REXSAN

Fatališki vėžio žingsniai

Onkologinės ligos gerokai gąsdina. Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta viešos žymių žmonių išpažintys iš ligoninės palatos. Paprastai iš pradžių optimistiškos, padrąsinančios save ir kitus. Deja, ne visos su laiminga pabaiga.

Naujienų šioje srityje nedaug, bet naudinga dar kartą prisiminti, kad reikia skirti laiko savo sveikatai ir laiku apsilankyti pas gydytoją. Kuo anksčiau tai padarysi, tuo daugiau bus šansų laimingai pabaigai.

Imuniniai mūšiai

Tikras kriminalas: navikinės ląstelės tyliai susispiečia ir sukelia revoliuciją. Nieko ypatingo — tik jų branduoliai susijaukia ir nebenori laikytis nustatytos tvarkos. Iš pradžių viena, po to kita pasuka klystkeliu ir Tavęs nei klausia, nei prašo leidimo, nei perspėja.

Nors organizmas kaip šveicariško laikrodžio mechanizmas suveikia tiksliai ir laiku — imuniniai žvalgai priremia nenaudėlę prie sienos ir perduoda atitinkamoms institucijoms. Ten viskas sprendžiama greitai ir pagal instrukcijas. Egzekucija atrodo maždaug taip: pakitusioje ląstelėje padaromos skylutės, per kurias išteka skysčiai ir druskos. Navikinė ląstelė supliukšta kaip oro pūslelė ir išleidžia paskutinį kvapą.

Tačiau kad ir koks būtų tobulas imuninės sistemos darbas, kartais ir ji sutrinka arba tiesiog nusprendžia pasiimti atostogas. Tada lauk bėdos.

Vien iš smalsumo, nors jau niekas nuo to nepasikeis, galima pasidomėti, kas atsitiko. Atsakymų gali būti daug: gal mažieji navikiniai niekšeliai imuniniams žvalgams papurškė į akis ašarinių dujų, kad nuslopintų jų reakciją. Gal pasigamino cheminį ginklą ir apnuodijo visą organizmą, kad jis būtų šiek tiek apkvaitęs ir ne toks budrus. Šiaip ar taip, sugebėjo pateikti krikštatėvišką „verslo” pasiūlymą, kurio organizmas negalėjo atsisakyti.

Gyvenimo prioritetai

Susirgęs prostatos vėžiu nebūsi vienišas, tik vienas iš 2 000, kuriems kasmet jis diagnozuojamas. Lietuvoje sergančiųjų prostatos vėžiu skaičius yra antras po plaučių vėžio, o Vakarų Europoje ir JAV — dažniausiai pasitaikanti vyrų liga. Europoje kasmet diagnozuojama apie 2,6 mln. naujų prostatos vėžio atvejų. Sergančiųjų mirštamumas nuo šios ligos užima trečią vietą po plaučių ir virškinimo trakto navikų.

Jei esi vyresnis kaip 50 metų, sveikas atvykęs į rizikos grupę. Bet nesidžiauk ir būdamas jaunesnis. Prostatos vėžys, kitaip negu kitų organų, gali tūnoti ilgus metus, nesukeldamas jokių simptomų. Jautiesi sveikas, kupinas jėgų ir turi daug ateities planų, o vėžiukas fatališkais žingsniais jau braunasi į Tave. Unikali liga. Kai apie ją sužinai, vargiai ar liksi toks, kaip anksčiau. Gyvenimo prioritetai mikliai pasikeičia, nes paaiškėja, kad laiko turi ne taip ir daug.

Visi lygūs

Sužinojus apie ligą, užduodamas pirmas klasikinis klausimas: kodėl? Ir antras: kodėl aš? Iš esmės tai vienas ir tas pats klausimas, į kurį niekas nepateiks atsakymo — nei gydytojas, nei kunigas. Yra taip, kaip yra. Prieš onkologiją visi lygūs. Nereikia būti didžiai nusipelnusiam, kad būtum apdovanotas navikinėmis ląstelėmis. Gali negerti ir nerūkyti, būti šventuolis — vienuolis prieš moteris (nors jos čia niekuo dėtos), maudytis lediniame vandenyje, rytais gerti šviežias morkų sultis, vargšui į kepurę kasdien įmesti litą — vis tiek nepadės. O koks nors „latras” gali ir išsisukti nuo lėtos ir skausmingos pabaigos — atsiguls kur nors griovyje ir neprabus ryte. Kai kam sekasi.

Bet jei nori nors šiek tiek aiškumo ir konkretumo, vieną kitą prostatos vėžio priežastį galima ir paminėti. Pirmiausia, pasidomėk savo giminaičių pagal vyrišką liniją diagnozėmis. Jei rasi ką nors sau artimo, žinok, kad tai nėra atsitiktinumas. Esate susiję artimesniais nei kraujo ryšiais.

Neignoruok ir moteriškos giminės pusės. Jei viena iš jų, būdama jaunesnė nei 40 metų, sirgo krūties vėžiu, nieko gero. Ji galėjo palikuonims perduoti mutavusį geną ir padidinti prostatos vėžio riziką.

Ir jei Tau aktualu: afroamerikiečiai gerokai dažniau serga šia liga nei baltieji. Ne tokia baisi ši liga ir azijiečiams.

Varvantis čiaupas

Prostata, arba priešinė liauka, panaši į nedidelį apvalų kaštoną, prigludusi prie šlapimo pūslės. Ji atsirėmusi į tiesiąją žarną, todėl padidėjusią prostatą galima užčiuopti tyrimo metu.

Bet iki to, kol ji pradės didėti, praeis nemažai laiko. Ankstyvos stadijos prostatos vėžys nesiteikia pateikti jokių simptomų.

Kai vėžinis mazgas padidėja, pradeda spausti šlaplę. Požymiai akivaizdūs — naktimis gamta šaukia vis dažniau. Tualeto problemos tampa panašios į sugedusio čiaupo santechniką — užsikimšęs varvantis kranelis, be jokio jaunatviško veržlumo!

Nors tai dar nieko nereiškia — vyresnio amžiaus vyrams prostata gali būti padidėjusi ne dėl vėžio, bet ir dėl gerybinės prostatos hiperplazijos.

Kryžiaus žygis

Šioje vietoje gydytojas pasakytų: diagnozė pavėluota. Geriau tokios frazės neišgirsti. Tačiau dėl bendro išsilavinimo verta žinoti, kas laukia. Kai navikui prostatoje vietos pasidaro per mažai, jis pasirengia kryžiaus žygiui į aplinkinius organus. Vėžys nusitaiko į šlapimo pūslę. Pirmas signalas — šlapime atsiranda kraujo. Vėžinės ląstelės gali nukeliauti ir į tiesiąją žarną. Tuomet sutrinka tuštinimasis.

Ligai peraugus į šlapimtakių angas, prasideda inkstų funkcijos nepakankamumas. Metastazės persimeta į kaulus, pradeda skaudėti dubenį, šlaunis, klubus. Ne už kalnų ir bendrieji vėžio simptomai — mažėja kūno svoris, dingsta apetitas, pykina.

Be iliuzijų

Anksčiau ar vėliau vis tiek teks ateiti pas gydytoją. Nelabai malonu, bet efektyvu kietus mazgelius prostatoje užčiuopti per tiesiąją žarną.

Tyrimams naudojamas ir echoskopas. Atliekama ir prostatos biopsija, audinio gabalėliai nuodugniai ištiriami laboratorijoje.

Vėžį galima diagnozuoti ir iš kraujo tyrimų, kai randama padidėjusi prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija.

Tačiau net jei tikriniesi profilaktiškai, negali būti visiškai ramus dėl savo sveikatos. Turėtum žinoti, kad nė vienas prostatos vėžio tyrimas — nei biopsija, nei PSA testas — neduoda šimtu procentų teisingo atsakymo.

Dažniausiai apie tai nutylima, nors tai labai svarbu — net jei tyrimo atsakymai yra geri, dar nereiškia, kad esi sveikas.

Gydymas

Balti chalatai, ryškios operacinės lempos ir svaiginanti anesteziologo dozė — teks susitaikyti, kad laukia toks gydymo scenarijus. Operacijos metu pašalinama visa prostata ir sėklinės pūslelės. Jei navikas neišplitęs, po operacijos papildomo gydymo nereikia. Kitu atveju dar reikės hormoninių vaistų, kurie slopina testosterono gaminimąsi, ar spindulinės terapijos.

Prostatos vėžio augimas gali būti sustabdytas pašalinus sėklides, kuriose gaminami vyriški lytiniai hormonai.

Prostatos vėžys gali būti gydomas ir chemoterapija.

Gydomoji dieta

Apie tai, kokios nelygiavertės vėžio ir sveikos gyvensenos jėgos, jau kalbėjome, bet šiek tiek papildomų balų galima užsidirbti ir sveikai maitinantis.

Blogiau tikrai nebus, jei mažiau vartosi riebius gyvuliniu produktus, daugiau valgysi šviežių daržovių ir vaisių.

Ypač naudingi pomidorai, kuriuose esantis likopenas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis.

Nuo ligos saugo žalioji arbata, vynuogės, kopūstinės daržovės ir žuvis.

Manoma, kad vėžio metastazes stabdo sojų produktai, kuriuose yra izoflavonų. Todėl Japonijoje ir Kinijoje, kur daug vartojama šių produktų, vyrai rečiau serga prostatos vėžiu.

Antikancerogeninių savybių turi selenas, vitaminas E, C.

Birutė Kielytė

 



TAIP PAT SKAITYKITE