Sebamed

Ieškos būdų, kaip medikus apsaugoti nuo pagundų

Pasirodžius pranešimų, kad farmacijos bendrovės, siekdamos, jog būtų išrašomi receptai būtent jų vaistams, medikus pamalonina ir poilsinėmis kelionėmis, Andrius Kubilius žada, jog imsis priemonių tam užkirsti kelią. Jo teigimu, daugelis korupcijos žemėlapio tyrimų parodė, kad sveikatos sistema yra viena iš labiausiai neskaidrių sričių.

Tai esą iliustruoja ne tik korupcijos skandalas Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybėje, bet ir medikų bei farmacininkų susitarimai. Vaistų rinkoje galioja nerašyta taisyklė, kad už išrašytus receptus kompensuojamiesiems vaistams medikams atlyginama ir poilsinėmis kelionėmis.

„Todėl ne vieną kartą esu sakęs, kad ir su naujuoju ministru (sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys – ELTA) esame labai aiškiai sutarę, kad vienas iš svarbiausių jo darbų turėtų ieškojimas būdų, kaip valyti visą sistemą, kaip apsaugoti štai nuo tokių pagundų, kai tie patys farmacininkai gundo gydytojus tokiomis kelionėmis, apie kurias jau ne pirmą kartą rašoma”, – ketvirtadienį „Žinių radijui” sakė A. Kubilius.

Jis teigė, kad viena iš priemonių tai pažaboti – vaistų kainų reguliavimas. Esą sėkmingai link to jau judama. Kitų priemonių Premjeras neįvardino, bet patikino, kad dėl to bus tariamasi su ekspertais, tarp jų ir kovos su korupcija.

„Lietuvos ryte” ketvirtadienį išspausdintame straipsnyje teigiama, jog siekdamos, kad būtų išrašomi receptai būtent jų vaistams, farmacijos bendrovės medikus jau pamalonina ne tik įvairiomis konferencijomis egzotiškose šalyse, bet ir poilsinėmis kelionėmis. Vaistų rinkoje galiojant nerašytai taisyklei, kad už išrašytus receptus kompensuojamiesiems vaistams medikams atlyginama ir poilsinėmis kelionėmis, kai kurie medikai vos spėja iškraustyti kelionių lagaminus.

Kovo 13-ąją gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei „Actavis Baltics”, pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus apskrityse esančių gydymo įstaigų.

Poilsinė išvyka į Izraelį – ne pirmoji, kuria medikus pamalonino „Actavis Baltics”. Praėjusią vasarą psichiatrijos specialistams ir jų šeimos nariams ši bendrovė surengė turistinę kelionę po Islandiją.

„Kaip tuomet neaugs „Nebiolol Actavis” apyvarta?!” – skėsčiojo rankomis konkuruojančių farmacijos bendrovių darbuotojai, sužinoję apie „Actavis Baltics” akciją.

Minimas preparatas – vienas iš keleto „Actavis” (buvusios „Balkanpharma” farmacijos įmonės) gaminamų vaistų, skiriamų gydant aukštą kraujospūdį.

Viešosios įstaigos Klaipėdos sveikatos priežiūros centro direktorė Loreta Jankauskienė teigė nežinanti, kiek jai pavaldžių medikų („Lietuvos ryto” žiniomis, penki) išvyko į Izraelį: „Mūsų centre dirba per 70 šeimos gydytojų. Jie tarpusavyje sutaria, kuris kada atostogaus.

Per savo atostogas jie gali daryti ką tik nori. Ir į konferencijas jie važiuoja atostogų sąskaita, jei į jas nesiunčia gydymo įstaiga”.

Apie išvykas, kurias finansuoja farmacijos bendrovės, medikai darbdaviams paprastai nepraneša, nors, anot L. Jankauskienės, šitokia informacija praverstų.

Kiek šeimos gydytojų, parėmus „Actavis Baltics”, išskrido į Izraelį? Iš kokių gydymo įstaigų? Koks kelionės tikslas?

Į šiuos „Lietuvos ryto” pateiktus klausimus minėtos farmacijos bendrovės atstovai neskubėjo atsakyti.

Pagaliau vakar „Actavis Baltics” direktorė Giedrė Bieliauskaitė pateikė atsakymą: „Tokio pobūdžio informacija, kurios teiraujatės, yra viešai prieinama. Nes ši informacija yra teikiama Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) Farmacijos įstatymo nustatyta tvarka”.

Tačiau jokių duomenų VVKT interneto tinklalapyje apie šią kelionę nebuvo.

„Ir negali būti. Nes tokio pobūdžio informacija nėra viešai prieinama. Ji neskelbiama internete”, – patikino VVKT atstovė Ramunė Visockytė.

Ataskaitą apie išlaidas, skirtas renginiams ir juose dalyvavusiems specialistams, farmacijos įmonės pateikia kartą per metus. Už šių metų renginius jos turės atsiskaityti iki 2011-ųjų vasario 1 dienos.

Konferencijose dalyvavusių gydytojų pavardės yra skelbiamos ir Vaistų rinkodaros etikos kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisijos interneto tinklalapyje. Tai turi būti padaryta per mėnesį po renginio.

 ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE