Nors net ne visos turtingos šalys gali sau tai leisti, nuolat „spaudžiama” Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja pradėti mergaites valstybės lėšomis skiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), daliai moterų sukeliančio gimdos kaklelio vėžį.
Diegti „visuotinį moterų vakcinavimą” jau ne vienerius metus ragino vakcinas nuo ŽVP gaminančių farmacijos kompanijų atstovai, neretai net klaidinančiai teigdami žmonėms, kad „jau yra skiepai, kurie apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio”. Tačiau abejojama, ar vien kovos su vėžiu tikslais siekiama visuotinio moterų vakcinavimo. Įtraukus skiepus nuo ŽPV į Skiepų kalendorių farmacininkai kasmet iš valstybės uždirbs mažiausiai 18-20 mln. litų, o ateityje – ir gerokai daugiau.
Raginimai ministerijai – net Seime
Neseniai Seime vykusioje konferencijoje, skirtoje gimdos kakelio vėžiui, valdžia buvo raginta atrasti papildomų lėšų visuotiniam moterų vakcinavimui nuo ŽVP, kuris dažniausiai tampa gimdos kaklelio vėžio priežastimi.
Seimo narės Vidos Marijos Čigriejienės, jau ne pirmą kartą Seime inicijavusios panašią konferenciją, teigimu, gimdos kaklelio vėžys užima antrą vietą pagal paplitimą tarp 35-49 metų amžiaus moterų, o Lietuvoje sergamumas ir mirštamumas nuo šios onkologinės ligos yra vienas didžiausių tarp Europos Sąjungos šalių. Tik 2004 m. mūsų šalyje buvo žengtas pirmas žingsnis, kad sumažėtų sergamumas gimdos kaklelio vėžiu ir pradėta vykdyti moterų profilaktinė patikra dėl gimdos kaklelio vėžio.
Lietuvoje kiekvienas metais gimdos kakelio vėžys diagnozuojamas maždaug 500 moterų, o miršta nuo jo apie 250-270. V.Čigriejienė pabrėžė, kad ši liga kelia labai didelį susirūpinimą, tuo labiau, jog pastebima, kad vis dažniau suserga ir nėščios moterys. Anot Seimo narės, medikai ir politikai turi susivienyti ir įveikti šią ligą.
„Patikra niekad nenulems to, ką gali nulemti vakcinacija. Atlikdami patikrą galime diagnozuoti tik esamus pakitimus gimdos kaklelyje, tačiau prevenciją suprantame daug plačiau. Šita liga nėra paveldima, ją sukelia virusas, o prieš virusą yra skiepai. Reikia į skiepijimo kalendorių įvesti ir vakcinavimą nuo gimdos kaklelio vėžio, biudžete turėtų būti atskira eilutė skiepams. Ir tik taip galėsime sumažinti sergamumą ikivėžiniais pakitimais ir vėžiu”, – teigė Seimo narė.
Konferencijos metu pateiktais duomenimis, vakcinavimas nuo ŽPV sergamumą gimdos kaklelio vėžiu sumažintų 5 kartus, o mirštamumą nuo jo – net 4 kartus. Vienas litas, investuotas į vakciną, sutaupytų mažiausiai 10 litų ir išsaugotų šimtus gyvybių kasmet.
Jai antrino ir Vilniaus universiteto Pediatrijos centro vadovas prof. Vytautas Usonis, teigdamas, kad Lietuvoje nieko nedaroma tikrosios profilaktikos – vakcinavimo – srityje.
„Jeigu šiandien pradėtume jaunų mergaičių skiepijimą, apsaugotume jas nuo ŽPV infekcijos. Tuo pačiu apsaugotume jas nuo ikivėžinių susirgimų ir vėžio susirgimų ateityje. Vakcinos yra veiksmingos, saugios, ir šiandien skiepijimo diegimo ar nediegimo klausimas yra jau ne medikų, bet politikų rankose”, – teigė V.Usonis.
Apsaugo toli gražu ne visada
Kaip „Respublikai” teigė Vilniaus universiteto onkologijos instituto Konsultacinės poliklinikos vedėja gydytoja ginekologė Daiva Kanopienė, mažiausiai 80 proc. moterų iki 50 metų yra sirgusios genitalijų ŽPV infekcija. Tačiau dažniausiai šis virusas pats pasišalina iš organizmo be jokių pėdsakų ir tik nedidelei daliai moterų infekcija išlieka ilgą laiką ir negydoma gali sukelti ikivėžinius pakitimus, o vėliau ir gimdos kaklelio vėžį.
