Natula

Greiti ir pikti

Jeigu liga negali plisti, jai galas. Infekcija — jos gyvybės lopšys. Taigi per ilgus milijonus evoliucijos metų karta iš kartos tapdavo įvairiausių padarų namais, kurie iš žmogaus į žmogų peršoka taip pat lengvai, kaip mes iš tinklalapio į tinklalapį. Jie yra rimtai nusiteikę, greiti ir dauguma jų — mirtini.

Ypač greitai plintančios ir lengvai užkrečiamos ligos sklinda tarsi gaisras perdžiūvusiame miške. Negana to, tos bjaurybės moka pasislėpti ir nerodyti infekcijos požymių, kol jau būna per vėlu — nusičiaudėjęs užkratą greičiausiai pasėji ir kam nors iš aplinkinių. Geriausias būdas su jais kovoti — jų visų vengti. Pažvelk, kokiomis ligomis lengviausia užsikrėsti, ir pasistenk išlikti sveikas.

Hepatitas A

Hepatitas A — tai virusas, puolantis Tavo kepenis. Tai klastingas padaras, kuriam patinka antisanitarinės sąlygos. Dažniausiai jį per maistą platina rankas pamiršę nusiplauti virėjai po… chm, pertraukėlės tualete. Virusas sukelia nuovargį, karščiavimą, pilvo skausmus, pykinimą, viduriavimą, geltą. Blogiausia, kad jis neišgydomas. Ligoniams belieka kęsti diskomfortą ir ligos požymius.

Veisimosi ypatumai. Dauguma mūsų, gyvenančių, skambiai tariant, išsivysčiusiose šalyse, nuo hepatito A esame laimingai vakcinuoti. Dėl to įgyjame imunitetą maždaug 15 metų. Jei dėl kažkokių priežasčių paskiepytas nebuvai, gali nesunkiai pasigauti hepatito A virusą esant antisanitarinėms sąlygoms. Jai keliauji per kaimo vietoves, įsitikink, kad geri tinkamą vandenį (geriausia, pirktinį), nevalgyk ir daržovių bei vaisių, kurie plauti įtartinu vandeniu.

Maliarija

Viena iš labiausiai užkrečiamų ligų žmonijos istorijoje. Ja buvo užsikrėtę ir šiandien užsikrečia nesuskaičiuojama daugybė žmonių, o miršta nuo jos milijonai. Maliarijos parazitai gyvena Anopheles uoduose ir į Tavo kūną patenka jam įkandus.

Parazitas, vos patekęs į žmogaus kūną, keliauja į kepenis, ten įsikuria ir dauginasi. Sukaupęs pakankamai jėgų, puola kraujotakos sistemą ir užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius. Simptomai: kankinantis karščiavimas, drebulys, vėmimas, mažakraujystė, konvulsijos.

Veisimosi ypatumai. Maliarija paplitusi tropiniuose kraštuose — Afrikos žemynas, Pietų Amerika, kai kurios Pietryčių Azijos dalys.

Ten, kur aptiksi Anopheles uodus, greičiausiai rasi ir maliariją. Lankantis rizikinguose regionuose galima vartoti vaistus nuo maliarijos, tačiau  šios ligos sukėlėjas mikliai tampa atsparus vaistams. Prieš keliaudamas į egzotišką kelionę iššniukštinėk, ar nereikės vartoti vaistų, saugančių nuo maliarijos.

Tymai

Šia liga kaip ir vėjaraupiais dauguma mūsų perserga vaikystėje. Nes tai yra vienas labiausiai užkrečiamų, žmogui žinomų virusų. Jis gali būti perduodamas oru per stebėtinus atstumus, taip pat šokinėti nuo vienos aukos ant kitos tiesiog akimirksniu, pavyzdžiui, paspaudus ranką. Jeigu tymai atkeliauja į šeimą, 90 proc. liga nepersirgusių jos narių būtinai susirgs. Tymus išduoda raudoni spuogeliai, karščiavimas, kosulys, bėganti nosis ir paraudusios akys. Virusas retai kada būna mirties priežastis. Kai kuriems pacientams po tymų prasideda plaučių uždegimas — dar bjauresnė liga.

