„Visą gyvenimą kovoju su antsvoriu, tačiau jis vis mane nugali: kartais ir valgau labai mažai, o svoris niekur nedingsta. Pasižiūriu į savo seserį – ji liesa, o valgo tikrai daugiau už mane dabar jau šeimos gydytoja man diagnozavo nutukimą. Kaip turėčiau elgtis? Gal jau riekia vartoti kokių rimtų vaistų?”
Medicinos diagnostikos centro gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė:
– Labai plačiai paplitusi nuomonė, kad liesi žmonės valgo bet ką ir daug, bet, nepaisant to, nenutunka. Tuo tarpu nutukę žmonės valgo mažai, bet jų svoris didėja. Gana paplitęs ir įdomus teiginys „storėju nuo oro”. Visi šie susiformavę stereotipai yra klaidingi.
Kalbant apie maistą ir valgymo įpročius, tokie matavimai kaip „daug”, „mažai”, „persivalgau” ir pan. yra labai subjektyvūs ir neretai neatitinka tikrovės. Pavyzdžiui, merginos, sergančios nervine anoreksija, suvalgiusios vieną bananą, vadina tai „persivalgymu”, nes toks maisto kiekis joms atrodo labai didelis. Tuo tarpu objektyviai vertinant, jos valgo labai mažai.
Gydant nutukimą svarbiausia yra pakeisti mitybos įpročius taip, kad žmogus su maistu gautų mažiau kalorijų. Taip pat žinome, kad maisto ribojimas daugeliui žmonių sukelia persivalgymą. Dauguma dietų, kur siūloma valgyti 700 ar 1000 kcal per dieną, pasmerktos būti nesėkmingos, nes anksčiau ar vėliau žmogus persivalgys.
Gydant nutukimą ypač svarbu sumažinti kalorijų kiekį būtent tiek, kad svoris mažėtų, bet nebūtų išprovokuotas persivalgymas. Ta riba kiekvienam žmogui yra individuali ir priklauso nuo jo bazinės medžiagų apykaitos.
Bazinė medžiagų apykaita (BMA) – tai energijos kiekis, kuris reikalingas gyvybei palaikyti – užtikrinti kvėpavimą, širdies darbą, kepenų, inkstų veiklą, bet kuriai organizme vykstančiai reakcijai. BMA paprastai sudaro 75 proc. nesportuojančio žmogaus sunaudojamos energijos. Kiekvieno žmogaus bazinė medžiagų apykaita yra skirtinga, kaip ir kiekvieno skirtingas apetitas.
Gydant nutukimą buvo naudojamas vaistas sotumo jausmui didinti – sibutraminas, deja, visai neseniai uždraustas vartoti Europoje. Kiek anksčiau dėl pavojingų šalutinių poveikių uždrausti ir dar keletas vaistų apetitui mažinti – fenfluraminas (sukelia širdies vožtuvų nepakankamumą), dinitrofenolis (sukelia kataraktą ir neuropatiją), aminoreksas (sukelia plautinę hipertenziją).
Vis dėlto yra būdų sureguliuoti padidėjusį apetitą ir čia gali padėti gydytojas dietologas. Jis parenka specialų valgymo režimą, tam tikrus produktus kiekvieno valgymo metu. Taip pasiekiama neblogų rezultatų. Būtent čia (o ne kenčiant alkį) ir reikia pastangų – pakeisti savo dienotvarkę.