Venoruton spray purškalas kojoms

Gausios Lietuvos šeimos kviečiamos į šventinę popietę

Ketvirtą pavasarį iš eilės Lietuvos gausių šeimų asociacija kviečia susiburti ir atšvęsti „Gausios šeimos dieną“, kuri vyks gegužės 11 d., šeštadienį, nuo 13 val. Vilniaus „Mokytojų namų“ kiemelyje.

Renginio metu scenoje savo muzikinius sugebėjimus pademonstruos gerai nusiteikę gausių šeimų nariai, koncertuos Artūro Noviko džiazo mokyklos jaunieji dainininkai, vyks žonglierių pasirodymas.  Piniginiu prizu bus apdovanota titulo „Metų gausi šeima“ laimėtoja, taip pat bus paskelbti lankstymo konkurso „Mano šeima“ nugalėtojai. Šeimos bus kviečiamos kurti savo šeimos herbus, o vėliau – įsiamžinti spalvingoje fotosesijoje su visiems puikiai pažįstamais draugais – Šreku, Piktu paukščiu ir Kempiniuku Plačiakelniu. Po renginio šeimos bus kviečiamos pasivaikščioti specialiai šventei parengtais istoriniais maršrutais po Vilniaus senamiestį ir galiausiai – susitikti kitais metais.

Pasak Lietuvos gausių šeimų asociacijos vadovės Angelės Kostogrizienės, šis tradicinis kasmetinis apdovanojimas – tai būdas išreikšti pagarbą gausioms, darnioms ir stiprioms Lietuvos šeimoms. „Apdovanodami „Metų gausią šeimą“ skatiname dideles šeimas didžiuotis savimi, toliau augti ir rodyti pavyzdį visuomenei. Tai yra didelė vertybė, kurią siekiame ne tik įvertinti, bet ir skleisti kitiems. Šiemet tikimės, jog šventėje sulauksime per 70 šeimų iš visos Lietuvos,“ – teigė A. Kostogrizienė.

Lietuvos gausių šeimų asociacija siekia, kad visuomenė gausias šeimas pradėtų vertinti kaip sektiną pavyzdį, o ne, kaip dažnai pasitaiko – su gailesčiu ar noru padėti.

Šiemet renginys traukia daugiau visuomenės susidomėjimo – paskelbtame konkurse „Metų gausi šeima“ savo šeimų aprašymus aktyviau siunčia ne tik asociacijos nariai, bet ir jai nepriklausančios daugiavaikės šeimos. Prie iniciatyvos prisijungė ir jos globėja tapo socialinių mokslų daktarė, keturių vaikų mama ir alternatyvaus požiūrio į vaikų ugdymą skatintoja Austėja Landsbergienė.

„Nuolat būnu aplinkoje, kurioje gausu daugiavaikių šeimų. Mamos ir tėčiai tose šeimose neatrodo pavargę, priešingai – jie siekia karjeros, yra organizuoti ir daugeliui galėtų būti sektinu pavyzdžiu. Džiaugiuosi galimybe susitikti su gausiomis Lietuvos šeimomis ir pasidalinti savo patirtimi,“ – kalbėjo didžiausio Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ bei Karalienės Mortos mokyklos steigėja, Austėja Landsbergienė.

Lietuviams šeimos kūrimas – dažnai tik tolimas ateities planas

Vaikų skaičius Lietuvių šeimose šiuo metu neužtikrina natūralios  kartų kaitos. Lyginant 2012 ir 2013 metų balandžio mėnesio duomenis, šalyje gyvena 28 tūkst. mažiau gyventojų. Nors šiai statistikai įtakos turi įvairios aplinkybės, tačiau gimstamumo skaičiai situacijos teigiama linkme taip pat nekeičia. Tiesa, gimstamumas 2012 metais buvo šiek tiek didesnis nei 2011, tačiau gyventojų prieaugis šalyje tebėra neigiamas. Lietuvoje gimstamumo rodikliai vis dar vieni žemiausių Europoje.

Per pastaruosius 30 metų nuolat daugėja šeimų, kuriose auga tik vienas vaikas. Pasak Lietuvos gausių šeimų asociacijos vadovės Angelės Kostogrizienės, nenoras arba baimė auginti daugiau vaikų kyla iš nepasitikėjimo savo ir visos šalies finansiniu-ekonominiu stabilumu: „Dažniausiai šeimos augina mažiau vaikų dėl savo finansinės padėties, neužtikrintos ateities, tačiau yra ir dar viena, sakyčiau – dar svarbesnė problema. Tai šeimos, kaip institucijos, nestabilumas.  Poros dažnai renkasi bendrą gyvenimą nesusituokus, tačiau tai pasąmonėje kursto nestabilumo jausmą, kuris greičiausiai neleis ryžtis auginti daugiau nei 1-2 vaikus. Santuokos atidedamos vėlesniam laikui, vaikai gimdomi vyresniame amžiuje, susikūrus gerbūvį, turint tvirtą socialinį bei materialinį pagrindą.  Visuomenė gyvena kosmopolitizmo idėjomis, mutuoja, laisvėja, jauni žmonės vengia įsipareigojimų – visa tai turi įtakos populiacijai ir šeimų gausumui,“ – teigė. A. Kostogrizienė.

Vis dėlto šiuo metu apie 42 tūkst. Lietuvos šeimų augina tris ir daugiau vaikų, o 10 tūkst. iš jų auga keturi arba daugiau atžalų. Nors neretai gausi šeima tapatinama su socialinės rizikos šeima, atlikti tyrimai rodo, kad rizikos faktorių turinčių šeimų yra tik apie 11 proc. Dėl susiformavusio neigiamo visuomenės požiūrio apie gausias šeimas, kyla nepagrįstos ir neargumentuotos diskusijos, kuriami stereotipai apie gausių šeimų gyvenimo kokybę.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad dauguma mūsų asociacijai priklausančių šeimų yra išsilavinusios, tvarkingos ir dažnai gali būti pavyzdžiu naujai besikuriančioms šeimoms. Prieš gerą dešimtmetį apklausus 200 Vilniaus šeimų, auginančių 4 ir daugiau vaikų, 80-yje iš jų vienas arba abu tėvai turėjo aukštąjį išsilavinimą. Tokį patį tyrimą atlikome ir 2011 metais, tuomet apklausėme 100 šeimų, iš kurių 53-ijose šeimose vienas arba abu tėvai turėjo aukštąjį išsilavinimą.“ – kalbėjo A. Kostogrizienė.

Yra gausių šeimų, galinčių didžiuotis mokslininkais (prof. R.Lazutka, prof. V. Dagienė, prof. Kašuba, doc. J. Sadauskas, doc. D.Jokubonienė, A.Skridaila ir kt.), gydytojais, dailininkais, karininkais. Gausių šeimų vaikai demonstruoja puikius pasiekimus pasaulinėse olimpiadose, vėliau – kopia karjeros laiptais sėkmingose verslo ar valdžios įstaigose. Nemažai Lietuvos visuomenėje žinomų žmonių taip pat augina tris ir daugiau vaikų ir yra pavyzdingos, veiklios ir laimingos.

TAIP PAT SKAITYKITE