2013 m. vasario 5 d. (Vilnius). 2012 m. gruodžio 19 d. Europos Komisija priėmus sprendimą persvarstyti Europos Sąjungos Tabako gaminių direktyvą, daugelis Europos šalių turi realią galimybę ženkliai sumažinti rūkančiųjų skaičių ir sumažinti valstybių nuostolius. Kaip parodė praėjusį mėnesį išplatinta Laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertų ekspertizė, efektyviausioms tabako vartojimo sumažinimo priemonėms tabako pramonė jau pradėjo priešintis.
Didžiausią baimę tabako gamintojams kelia didelių vaidinių įspėjimų apie žalą sveikatai spausdinimas ant tabako pakuočių (siūloma, kad jos užimtų ne mažiau 75 proc. pakuotės ploto) ir įvairių skoninių priedų (pvz. mentolio) draudimas.
Kaip jau tapo įprasta, bandoma žaisti nelegalios cigarečių rinkos didėjimo korta. Nors yra gerai žinoma, kad tabako gamintojams nėra skirtumo ar jų pagamintos cigaretės parduodamos legalioje ar nelegalioje rinkoje, kadangi pvz. Lietuvos rinkoje padirbtų tabako produktų beveik nėra – visos į šalį atvežamos cigaretės yra pagaminamos kitose šalyse įsikūrusių tabako gamintojų.
Tarptautinės bylos parodė, kad kai kuriais atvejais didieji tabako gamintojai patys organizuodavo kontrabandą.
Tabako gamintojams svarbiausia nepatirti tabaką vartojančių žmonių skaičiaus mažėjimo, kadangi tokiu atveju iš gamintojo nenuperkamos jokios, nei legalios, nei nelegalios cigaretės. Taigi labiausiai priešinamasi priemonėms, mažinančioms bendrąjį vartojimą.
Skirtingai nei teigiama visuomenėje pateiktuose komentaruose, pati tabako pramonė tabako pakuotę laiko išskirtinės svarbos objektu, kurį siekia išsaugoti kuo mažiau paliestą: „Galutinė mūsų komunikacijos su rūkančiaisiais priemonė yra pats pakelis. Nesant kitų rinkodaros priemonių, mūsų pakuotės […] yra vienintelis mūsų firmos ženklo esmės skelbimo būdas“.
Tyrimai atskleidžia, kad pakuotė neturi įtakos sprendimui pirkti nelegalų tabaką, nes tam didžiausią reikšmę turi tokių gaminių pasiūla ir kaina.
Tabako pramonės teigimu, Direktyvoje numatomas tabako pakuočių ženklinimas pažeistų tarptautines intelektinės nuosavybės teises ir dėl to prasidėtų valstybėms daug kainuosiantys bylinėjimaisi. Vis dėlto šios priemonės atitinka tarptautinės intelektinės nuosavybės teisės normas (pvz., Pasaulio prekybos organizacijos sutartį dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba (TRIPS)) ir ES teisę. Pagrindinė intelektinės nuosavybės teisės paskirtis – neleisti naudoti prekės ženklo asmeniui, kuriam šis ženklas nepriklauso. Įvedus standartinę pakuotę, prekių ženklai iš jų savininkų nebus atimti ir bus apsaugoti nuo neleistino jų naudojimo.
Nereikia pamiršti, kad tabako gamintojai tokį bylinėjimą jau pralošė Australijoje.
Šiuo metu visuomenę bandoma įtikinti, kad europiečiai nepalaiko naujųjų Europos direktyvos nuostatų. Tačiau 2012 m. Eurobarometro apklausos rezultatai rodo, kad 73 proc. Europos gyventojų palaiko vaizdinių įspėjimų atsiradimą ant tabako gaminių pakuočių. Lietuvoje šią priemonę palaiko 78 proc. gyventojų.
Neabejotinai svarbūs tabako pramonei ir jų naudojami tabako produktų priedai. Tabako gamintojų dokumentų atskleidžia, kad viena populiariausių cigarečių rūšių buvo ta, kurios gamintojas pirmasis sugalvojo į tabako gaminius dėti amonį, sustiprinantį nikotino poveikį centrinei nervų sistemai ir sukeliantį stipresnę priklausomybę.
Šiuo metu gaminamas cigaretes su mentoliu ir ypatingai su mentolio kapsulėmis reikėtų laikyti ypatingai pavojingomis, nes mentolis nujautrina kvėpavimo takų gleivinę, sumažina kvėpavimo takų pasipriešinimą ir tabako dūmai įkvepiami giliau, taip sukeldami dar didesnius sveikatos pažeidimus.
Tabako pramonė dar neatsakė už savo veiksmus, kuomet pasinaudodami techniniais triukais iš esmės apgaudinėjo ir tebeapgaudinėja vartotojus gamindami jiems „lengvas“ cigaretes, kuriose nei nikotino, nei dervų, nei CO nėra mažiau, o tie mažesni matavimai gaunami pribadžius skylučių filtriniame popieriuje.
Tačiau tokių cigarečių oru atskiesti ir atvėsinti dūmai giliau įkvepiami ir jas dažniau rūkančioms moterims dažniau nei vyrams sukelia kitos formos plaučių vėžį, dėl giliau įkvepiamų dūmų besivystantį plaučių periferijoje.
Plačiau apie visa tai NTAKK prezidento Aurelijau Verygos interneto dienoraštyje http://blaivus.blogspot.com/
Daugiau informacijos apie planuojamą įdiegti standartinę pakuotę ir vaizdinius įspėjimus: http://koalicija.org/serveris/failai/Tabako gam.zenklinimas.pdf
Šaltiniai:
• Hulit M. Įmonių reikalų konferencijadėl rinkodaros problemų, Manila, 1994 m. gegužės 27 d. „Philip Morris“.Bates Nr.2504015017/5042, http://legacy.library.ucsf.edu/tid/jga42e00.
• http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/ebs332_en.pdf, p. 96.
• McGrady B., TRIPS ir prekių ženklai:tabako atvejis, Pasaulio prekybos apžvalga (2004 m.).
• Katz J, Dearden R., Plain Packaging and International Health Treaties, skelbtas leidinyjeLuik J, red., „Plain packaging and the marketing of Cigarettes“.Oksfordšyras.Admap Publications, 1998.
• Pasaulio prekybos organizacijos sutarties dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba,8.1 ir 20 straipsnius.
• McGrady B., TRIPS ir prekių ženklai:tabako atvejis, Pasaulio prekybos apžvalga (2004 m.), p. 69.
• Nr.C-491-01; R. (dėl „British American Tobacco (Investments) Ltd.“ paraiškos) prieš Sveikatos ministrą, 2002 m. gruodžio 10 d.
• Europos Komisijos pranešimas spaudas „Tabako gaminiai: ryškesni įspėjimai dėl grėsmės sveikatai ir stipraus kvapo ar skonio medžiagų draudimas“:http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-1391_lt.htm
dr. Aurelijus Veryga
Prezidentas
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija
El.paštas: aurelijus.veryga@gmail.com
www.koalicija.org