Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas su viešųjų ir privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovais aptarė Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama padaryti paslaugų apmokėjimo tvarką skaidresnę, didinti jų prieinamumą bei užkirsti kelią neteisėtam paslaugų apmokestinimui.
Įstatymą ketinama keisti siekiant įgyvendinti XIX Vyriausybės programos įsipareigojimus – apsaugoti pacientus nuo papildomų mokėjimų už paslaugas, kurios jau yra apmokėtos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, bei trumpinti laukimo eiles, ypatingą dėmesį skiriant didžiausios rizikos pacientams. Susitikime akcentuota, kad dabartinė sistema neužtikrina lygių galimybių kiekvienam žmogui gauti sveikatos priežiūros paslaugas nemokamai, neapibrėžtos sritys suteikia galimybių piktnaudžiavimui, todėl šią sistemą būtina koreguoti.
Susirinkusieji kalbėjo ne tik apie socialinio teisingumo pacientų atžvilgiu didinimą, bet ir lygių konkurencinių sąlygų tarp viešojo ir privataus sektorių kūrimą. Daug dėmesio skirta viešojo ir privataus sektorių vaidmenims stiprinant Lietuvos sveikatos priežiūros sistemą, išreikšta iniciatyva ieškoti esamų problemų (išaugusių eilių gydytojų paslaugoms gauti mažinimo, personalo viešajame sektoriuje trūkumo ir kt.) sprendimo būdų bendrose diskusijose.
„Sveikatos priežiūros sistemoje yra erdvės tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus atstovams visuomenei užtikrinant kokybiškas paslaugas. Girdžiu įvairių idėjų, kaip susidoroti su šiuo metu sveikatos priežiūros sistemai tenkančiais iššūkiais, tad viešojo ir privataus sektoriaus konstruktyvios diskusijos, tikiu, padės rasti tinkamiausius būdus juos išspręsti ir kurti tokią sistemą, kuria pasitikėtų visuomenė“, – susitikime kalbėjo premjeras.
Viešojo ir privataus sektorių atstovai taip pat diskutavo apie poreikį sveikatos priežiūros paslaugas teikti atsižvelgiant ne tik į socialinę padėtį, bet ir sveikatos indikacijas. Kalbėta apie planus peržvelgti esamų paslaugų įkainius, plėsti medicinos priemonių (pvz., sąnarių, širdies vožtuvų, lęšiukų) pasirinkimą, kad pacientai nemokamai gautų jiems tinkamiausias paslaugas ir priemones.
Daug dėmesio skirta poreikiui tikslinti mokamų paslaugų ir priemokų sąvokas: akcentuota, kad pakeitus teisinį reguliavimą pacientai ir toliau galės rinktis mokamas (privačias ar papildomas) paslaugas, tačiau aiškiai žinos, kad jos visiškai apmokamos jų pačių lėšomis. Toks skaidrus atskyrimas ne tik apsaugos pacientus, bet ir išlygins konkurencines sąlygas tarp viešojo ir privataus sektorių.
Vyriausybė artimiausiu metu Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimus teiks Seimui, kur toliau bus tęsiamos konstruktyvios diskusijos sveikatos priežiūros sistemos tobulinimo klausimais.