Rawpowders

Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė Pasauline rankų higienos diena.

Pagrindinis šios dienos tikslas – atkreipti pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose. Nors rankų higienos diena yra labiau orientuota į sveikatos priežiūros įstaigų personalo rankų higienos įgūdžių gerinimą, tačiau pacientai visuomenė taip pat turi būti aktyvūs ir įsitraukti į jų pačių saugos užtikrinimo procesą. Rankų higiena būtina pasirūpinti kiekvienam, kadangi kontaktinio perdavimo būdu (per nešvarias rankas sukėlėjui patekus į virškinamąjį traktą) gali būti užsikrečiama įvairiausiomis infekcinėmis ligomis.
2012 metais dažniausios žarnyno infekcijų protrūkių priežastys buvo rotavirusai ir salmonelės (užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenys). 89 proc. protrūkių šeimose kilo dėl netinkamos maisto ruošimo ir rankų higienos. Pastaruoju metu Lietuvoje registruojamas ir virusinės infekcijos hepatito A, kitaip vadinamos nešvarių rankų liga, susirgimų pagausėjimas. 2012 metais lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, hepatito A padaugėjo nuo 2 iki 10 atvejų. Tai rodo, kad visuomenė nepakankamai žino kokia svarbi yra rankų higiena, norint išvengti šių ligų.
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad ši paprasta, nebrangiai kainuojanti profilaktikos priemonė gali mus apsaugoti ne tik nuo ligoninėje plintančių infekcijų, bet ir nuo ne vienos nemalonios ir net pavojingos gyvybei ligos.
Nuo kokių ligų mus saugo tinkama rankų higiena?

• užkrečiamųjų ligų, plintančių per išmatas (salmoneliozės, šigeliozės, hepatito A, enterovirusų ir kt.) Saugantis nuo jų ypač svarbu kruopščiai nusiplauti rankas pasinaudojus tualetu. Paglostę užsikrėtusius parazitais šunis ar kates ir nenusiplovus po to rankų, galime susirgti toksokariaze, toksoplazmoze.
• užkrečiamųjų ligų, kurios plinta netiesioginio kontakto keliu per kvėpavimo takų išskiriamus sekretus, pavyzdžiui, gripo, streptokokinės infekcijos, ūmių virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Šios ligos gali plisti per infekuoto žmogaus kvėpavimo takų sekretais užterštas rankas, todėl ypač svarbu plauti rankas nusičiaudėjus, nusikosėjus ar paspaudus ranką žmogui, kuris serga šiomis ligomis. Labai svarbu įsidėmėti ir žinoti, kad neplautomis rankomis negalima liesti ne tik burnos, bet ir akių, nosies gleivinių, nes tokiu paprastu būdu galima užsikrėsti gripu.
• užkrečiamųjų ligų, kurios gali plisti per rankas ar aplinkos daiktus, užterštus seilėmis, šlapimu ar kitais žmogaus kūno skysčiais, pavyzdžiui, citomegalo viruso, vidurių šiltinės ir kt. 
Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo
vienos asmens kitam. Jomis liečiame daugybę daiktų, kurie gali būti užteršti ligas
sukeliančiais mikroorganizmais. Dėl šios priežasties būtina rankas plauti muilu ir
vandeniu ne tik tada, kai jos yra akivaizdžiai nešvarios. Rankas būtina plauti:
● pasinaudojus tualetu;
● pakeitus vystyklus, prieš vaiko maitinimą;
● prieš valgant ir prieš maisto (ypač žalios mėsos, žuvies, paukštienos)
gaminimą;
● pažaidus su gyvūnu;
● grįžus iš lauko;
● pasivažinėjus autobusu, troleibusu ar pabuvus viešose vietose;
● prieš teikiant bei suteikus pirmąją medicininę pagalbą.
Kaip teisingai plauti rankas?
Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus – vanduo negali pašalinti tokių nešvarumu sudėtinių dalių kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Vandens temperatūra plaunant rankas didelės įtakos neturi. Plaunant rankas, jos sudrėkinamos vandeniu, išmuilinamos ir trinamos viena į kitą iš visų pusių 15-20 sekundžių. Nuplovus su muilu, nuskalaujama švariu tekančiu vandeniu. Kadangi dažniausiai nepakankamai gerai plaunamos šios sritys: delno vidinio paviršiaus vidurys, pirštų galiukai ir panagės, nykščio pagrindas, tarpupirščiai, šioms sritims reikia skirti didesnį dėmesį. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rekomenduoja naudotis rankų plovimo technika ir primena, kad laikrodžiai, žiedai sumažina rankų plovimo efektyvumą.
Siekiant užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi, labai svarbu rankas tinkamai nusausinti, geriausia jas sausinti tamponuojant vienkartiniu rankšluosčiu.  Vestminsterio universitete atlikto tyrimo duomenimis, džiovinimas stipria oro srove nesumažina bakterijų skaičiaus ant odos, be to, galinga srovė mikroorganizmus nupučia 2 m spinduliu, tad jie gali patekti ant kitų žmonių. Sausinant rankas vienkartiniais rankšluosčiais, daug kartų sumažėja bakterijų skaičius ant odos, tai pat nesudaromos sąlygos plisti mikroorganizmams.
Informacinį pranešimą parengė: Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Karolina Rušinskienė

TAIP PAT SKAITYKITE