojų.
JAV kasmet nuo bičių įkandimų miršta apie 40–50 žmonių.
Bičių nuodai vartojami ir gydymui. Jie normalizuoja medžiagų apykaitą, reguliuoja riebalų apykaitą, stiprina imunitetą.
Rytuose bitėmis gydo apie 500 ligų, tarp jų – hormoninius pakitimus, odos negalavimus, hipertoniją, širdies ligas, išvaržas.