Pasak gydytojos, visame pasaulyje sergamumo ir mirtingumo nuo vėžio problemos sprendžiamos siekiant užbėgti šiai ligai už akių organizuojant atrankines patikros programos, kurių tikslas – išaiškinti ikivėžinius susirgimus bei ankstyvas vėžio stadijas.
„Profilaktinėmis vakcinomis prieš ŽPV rekomenduojama skiepyti mergaites, merginas ar moteris nuo 10 iki 26 metų amžiaus. Manoma, jog vakcina yra veiksmingiausia, jei skiepijamos mergaitės 9-15 metų amžiaus iki lytinių santykių pradžios, – sakė D.Kanopienė. – Kol kas ilgalaikis vakcinos veiksmingumo rezultatas nėra aiškus. Eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais nustatyta, kad po vakcinacijos trunkantis imunitetas yra vidutiniškai 5 m. Be to, vakcinos apsaugo tik nuo kelių ŽPV tipų, todėl galimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu išlieka”.
Tiksliai apie vakcinų nuo ŽPV efektyvumą, anot gydytojos, galima bus kalbėti po 10-20 m., jei vakcinos bus plačiai naudojamos, išanalizavus sergamumo ir mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio duomenis.
Gydytoja pažymėjo, kad pageidaujančios skiepytis vyresnės nei 25 m. moterys turėtų atkreipti dėmesį, kad vakcina nuo ŽPV – ne gydomoji, ir jei moteriai jau nustatyti ikivėžiniai pakitimai, jų regresijos vakcina tikrai nesukels. Todėl moterys ir toliau turi būti tikrinamos pagal šiuo metu Lietuvoje veikiančią gimdos kaklelio vėžio patikros programą, nepriklausomai ar jos yra paskiepytos.
Komentaras
Nora RIBOKIENĖ, Sveikatos apsaugos viceministrė
Gimdos kaklelio vėžio prevencija Lietuvoje vyksta – nuo 2004 m. vykdoma gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių programa, finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Ji apima 25-60 m. amžiaus moteris ir jau yra įgavusi pagreitį.
Norint apsaugoti nuo susirgimo merginas, pasaulyje vykdoma imunoprofilaktika mergaitėms nuo 11 iki maždaug 14 metų, kurios dar negyveno lytinio gyvenimo. Tad SAM parengė Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2009-2013 m., kurioje siūloma į Vaikų profilaktinių skiepų kalendorių įtraukti mergaičių profilaktinius skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso. Skiepijimai turėtų būti pradėti 2011 ar 2012 m. Jeigu apimtume vieną mergaičių amžiaus grupę, per metus valstybei tai kainuotų apie 20 mln. litų. Jeigu, pavyzdžiui, pradėsime skiepyti 11 ir 12 m. mergaites, tai valstybei jau kainuos 40 mln. litų.
Reikia pasakyti dar ir tai, kad vakcina veiksminga 5 m. – po to mergaites reikia revakcinuoti. Tai tikrai brangus dalykas, šiuo metu pasaulyje tik labai turtingos šalys vykdo tokias programas ir skiepija mergaites nuo ŽPV. Tačiau faktas, kad vakcina yra efektyvi. Tad, atėjus laikui ir atsižvelgiant į šalies ekonominę situaciją, mergaičių skiepijimas bus pradėtas. Neįsipareigojame, kad šiandien ar rytoj pirksime vakcinas ir skiepysime. Tačiau sieksime, kad tai būtų pradėta daryti, kai tik bus įmanoma. Taip mes apsaugotume savo vaikus – tos mergaitės, kurios bus paskiepytos, bet 5 m. neužsikrės ŽPV.
Šiandien galime konstatuoti, kad sergančiųjų gimdos kaklelio vėžiu ir mirštančiųjų nuo jo Lietuvoje yra labai daug. Tad reikia sverti naudą ir finansines galimybes. Mūsų finansinės galimybės nėra didelės, tačiau norėtume apsaugoti moteris nuo šios ligos. Tačiau noriu pabrėžti, kad vakcina nėra panacėja nuo gimdos kaklelio vėžio – tik priemonių kompleksas galėtų duoti gerą rezultatą.