Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2010 metais dėl įvairių gyvūnų įkandimų, apseilėjimų, įdrėskimų ar kitokio kontakto su gyvūnais medicininės pagalbos kreipėsi 592 Panevėžio apskrities gyventojai, iš jų beveik trečdalį sudarė vaikai.
Daugiausiai nukentėjusiųjų užregistruota Rokiškio rajone ir Panevėžio mieste (atitinkamai 24,06 ir 22,59 atvejo/10 000 gyventojų), mažiausiai – Pasvalio ir Panevėžio rajonuose (atitinkamai 14,5 ir 20,49 atvejo/10 000 gyventojų). Biržų ir Kupiškio rajonuose užregistruota daugiau nei 21 atvejis/10 000 gyventojų nukentėjusiųjų nuo įvairių gyvūnų. Vakcina nuo pasiutligės buvo skirta 39 asmenims.
Daugiausia žmonės nukenčia nuo šunų, kita dalis – nuo kačių. Beveik 80 proc. Panevėžio apskrities gyventojų nukentėjo nuo žinomų šunų ir daugiau nei 66 proc. nuo žinomų kačių. Praėjusiais metais buvo atvejų, kai į asmens sveikatos priežiūros įstaigas kreipėsi nukentėję nuo žiurkių ar kitų naminių bei laukinių gyvūnų.
Šių metų 1 ketvirtį buvo gauti 106 pranešimai apie asmenis, kurie nukentėjo nuo gyvūnų.
Panevėžio apskrityje per paskutinius 6 metus vykdant laukinių gyvūnų oralinę vakcinaciją nuo pasiutligės pasiekta, kad registruojami tik pavieniai gyvūnų susirgimų atvejai. Gyvūnų vakcinacija vykdoma 2 kartus metuose. Panevėžio apskrityje 2010 metais buvo nustatytas tik 1 atvejis, kai gyvūnui buvo išskirtas pasiutligės sukėlėjas.
Centro specialistai pataria įkandus bet kokiam gyvūnui, pirmiausia įkandimo vietą nuplauti muilu ir dezinfekuoti bei kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Labai svarbu yra išsiaiškinti, ar gyvūnas buvo skiepytas nuo pasiutligės. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas pagal pateiktus nukentėjusiojo faktus įvertins galimą riziką užsikrėsti pasiutlige ir skirs atitinkamą gydymą. Reikia atminti, kad žmonėms skiepai nuo pasiutligės yra vienintelis šios ligos profilaktikos būdas.
Savivaldybės kontroliuoja, kaip laikomasi gyvūnų globos ir laikymo taisyklių, todėl gyvūnų savininkai privalo užtikrinti, kad gyvūnai būtų laikomi ir prižiūrimi pagal jų reikalavimus. Taipogi reikėtų prižiūrėti vaikus, kaip jie elgiasi su gyvūnais ir sudrausti, kad neerzintų šunų, paisytų apie piktus šunis įspėjančių ženklų. Jei gyvenamojoje aplinkoje pamatėte keistai besielgiantį laukinį ar naminį gyvūną, gali būti, kad jis yra užsikrėtęs pasiutlige. Reikėtų gyvūno neliesti, apsiginti lazda ar kitomis priemonėmis, kurias po to reikia sudeginti. Jei užmušėte gyvūną – negalima jo liesti plikomis rankomis ir būtina skubiai kviesti veterinarijos specialistus, kurie ištirs gyvūną ir atliks visas profilaktines priemones židinyje.
Jei turite įtarimų, kad gyvūnas neskiepytas ir gali būti užsikrėtęs pasiutlige, kreipkitės į Panevėžio apskrities valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (toliau – Tarnyba) (Pažagienių k. 26, Panevėžio r., tel./faksas (8-45) 432 322, el. paštas: panevezioa@vet.lt ) bei minėtos Tarnybos Biržų, Kupiškio, Pasvalio ir Rokiškio skyrius.
Daugiau informacijos Jums pateiks Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: rimgaudas.markelis@panevezys.vvspt.lt
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt