REXSAN

Gydytoja: moterys pasitikrinti dėl krūties vėžio dažnai ateina tik išgirdusios diagnozę artimųjų rate

Nacionalinio vėžio instituto gydytoja radiologė, prevencinių programų koordinatorė dr. Rūta Briedienė sako, kad pasitikrinti dėl krūties vėžio moteris dažnai paskatina artimoje aplinkoje išgirsta diagnozė. „Eurovaistinės“ vaistininkai taip pat pasakoja, kad tenka padrąsinti moteris neatidėlioti šių tyrimų.

Pasak gydytojos dr. R. Briedienės, dėl krūties vėžio tyrimų moterys dažniausiai kreipiasi dviem atvejais – pajutusios neraminančius simptomus arba tyrimus atliekančios prevenciškai. „Dažnai išsitirti ateina moterys, kai apčiuopia krūtyje neįprastą darinį, pastebi odos pakitimus ar pajunta netikėtą skausmą. Neretai ateinama ir tada, kai kažkas suserga artimoje aplinkoje. Tuomet bet koks simptomas kelia nerimą“, – pastebi gydytoja.

Specialistė sako, kad krūties vėžio tyrimų svarbu neatidėlioti, nes ankstyva diagnozė padeda daug greičiau ir lengviau įveikti ligą. Tyrimai taip pat dažnai padeda išsklaidyti abejones, nes ne visi moterų pastebimi simptomai iš tiesų reiškia onkologinę diagnozę, labai dažnai tai gali būti nepiktybiniai pakitimai ar fiziologiniai pokyčiai.

Pagal krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą moterims tirti panaudojama mamografija – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Šis tyrimas neskausmingas, saugus ir efektyvus. Vadovaudamasis programa šeimos gydytojas kartą kas dvejus metus kviečia 50–69 metų moteris atlikti šį tyrimą. Jei moteris sveika, tyrimas kartojamas po dvejų metų.

Gydytoja ragina dalyvauti ankstyvosios diagnostikos programoje, nes tyrimams naudojami aparatai padeda apčiuopti ir kelių milimetrų onkologinį darinį, tokį pati moteris apčiuopos būdu pastebėtų tik po kelerių metų. „Tikrai pritariame, kad naudinga kas mėnesį apžiūrėti krūtis pačioms, nes tai papildoma kontrolė, tačiau taip sudėtinga pastebėti ligą ankstyvoje stadijoje, ką leidžia tyrimų metu naudojami aparatai“, – įspėja gydytoja.

Dalyvaujant prevencinėje programoje ir atėjus išsitirti dar nejaučiant jokių simptomų iš 1000 moterų tik maždaug 60 yra pakviečiama pakartotiniams tyrimams, o iš jų maždaug 6-ioms diagnozuojamas krūties vėžys, tad tai tikrai padeda pastebėti ligą ankstyvame etape.

Vaistininkė Santa Gasparavičiūtė sako, kad klientės dėl krūties vėžio dažnai konsultuojasi ir vaistinėje. „Tokiu atveju tenka padrąsinti klientus kreiptis į gydytoją, o kartu paskatinti apie tai priminti ir savo artimoms moterims – mamoms, sesėms, draugėms“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.

Siekiant išvengti krūties vėžio, gydytoja ragina nežiūrėti pro pirštus į onkologinių ligų prevenciją – pirmenybę teikti sveikai mitybai, fiziniam aktyvumui, vengti žalingų įpročių, dalyvauti prevencinėse programose. „Kiekvienas turime padaryti tai, ką galime, norėdamas išvengti šios ligos“, – sako R. Briedienė.

Anot gydytojos, ypač įkvepia moterys, kurioms buvo diagnozuotas krūties vėžys ir jos sėkmingai ją įveikusios skleidžia žinią, palaiko moteris, kurios serga šia liga. R. Briedienė dėkinga šioms moterims, kurios nepalieka naujai išgirdusių diagnozę ir palaiko kovojant su liga.

 

TAIP PAT SKAITYKITE