Kad ir kokios spalvos medaliai būtų – aukso, sidabro ar bronzos, jie iš Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjų Europos krepšinio čempionate pareikalaus didžiulės ištvermės, jėgų ir sveikatos. Kokia ji, kaip stiprinama ir tausojama? Apie tai – pokalbis su rinktinės gydytoju Vyteniu Trumpicku.
– Iki Europos krepšinio čempionato pradžios liko šešios savaitės, bet jūs, gydytojas, jau pradėjote kasdien dirbti su rinktine. Kaip vertinate treniruočių stovykloje susirinkusių kandidatų į rinktinę sveikatą?
– Krepšininkų sveikata puiki, jai patikrinti skyrėme mėnesį. Šiemečiame čempionate kaip niekada daug krepšininkų yra po nemažų traumų ir operacijų: Robertas Javtokas, Simas Jasaitis, Martynas Pocius. Tačiau net ir operuotieji jau yra puikios būklės. Visi sportuoja, viskas vyksta pagal planą.
– Kaip vertinta sveikata, kokie tyrimai buvo atlikti?
– Ištyrėme kraują, širdies, plaučių veiklą, žodžiu, atlikome visus sveikatos rodiklių tyrimus. Testavome širdies, raumenyno reakciją į fizinį krūvį, kojų jėgą, ištvermę.
– Kokia sportininkų ištvermė, pavyzdžiui, palyginti su jūsų?
– Juokinga, bet nesu tyręsis. Sveikatą tikrindavausi, kai sportavau, o tai buvo prieš septynerius metus. Dabar nėra laiko sportuoti, sveikata nesiskundžiu, tai ir nesitikrinu jos.
– Tačiau stovykloje patirsite nemažą krūvį?
– Didesnis už fizinį bus psichologinis krūvis. Pirmos dvi savaitės būna smagios. Kol varžybų nėra, krepšininkai linksmesni, daugiau juokauja. Prasidėjus varžybų periodui atsiranda daugiau įtampos, pykčio. Įtampa iš vienų persiduoda kitiems. Šiemet konkurencija tarp kandidatų į rinktinę didelė kaip niekada. Tai, kad čempionatas vyksta Lietuvoje, didina atsakomybę. Įtemptas laikas jau prasidėjo.
– Ar krepšininkai dėl konkurencijos neslepia savo negalavimų?
– Paslėpti būtų sunku, abejoju, ar iš viso tai įmanoma. Mažą trumpalaikį skausmą galima nutylėti, nesiskųsti, bet rimtų sveikatos problemų nuslėpti – ne.
– Jūs su Lietuvos krepšinio rinktine dirbate penkti metai. Sveikatai tikrinti į stovyklas vežatės diagnostinės aparatūros ar plika akimi matote, jei kuris nors žaidėjas sunegalavo?
– Daugiausia vežamės aparatūros, skirtos fizioterapijos procedūroms, bet turime ir tokios, kuri, pavyzdžiui, matuoja organų stabilumą po traumų.
– Tačiau jūsų akis turbūt nesunkiai diagnozuoja judesį, sukaustytą skausmo?
– Taip.
– Kaip tuomet malšinsite skausmą, neretai patiriamą ir per treniruotes, kokias reabilitacijos ir sveikatos stiprinimo priemones naudosite? Galbūt šiemet taikysite naujovių?
– Įsigijome naujos kartos aparatūros skausmui malšinti, audiniams stiprinti, kraujotakai aktyvinti, žaizdoms gyti. Turime naujų masažuoklių, skleidžiančių infraraudonuosius spindulius, elektromagnetines bangas. Pastarąjį galime užprogramuoti parai ir tai labai palengvins mūsų darbą – nereikės stovėti greta ir spaudyti mygtukų, kaip būdavo anksčiau.
– Kodėl tokios ilgos procedūros? Kuo jos naudingos?
– Elektromagnetinių bangų poveikiu slopinamas skausmas ir uždegiminiai procesai, gerinama kraujotaka, pašalinamas nuovargis, atgaunamos jėgos po didelių fizinių krūvių. Procedūros gali būti atliekamos parą ar pusę paros, pavyzdžiui, visą naktį – krepšininkas miega ant bangas skleidžiančio čiužinio. Kol kas jį turime tik vieną, nes yra brangus. Išbandę iki čempionato tikimės įsigyti dar vieną.
– Kas sumokėjo už aparatūrą?
– Viską perka Lietuvos krepšinio federacija, kainos nemažos. Šiemet turime gerų burbulinių vonelių nuovargiui pašalinti, pėdoms atpalaiduoti. Anksčiau buvo naudojamos tik kontrastinės vonelės.
– Ar vyrai tokių procedūrų neignoruoja?
– Anaiptol, mielai jomis naudojasi, prašo jų paskirti, nes jaučia didelį efektą.
– Kiek svarbi krepšininkų sveikatai mityba, kokia ji?