Kartą persirgęs tymais, imunitetą įgyji visam gyvenimui, tačiau jis gali susilpnėti ir pasikartoti silpnesnio pobūdžio užkrėtimas.

Veisimosi ypatumai. Jei tymus trokšti patirti savo kailiu, apsilankyk artimiausiuose darželiuose. Dauguma mažų vaikų užsikrečia virusu būtent čia ir jį paskleidžia žaibo greičiu. Beje, persirgti tymais vaikystėje yra kur kas geriau nei vėliau, mat tuomet Tau gresia kur kas blogesnės pasekmės ir sunkesnė ligos eiga.

Tuberkuliozė

Kad būtų baisiau, truputis skaičių: trečdalis žmonijos yra tuberkuliozės sukėlėjo nešiotojai; kas sekundę pasaulyje šia bjauria liga užsikrečia dar vienas žmogus. Tuberkuliozės mikobakterijos puola Tavo plaučius, sukelia krūtinės skausmus, kosėjimą krauju, naktimis pradedi prakaituoti, dingsta apetitas, krenta svoris, būna silpna. Rizika susirgti tuberkulioze gerokai padidėja sergant cukralige (suserga apie 30 proc.) ir ŽIV (suserga 70–100 proc.).Negydomos tuberkuliozės mirtingumas didesnis kaip 50 proc. Liga gydoma antibiotikais, gydymas trunka ilgai — nuo pusmečio iki metų.

Veisimosi ypatumai. Tuberkuliozės susirgimai dažnesni besivystančiose šalyse, ypač aplink Sacharą esančiose Afrikos šalyse, Pietų Amerikoje ir kai kuriuose Azijos regionuose. Kodėl? Nes reikalingi antibiotikai varguoliams neįkandami. Ir nors 1905–1921 metais buvo sukurti skiepai nuo tuberkuliozės, vadinamoji BCG vakcina, tačiau šalys, kurioms labiausiai reikia šios vakcinos, negali apsirūpinti būtinu jos kiekiu (arba kitaip paskirsto prioritetus, deja, savo gyventojų nenaudai).

Gripas

Štai šitą pažįsta kiekvienas: gripu vadinama RNA virusų grupė. Jie sugeba greitai prisitaikyti ir dar greičiau plisti: tiek tiesioginio, tiek netiesioginio kontakto metu (pavyzdžiui, palietus durų rankeną, ant kurios liko gripo sukėlėjo), tačiau dažniausiai plinta oru — čiaudint ar kosėjant. Pasak specialistų, Lietuvoje gripas yra dažniausia liga, kuria kasmet suserga 400 000–700 000 lietuvių.

Dauguma gripo atmainų pasižymi įprastais simptomais: kūno skausmai, kosėjimas, čiaudėjimas, šaltkrėtis, karščiavimas, silpnumas. O kai kurios rūšys — labai piktos. Pavyzdžiui, ispaniškasis gripas 1918–1920 metais pražudė daugiau kaip 40 milijonų žmonių — tai buvo bene skaudžiausių pasekmių turėjusi pandemija žmonijos istorijoje.

Veisimosi ypatumai. Gripo gali rasti visur. Šaltuoju sezonu jis sėkmingai klesti abiejuose Žemės pusrutuliuose, ypač sparčiai dauginasi ir lengvai šokinėja nuo vienos aukos ant kitos.

Jei nenori susirgti, gali pasiskiepyti. Gripo vakcinos gaminamos konkretiems metams pagal spėjamai būsimą gripo atmainą. Nors skiepai yra gana veiksmingi, tačiau gripo virusai pasižymi sugebėjimu sparčiai mutuoti ir apgauti imunitetą. Geriausia apsauga nuo gripo — nebendrauti su sergančiaisiais ir kuo dažniau plautis rankas.



TAIP PAT SKAITYKITE