– Čempionato dienomis valgysime lietuvišką maistą, tokį, koks mums labiausiai tinka. Užsienyje įprasta didelis gausus stalas. Šiame čempionate ir rengdamiesi jam mitybą galime maksimaliai koreguoti. Gyvensime ne kartu su kitomis komandomis, o atskirai, todėl užsisakysime tokio maisto, kokį kas mėgsta. Federacija netaupo maistui, gauname viską, kad stalas būtų gausus.
Išbandėme visus viešbučius, juos patikrinome dar ankstyvą pavasarį. Žaisdami Panevėžyje gyvensime kaimo turizmo sodyboje, į ją vešimės virėją iš Kauno.
– Turite dietologą?
– Meniu parengiu pats. Kalorijų skaičiuoti nereikia, svarbu, kad būtų įvairių patiekalų. Krepšininkai žino, ką jiems valgyti, patiekalus patys pasirenka. Juk jie yra profesionalai. Geras maistas suteikia daugiau energijos. Žaidėjams skirsime daug įvairių maisto papildų. Jų yra naujų, stengsimės vartoti daugiau skystų produktų, nes tokius organizmas įsisavina lengviau. Viskas seniai parengta, sureguliuota. Papildus kiekvienas vartos individualiai, pagal kraujo rodiklius – jie rodo, kokių vitaminų ir kiek kam trūksta, kam ko reikia. Pagal tai koreguojame vitaminų kiekius. Manau, kad viskas bus gerai.
– Koks bus poilsio režimas?
– Ir šioje srityje pakanka to, kad vyrai – profesionalai. Visuomet pirmą treniruočių stovyklos dieną surengiamas susirinkimas, kuriame išdėstomi reikalavimai, aptariami tikslai, išklausomi krepšininkų poreikiai ir pageidavimai. Planai sudaromi valandų, minučių tikslumu. Numatomi laisvadieniai. Po dviejų treniruočių per dieną reikia poilsio.
– Belieka saugotis traumų?
– Į stovyklą visi iki vieno atvyko sveiki. Problemos iškyla sportuojant: paūmėja lėtinės ligos, pasitaiko sužeidimų. Nebūna, kad krepšininkams nieko neskaudėtų. Po didelių fizinių krūvių maudžia nugarą, kelius, čiurnas, todėl nuo pat pirmų dienų profilaktiškai atliekame įvairius specialius pratimus, taikome fizioterapijos procedūras.
– Kokia trenerio Kęstučio Kemzūros sveikata? Ar ją tikrinote?
– Taip, tikrinome. Jis sveikas.
– Jam turbūt labai sunku psichologiškai?
– Krūvis – didelis, atsakomybė – taip pat. Mes, medikai, nei treneriui, nei krepšininkams be reikalo į akis nelendame.
– Kodėl rinktinė neturi psichologo?
– Psichologai yra visi komandos nariai. Labai svarbu jiems susigyventi. Nuo to priklauso mikroklimatas. Treneris atlieka labai didelį darbą ir šioje srityje.
– O Juozukas – ilgametis rinktinės masažuotojas Juozas Petkevičius – stovykloje bus?
– Taip.
– Jis jau pasveikęs po dirbtinio klubo sąnario implantacijos?
– Kaip galima sakyti – pasveikęs? Žmogus nejaučia skausmo, vaikšto, bėgioti nori, tik dar stabdom jį. Raumenynas atsistatęs. Ką tik man sakė: per pastaruosius penkiolika metų nebuvo nė vienos dienos be skausmo, o po operacijos nebebuvo nė vienos dienos, kad skaudėtų. Dabar Juozukas daug judresnis, nei buvo aname čempionate.
– Jei šis žmogus, vadinamas rinktinės siela, geruoju talismanu, bus su krepšininkais per Europos čempionatą, medalių galima tikėtis?
– Privalome tikėtis.
Prancūzas M.Pietrus dėl sveikatos problemų nežais
Prancūzijos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiajam treneriui Vincent’ui Collet – naujas galvos skausmas. Senojo žemyno pirmenybes Lietuvoje dėl sveikatos problemų privalės praleisti Mickaelis Pietrus. Krepšininkas neįveikė sveikatos patikrinimo.
Prancūzijos rinktinės treneris į stovyklą kviestis krepšininką, kuris pakeistų puolėją, neplanuoja.
29 metų 198 cm ūgio M. Pietrus paskutinį kartą Prancūzijos rinktinei atstovavo 2006 m. pasaulio čempionate Japonijoje – tada krepšininkas per rungtynes vidutiniškai pelnydavo po 5,4 taško ir sugriebdavo po 2,9 atšokusio kamuolio.
Tai jau ne pirmas Prancūzijos rinktinės nuostolis, nes dėl traumos čempionate taip pat negalės rungtyniauti Rodrigue’as Beaubois, o atstovauti gimtajai šaliai atsisakė Yanickas Bokolo.
Europos čempionatas Lietuvoje vyks rugpjūčio 31 – rugsėjo 18 d. Šiemet Lietuvos rinktinėje dėl sveikatos problemų negali žaisti Linas Kleiza ir Jonas Mačiulis.